Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe w bloku

zeusrulez 06 Paź 2015 20:05 1080 7
  • #1 06 Paź 2015 20:05
    zeusrulez
    Poziom 8  

Witam !!

Zastanawiam się nad ogrzewaniem podłogowym w bloku. A raczej już się na nie zdecydowałem, kwestia tylko czy dobrze to rozumiem.
    Mieszkanie około 50 metrów. Projekt ogrzewania zakłada 7 pętli. W sypialni miały być grzejniki ale zrezygnowałem z nich i temperaturę w sypialni będę regulować za pomocą rotametru (o wiele mniejszy koszt niż proponowany układ pompowo mieszający).
    I teraz do meritum. Jeśli dobrze myślę ze względu na zasilanie z sieci miejskiej, układ musi być wyposażony w zawór 3D wpięty w zasilanie podłogówki oraz powrót, zgadza się ? Oraz pompa między powrotem a zaworem mieszającym lub za zaworem mieszającym a kolektorem, tak ?
    Dodatkowo chciałbym aby wszystkim sterował sterownik pogodowy z czujnikiem temperatury wewnętrznej a ewentualne różnice pomiędzy pomieszczeniami korygować za pomocą rotametrów.

Za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam

0 7
  • #2 06 Paź 2015 20:27
    mitsurugi
    Poziom 24  

Przede wszystkim to rotamertem nie ustalisz temperatury tylko i wyłącznie przepływ przez pętle !!!

0
  • #3 06 Paź 2015 20:32
    zeusrulez
    Poziom 8  

Wiem że przepływ ustawiam, ale pośrednio i temperaturę. Na pewno to tańsze rozwiązanie niż siłowniki na powrotach, tak przynajmniej to widzę . . .

Pozdrawiam

0
  • #4 09 Paź 2015 06:59
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Jak szukasz oszczednosci to zostan przy grzejnikach. No chyba ze chcesz dwa razy remont robic

0
  • #5 09 Paź 2015 10:35
    mirrzo

Moderator na urlopie...

zeusrulez napisał:
    Zastanawiam się nad ogrzewaniem podłogowym w bloku.

Masz wiedzę ile miejsca potrzebujesz do zrobienia tego tematu? Poczytaj o grubościach płyty grzewczej i sprawdź, czy dasz radę od strony technicznej.

0
  • #6 12 Paź 2015 01:34
    zeusrulez
    Poziom 8  

Jak ja wykonać od strony powiedzmy budowlanej wiem dokładnie i miejsce na nią jest. Bardziej zastanawia mnie sama hydraulika i wszystko co w skrzynce

0
  • #7 12 Paź 2015 03:45
    tomek_602
    Poziom 21  

Wszytko nie tak.
    1. Przede wszystkim ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami i podłogowe projektuje się na inną temperaturę.
    2. Ogrzewanie podłogowe wymagałoby najpierw położenia izolacji na podłodze, potem zalania rur. Podłoga pójdzie w górę o kilka centymetrów.
    3. Rotametr nic Ci nie da, a utrzymanie stałego przepływu wymaga ciągłej regulacji ręcznej.
    4. Założenie „przepływ ustawiam, ale pośrednio i temperaturę” jest prawie tak samo słuszne, jak założenie, że utrzymywanie stałego wypływu z kranu zagwarantuje stała temperaturę wody w wannie.
    5. Do regulacji temperatury stosuje się zawory termostatyczne w poszczególnych pomieszczeniach, a nie siłowniki.
    6. Ciekawe co Ci zrobi administrator budynku za podłączenie się do istniejącej instalacji CO inneg systemu, zwłaszcza z zastosowaniem pompy.
    7. Po co to robisz? Masz „fabrycznie” zaprojektowaną instalację, to ją zostaw w spokoju. Nawet jeśli coś działa nie tak, to lepiej to poprawić (a poprawić powinien administrator), niż wymieniać. Zwłaszcza, że wyraźnie widać, że nie całkiem znasz zagadnienie.

1
  • #8 12 Paź 2015 19:00
    zeusrulez
    Poziom 8  

Tomek_602

Praktycznie po co komentujesz ? Skoro nic nie wnosisz ?
    Ja wiem, że płyta ma mieć swoja grubość i mam na nią odpowiednią ilość miejsca.
    Co do Administratora jest o wszystkim poinformowany i wyraził zgodę.
    Po co to robię ? Dla komfortu oraz ze względu na to, iż uważam, że podłogówka wodna jest na pewno bardziej ekonomiczna niż instalacja z kaloryferami.
    Po co zadałem pytanie ? Ponieważ wole chuchać na zimne i po fakcie dokonanym, tj. zleceniu, wykonaniu i zapłacie, pisać tutaj dlaczego nie działa mi podłogówka. Lubię po prostu wiedzieć jak coś powinno być dobrze wykonane.

Pozdrawiam

0