Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

pempek 06 Paź 2015 20:13 2967 10
  • #1 06 Paź 2015 20:13
    pempek
    Poziom 9  

Witam,

Mam zamiar zmontować sobie instalację inteligentnego domu i jedną z funkcji ma być elektroniczne sterowanie roletami. Do każdej z rolet chciałbym zamontować silnik elektryczny (np. taki http://www.napedy.net/portos-silnik-rurowy-10nm-do-rury-40mm-230v-p-574.html).. Ponieważ do tego silnika potrzebne jest sterowanie prądem 230V, mam zamiar zaprojektować sterownik z niewielkim mikroprocesorem, tak aby było możliwe otwieranie/zamykanie rolet zdalnie oraz z przycisku zamontowanego w pokoju.
    Jak na razie wymyśliłem taki układ:

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Na schemacie widać, że sterowanie roletami (230V) jest wykonane poprzez optotriak i triak.
    Jeśli to ma sens, chciałbym dołożyć jeszcze możliwość zatrzymania silnika w przypadku gdy roleta napotka na przeszkodę (co sugerowałby zwiększony przepływ prądu w obwodzie).
    Czy moglibyście poradzić jak dołożyć taką funkcjonalność oraz czy cały projekt sterownika rolety ma szanse zadziałać?

-1 10
  • #4 06 Paź 2015 23:08
    pempek
    Poziom 9  

Myślałem o zastosowaniu przycisku zwierającego styki, więc na moim schemacie na jednej linii widać napięcie +5V, które pojawi się na wejściu uC odpowiednio przy zwarciu przycisku górnego lub dolnego. Czyli tak jak na schemacie piterka, tylko z odwróconą logiką (sterowanie napięciem). Powinienem to zamienić na sterowanie masą?

Mógłbym kupić gotowy silnik ze sterownikiem radiowym, ale i tak zamierzam pociągnąć kable do okna, żeby zamontować tam krańcówki. Całość chciałbym mieć monitorowaną w jednym miejscu, do którego pociągnę sobie również czujniki z garażu, drzwi wejściowych, temperatury itp.
    Jak to wszystko zmontuje to wtedy zrobię sobie jednego pilota do wszystkiego.

0
  • #5 07 Paź 2015 21:46
    Falco76
    Poziom 25  

W tym silniku masz ustawienia krańcówek w środku, więc nie musisz ciągnąć kabli. Wszystko ładnie działa - ostatnio montowałem taki, żadnych problemów.

0
  • #6 08 Paź 2015 19:13
    pempek
    Poziom 9  

Ok, czyli krańcówki w silniku są wystarczające.

Czyli podsumowując:
    Powinienem zmienić sterowanie przycisku na masą?
    Optotriaki zadziałają tak jak są narysowane?

0
  • #7 08 Paź 2015 21:46
    Falco76
    Poziom 25  

Ten silnik jest sterowany radiowo. Nie rozumiem dlaczego chcesz sobie utrudniać życie w ciągnięcie kabli, sterowniki itd..

-1
  • #8 10 Paź 2015 11:02
    pempek
    Poziom 9  

Jest kilka powodów:
    -roleta ma być sterowana z dwóch przycisków na ścianie (jednego przy oknie oraz jednego zbiorczego do zamykania/otwierania wszystkich rolet w mieszkaniu),
    -ma być również sterowana z centralki na której chcę wyświetlać również stan zamknięcia rolet i okien (a więc i tak muszę pociągnąć takie kable). Daje to więc 3 punkty sterowania, a i tak nie będę chciał wykorzystać standardowego pilota do samych rolet, a raczej bardziej uniwersalny do sterowania również innymi rzeczami (np. temperaturą),
    -silnik bez sterownika radiowego jest tańszy, a komunikacja kablowa pewniejsza.

0
  • #9 10 Paź 2015 23:43
    Falco76
    Poziom 25  

Ok, Twój wybór. Nie piszę tych odpowiedzi, żeby się z Tobą droczyć. Wiem z doświadczenia, że im więcej okablowania zrobisz tym większy będziesz miał problem później. Punkty sterownia można rozwiązać odpowiednio programując piloty. Moim zdaniem najlepiej byłoby nie łączyć wszystkiego w jedną całość. Jak padnie, to w domu nie będzie działało nic. Silnik bez sterownika radiowego jest tańszy ale dolicz kable, dziury, montaż (ewentualne później problemy z przeniesieniem kabla) - i masz to samo. Dobrze to sobie przemyśl, co chcesz zrobić i zrób to jak najprościej się da. Bez zbędnych komplikacji, zwłaszcza że eksperymentujesz.

-3
  • #10 11 Paź 2015 10:18
    pempek
    Poziom 9  

Jasne, rozumiem Twoje argumenty i też uważam, że są jak najbardziej zasadne.
    Gdybym instalował to w już gotowym mieszkaniu to pewnie by przeważyły, no ale tutaj mam ten "komfort", że mieszkanie jest w stanie deweloperskim, więc wszystko i tak jest jeszcze do zrobienia.
    Zmontuję sobie jedną taką płytkę i zobaczę jak to się sprawdzi.

0
  • #11 12 Paź 2015 01:56
    Falco76
    Poziom 25  

Jeżeli mogę coś doradzić, to zmontuj to i sprawdź jak działa na "sucho", tzn. bez ciągnięcia kabli i wiercenia dziur. Powodzenia

0