Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

06 Paź 2015 20:13 3396 10
 • Poziom 9  
  Witam,

  Mam zamiar zmontować sobie instalację inteligentnego domu i jedną z funkcji ma być elektroniczne sterowanie roletami. Do każdej z rolet chciałbym zamontować silnik elektryczny (np. taki http://www.napedy.net/portos-silnik-rurowy-10nm-do-rury-40mm-230v-p-574.html). Ponieważ do tego silnika potrzebne jest sterowanie prądem 230V, mam zamiar zaprojektować sterownik z niewielkim mikroprocesorem, tak aby było możliwe otwieranie/zamykanie rolet zdalnie oraz z przycisku zamontowanego w pokoju.
  Jak na razie wymyśliłem taki układ:

  Sterowanie roletami zewnętrznymi

  Na schemacie widać, że sterowanie roletami (230V) jest wykonane poprzez optotriak i triak.
  Jeśli to ma sens, chciałbym dołożyć jeszcze możliwość zatrzymania silnika w przypadku gdy roleta napotka na przeszkodę (co sugerowałby zwiększony przepływ prądu w obwodzie).
  Czy moglibyście poradzić jak dołożyć taką funkcjonalność oraz czy cały projekt sterownika rolety ma szanse zadziałać?
 • Poziom 9  
  Myślałem o zastosowaniu przycisku zwierającego styki, więc na moim schemacie na jednej linii widać napięcie +5V, które pojawi się na wejściu uC odpowiednio przy zwarciu przycisku górnego lub dolnego. Czyli tak jak na schemacie piterka, tylko z odwróconą logiką (sterowanie napięciem). Powinienem to zamienić na sterowanie masą?

  Mógłbym kupić gotowy silnik ze sterownikiem radiowym, ale i tak zamierzam pociągnąć kable do okna, żeby zamontować tam krańcówki. Całość chciałbym mieć monitorowaną w jednym miejscu, do którego pociągnę sobie również czujniki z garażu, drzwi wejściowych, temperatury itp.
  Jak to wszystko zmontuje to wtedy zrobię sobie jednego pilota do wszystkiego.
 • Poziom 25  
  W tym silniku masz ustawienia krańcówek w środku, więc nie musisz ciągnąć kabli. Wszystko ładnie działa - ostatnio montowałem taki, żadnych problemów.
 • Poziom 9  
  Ok, czyli krańcówki w silniku są wystarczające.

  Czyli podsumowując:
  Powinienem zmienić sterowanie przycisku na masą?
  Optotriaki zadziałają tak jak są narysowane?
 • Poziom 9  
  Jest kilka powodów:
  -roleta ma być sterowana z dwóch przycisków na ścianie (jednego przy oknie oraz jednego zbiorczego do zamykania/otwierania wszystkich rolet w mieszkaniu),
  -ma być również sterowana z centralki na której chcę wyświetlać również stan zamknięcia rolet i okien (a więc i tak muszę pociągnąć takie kable). Daje to więc 3 punkty sterowania, a i tak nie będę chciał wykorzystać standardowego pilota do samych rolet, a raczej bardziej uniwersalny do sterowania również innymi rzeczami (np. temperaturą),
  -silnik bez sterownika radiowego jest tańszy, a komunikacja kablowa pewniejsza.
 • Poziom 25  
  Ok, Twój wybór. Nie piszę tych odpowiedzi, żeby się z Tobą droczyć. Wiem z doświadczenia, że im więcej okablowania zrobisz tym większy będziesz miał problem później. Punkty sterownia można rozwiązać odpowiednio programując piloty. Moim zdaniem najlepiej byłoby nie łączyć wszystkiego w jedną całość. Jak padnie, to w domu nie będzie działało nic. Silnik bez sterownika radiowego jest tańszy ale dolicz kable, dziury, montaż (ewentualne później problemy z przeniesieniem kabla) - i masz to samo. Dobrze to sobie przemyśl, co chcesz zrobić i zrób to jak najprościej się da. Bez zbędnych komplikacji, zwłaszcza że eksperymentujesz.
 • Poziom 9  
  Jasne, rozumiem Twoje argumenty i też uważam, że są jak najbardziej zasadne.
  Gdybym instalował to w już gotowym mieszkaniu to pewnie by przeważyły, no ale tutaj mam ten "komfort", że mieszkanie jest w stanie deweloperskim, więc wszystko i tak jest jeszcze do zrobienia.
  Zmontuję sobie jedną taką płytkę i zobaczę jak to się sprawdzi.
 • Poziom 25  
  Jeżeli mogę coś doradzić, to zmontuj to i sprawdź jak działa na "sucho", tzn. bez ciągnięcia kabli i wiercenia dziur. Powodzenia