Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JBL EON 515XT - uszkodzenie wzmacniacza kolumny aktywnej

05 Oct 2015 20:39 2418 3
 • Level 11  
  Witajcie,

  Wczoraj podczas próby zespołu uszkodziła się kolumna aktywna JBL, która robiła za odsłuch wokalowy. Objawy takie, że straciła zasilanie, po prostu zgasła podczas pracy. Podłączony był jedynie mikrofon AKG D7. Wysterowana była na ok 50% mocy. Wokalista śpiewał i nagle logo JBL zgasło i paczka przestała grać.

  Przy próbach uruchomienia (może kabel się wypiął? może bezpiecznik?), parę razy na chwilkę zaskoczyła, ale zaraz potem się wyłączała. Otworzyłem ją, dobrałem się do wzmacniacza i zauważyłem nadpaloną cewkę o oznacznieu "335 Coilcraft D" (foto w załączeniu). Czuć też nosem, że to z niej poszedł dymek. Miernikiem sprawdziłem jej oporność, jest kilkaset kiloohm, tak więc zakładam, że ona na pewno jest do wymiany. Płyta wzmacniacza jest 3-warstwowa, jest sporo elementów SMD, dostęp do cewki jest utrudniony. Chciałbym tymczasowo dolutować do odczepów cewkę na zewnątrz. Oprócz tej cewki nie widać żadnych innych oznak uszkodzenia. Płytę obejrzałem i obwąchałem dokładnie ze wszystkich stron.

  Chciałbym zapytać - czy moglibyscie mi odszyfrować te oznaczenie 355 D? Znalazłem PDF od Coilcrafta, w którym jest napisane, że symbol 355 występuje w oznaczeniu cewki 3300 uH: http://www.farnell.com/datasheets/1681904.pdf
  Z drugiej strony, udało mi się znaleźć papiery od kolumny JBL EON515 (wersja zwykła, nie XT, ale b. zbliżona - ma mniejszą moc, przesyłam te papiery w załączeniu) i tam w wykazie części jest napisane, że ta cewka powinna mieć 1 mH (L603).

  Chciałbym zapytać także o możliwe przyczyny usterki? Czy zbyt mocny krzyk w mikrofon mógłby być przyczyną tego uszkodzenia? Wzmacniacz ma limiter na wejściu, żeby nie było przegięcia, poza tym jak pisałem, był rozkręcony mniej więcej na 50% mocy.

  Poniżej obrazki:
  JBL EON 515XT - uszkodzenie wzmacniacza kolumny aktywnej JBL EON 515XT - uszkodzenie wzmacniacza kolumny aktywnej

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie.

  Pozdrawiam.

  edit: znalazłem jeszcze PDFa z aplikacją linkswitcha LNK304 i generalnie w typowym zastosowaniu jest 1mH indukcyjności: http://www.es.co.th/Schemetic/PDF/LNK304-306.PDF
 • Level 11  
  Trochę pogrzebałem i zorientowałem się, że cały ten fragment obwodu z LinkSwitch'em to dość wymyślna przetwornica napięcia z wyjściem ok. +12VDC (w naszym wypadku ma dawać +15VDC). Na stronie producenta tego scalaka: https://piexpertonline.power.com/site/login znalazłem różne arkusze kalkulacyjne służące do obliczenia parametrów elementów pasywnych w aplikacji. Dobierając odpowiednio indukcyjność tego dławika można wybrać rodzaj pracy tego układu: MDCM lub CCM. I tak dla L=1mH będzie to praca CCM, a dla L=3.3mH będzie to MDCM.

  Tutaj mam pytanie, czy ktoś z doświadczonych kolegów mógłby mi może pomóc w zrozumieniu zasady działania tej przetwornicy w tych różnych trybach MDCM/CCM? Jest to omówione w nocie katalogowej, ale nie mogę tego zrozumieć.

  Raz jeszcze link do noty katalogowej tego scalaka: http://www.es.co.th/Schemetic/PDF/LNK304-306.PDF
 • Level 11  
  adambyw wrote:
  MDCM - Mostly discontinuous conduction mode - tryb przewodzenia głównie nieciągły.
  CCM - Continuous conduction mode - ciągły tryb przewodzenia.
  Dzięki za odp. Samo tłumaczenie udało mi się rozszyfrować. Natomiast chodziło i o głębszą analizę działania ukladu w tych dwóch trybach.

  Swoją drogą - kolumna jest już sprawna. Wymiana dławika, a w zasadzie dolutowanie dławika pionowego o odpowiednich parametrach (3300uH 290mA) do wyprowadzeń przepalonego załatwiła sprawę.