Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[pytanie]Regulator napięcia 3-6v, duży prąd.

Electrik_eye 06 Oct 2015 19:51 738 7
 • #1
  Electrik_eye
  Level 13  
  Witam,

  nie jestem pewien czy umieszczam pytanie w dobrym dziale, jeśli nie to proszę o jego przeniesienie.

  Ostatnio zainteresowałem się konstruowaniem własnego tzw "moda" (części zasilającej do elektronicznego papierosa). Sama budowa jest bardzo prosta, jednak napotkałem pewien istotny problem.

  Przyjąłem, że wykorzystałbym dwa akumulatory SONY VTC4 18650 2100mAh (2x3,7V, 2100mAh, max 40A). Przyjmując napięcie 6V i rezystancję drutu oporowego w okolicach 0,2 Ohm prąd będzie wynosił 30A a moc 120W. Wszystko fajnie, bateria jest w stanie to "uciągnąć". Problem jednak zaczyna się w momencie w którym chciałbym to napięcie regulować. Wszystkie scalaki jakie znajdywałem w internecie na tak małe napięcia mają max prąd rzędu setek mA albo kilku Amper. W jaki sposób mógłbym to napięcie regulować? Czy sterowanie PWM z Atmega8 dałoby radę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Helpful post
  #2
  gwarych
  Level 21  
  Witam! Dobrze kombinujesz, w tym przypadku mosfet z minimalną rezystancją kanału jako klucz i coś, co go należycie wysteruje. Resztę załatwi fizyka...

  ...A poza tematem, to doradzam rzucenie palenia ;-) co by to nie było, to szkodzi i na zdrowie i na kieszeń.
 • #3
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zastanów się co Ty piszesz!
 • #4
  Electrik_eye
  Level 13  
  @gwarych
  Ja osobiście nie palę, jak najbardziej sportowy tryb życia ;) Jedyne co dopuszczam to okazjonalne używanie tzw "zerówek" - czyli olejek (brak substancji smolistych) o zerowej zawartości niktoyny - czyli szkodliwość niższa niż sishy ;) Bardziej chciałbym to zrobić dla własnej satysfakcji, że zrobię sam a nie kupię gotowego.

  @_PREDATOR_
  Jest możliwe, że gdzieś mam jakiś poważny błąd w moim toku myślenia, moje doświadczenie w elektronice jest nikłe, dlatego właśnie proszę o pomoc :) A konkretnie co masz na myśli?
 • #5
  goldi74
  Level 43  
  Do takiej mocy pozostaje użyć przetwornicy GE Naos Raptor. W Polsce niedostępna a na ebayu jej koszt to ok. 120 PLN.
 • #6
  gwarych
  Level 21  
  W zasadzie moja odpowiedź dotyczyła pomysłu rozwiązania regulacji - bez wglądu w e-palenie ;-) ale wnioskując po planowanej mocy (nie 120 a 180W - 36/0.2) (normalnie stosowane są grzałki rzędu 1,5 - 3 ohm dla mocy rzędu 4 - 12 W) zatem z przedstawionymi parametrami bardziej mi to pasuje na podkurzacz elektryczny do pszczół dla sporej pasieki ;-) albo kieszonkowy wojskowy stawiacz zasłony dymnej hi hi ...
 • #7
  Electrik_eye
  Level 13  
  Co do mocy to są dostępne w internecie (za kilkaset złotych :o ) takie z mocą rzędu 160 W, które generują najwięcej dymu :D Ale uświadomiwszy sobie ile byłoby niepotrzebnego zachodu i wydatków z regulacją napięcia, doszedłem do wniosku, że najlepiej zostać przy najprostszym układzie z zasilaniem, diodą i przełącznikiem oraz samą grzałką ;)

  Żeby nie robić niepotrzebnego offtopu, myślę, że temat do zamknięcia bo byłby to przerost formy nad treścią, skoro moc można opornością pośrednio wyreguować.
  Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)
 • #8
  gwarych
  Level 21  
  Dokładnie jak Wasze rzeczesz - ale kto bogatemu zabroni - więc jak się ktoś chce zabawić to może pokombinować np. z mosfetem 12V 60A 104W 1.2mohm @ 10V - SIR494DP - w sumie taki mógłby dać radę ;-)
  ... no a poza tym sam przełącznik na takie prądy, to też nie takie byle co ;-) biorąc pod uwagę pożądane rozmiary chyba jednak i tak bez tranzystora się nie obejdzie ;-)