Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat elektryczny sterowania piecem dwufunkcyjnym przez PLC

06 Paź 2015 13:02 1500 3
 • Poziom 2  
  Witam,

  Potrzebuję pomocy przy schemacie elektrycznym. Generalnie ma to być sterowanie piecem dwufunkcyjnym za pomocą sterownika PLC. Zasada jest prosta. Sterownik na podstawie odczytów z czujnika temperatury włączą bądź wyłącza piec. W załączniku co udało mi się zrobić, ale wiem że jest to niepoprawne. Brakuje jeszcze podłączenia czujnika i samego połączenia PLC z piecem. Gdzie:

  F1, F2 – wyłączniki nadprądowe
  S1 – Stop awaryjny
  H1, H2 – Lampki sygnalizujące pracę i awarię
  Q1 – przekaźnik termiczny
  K1, K2 - styczniki od przekaźnika termicznego

  Ma to być prosty schemat PLC + czujnik temperatury + piec + dwie lampki sygnalizacyjne + jakieś zabezpieczenia. Myślałem o użyciu sterownika EASY 512-AC-RC, a piec wybiorę dowolny który można sterować po kablu np. Termet Microterm typ GCO-DP-29-26-29/29. Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 30  
  Czy nie taniej i prościej było by wsadzić tam jakiegoś AVR (np. Atmega8)?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 24  
  Na schemacie masz wielki błąd... Wyjścia PLC stykami K1, K2 "styczniki od przekaźnika termicznego" , zwierasz do N. Tam chyba powinny być cewki styczników... Pewnie w tym układzie tragedii nie będzie bo na wyjściach OUT1 i OUT2 będzie 24V (transformator będzie na 24V?) względem GND. A Twoje GND z N nie jest połączone - więc lampki też się nie zapalą.
  Kocioł ma być dwufunkcyjny, a jaka ma być zasada sterowania nim? Większość kotłów ma wejście na termostat pokojowy (styk NO, albo NC), ale jak zamierzasz ingerować w grzanie CWU? W kotle dwufunkcyjnym podgrzewanie CWU załącza się automatycznie wraz z otwarciem kranu ciepłej wody (czujnik przepływu wewnątrz kotła).
  Skoro chcesz wykorzystać zewnętrzny nadrzędny PLC, zastanów się nad kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem CWU. Obieg grzewczy CO/CWU mógłbyś wtedy przełączać zewnętrznym elektrozaworem 3-drogowym (albo 2 pompy obiegowe + zawory zwrotne).
 • Poziom 2  
  No właśnie sterowanie CWU można pominąć. Chodzi tylko o załączanie pieca w odpowiednim momencie zgodnie z algorytmem programu na podstawie odczytów temperatury. Mam problem jak połączyć te lampki i przekaźnik termiczny (chyba, że użyć innego zabezpieczenia?)