Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] Wykonanie systemu elektronicznego wykrywania przeszkód.

dzejkob213 06 Oct 2015 20:16 2184 28
 • #1
  dzejkob213
  Level 9  
  Temat jest bardzo rozwojowy, dla ambitnego elektronika. System-demonstrator może być zbudowany z wykorzystaniem typowych gotowych podzespołów (także używanych), lecz w pełni funkcjonalny.
  Jakie funkcje ma wykonywać można zobaczyć na Youtube na filmie GAFoUctN56s i OMSMT8XgE6U. Na końcu filmu jest adres mailowy do kontaktu.
  Czas realizacji - 1-2 miesiące (z możliwością przedłużenia w celu doskonalenia prototypu). Przewidywany budżet powiedzmy 10.000 zł (ale tylko przewidywany, jeśli będzie to uzasadnione można zmienić). Umowa o dzieło, płatność gotówką lub przelewem. Kontakt mailowy sysostrzeg(malpa)gmail.com
  Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
 • OptexOptex
 • #2
  antrykot
  Level 20  
  Wszystko pięknie - pomysł na wyświetlacz nawet fajny...ale jak wykrywane są przeszkody ? Bo o tym na filmie zdaje się nie ma ani słowa.
 • #3
  dzejkob213
  Level 9  
  Kamera podczerwieni (tego typu jak np. NightVision), jakiś skaner podczerwieni skonstruowany w oparciu o czujniki ruchu... nie wiem. Właśnie potrzebna inwencja. Zresztą w rozwiązaniu produkcyjnym może być coś innego niż demonstratorze.
 • #4
  EuroGenio
  Level 18  
  Koszt kamery która akurat nadaje się do tego celu zdecydowanie przewyższa budżet projektu.
  Jak dobrze rozumiem, to przedmiotem patentu ma być prezentacja danych?
  Ma to sens z ekonomicznego punktu widzenia (oczywiście po modyfikacjach).
  I jest to raczej zadanie dla grupy ludzi a nie jednego "ambitnego elektronika"

  ~Pomijając oczywiście koszt homologacji i innych atestów.
 • #5
  dzejkob213
  Level 9  
  Używanych kamer Night Vision na rynku jest mnóstwo, ceny od kilkuset złotych. Sterowniki również.
  Atesty, homologacje itp. - nie o tym mówimy. Mnie chodzi o budowę funkcjonującego DEMONSTRATORA. Czyli prototypu do zademonstrowania działania systemu w warunkach np. wstawy.
 • #6
  EuroGenio
  Level 18  
  Kamera Night Vision do tego się nie nadaje.
  Jeśli w tym kierunku idziemy, to jest to bardziej "fantastyka naukowa" delikatnie mówiąc.
  Proponuje zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami na tym polu.
 • #7
  dzejkob213
  Level 9  
  Fantastyka naukowa? Urządzeń do detekcji obiektów w zakresie podczerwieni jest od dawna bardzo wiele - od czujników ruchu poprzez kamery typu Night Vision na różnych skanerach np. militarnych kończąc. Ideą systemu nie jest jednak sposób detekcji tylko sposób wizualizacji.
  A poszukuję elektronika, który zbuduje układ przetwarzający sygnał np. z kamery nie na obraz na monitorku tylko na sterujący odpowiednimi diodami.
 • OptexOptex
 • #8
  Bartusjusz
  Level 25  
  Jaki to ma mieć zasięg?
 • #9
  el_sys
  Level 14  
  Witam,

  projekt docelowego urządzenia nie jest prosty, chociaż niektórym osobom może się tak wydawać, możliwy do realizacji, jednak budżet zupełnie nie w tych widełkach cenowych, ta sama uwaga odnośnie terminu realizacji.
  Moja uwaga dotyczy samego urządzenia funkcjonalnego, a nie urządzenia pokazującego zasadę działania w/w, nie do końca rozumiem ideę urządzenia prezentującego możliwości czegoś, czego jeszcze autor postu nie ma, chyba, że źle zrozumiałem przekaz. Wysłałem wiadomość na adres E-mailowy.

  Pozdrawiam,Wojtek.
 • #10
  sundayman
  Level 24  
  Ponieważ autor ogłoszenia włożył nieco pracy w przygotowane, to imo warto mu jednak wyjaśnić...

  Tak jak napisał wcześniej jeden z kolegów - to jest naprawdę Science-Fiction.
  Dlaczego ?

  Po pierwsze - żeby próbować robić taki system, który byłby w stanie dostarczyć sensownej w tym zastosowaniu jakości obrazu, musi to być kamera pracująca w głębokiej podczerwieni. Żadne "night vision" - to musi być prawdziwe FIR.
  Rzecz w tym, że kamera musi reagować na TEMPERATURĘ, a nie na jasność obiektu. Cudów nie ma.

  Po drugie - niech kolega zrozumie, że próba realizacji podobnego projektu pracującego w normalnych warunkach - czyli w dzień - jest już niezwykle poważnym zadaniem. Firmy pracujące od lat nad autonomicznymi pojazdami zatrudniają nie 2 czy 3 inżynierów, tylko dziesiątki - jeśli nie setki.

  Rozpoznanie skuteczne w ramach sensownego działania REALNYCH "przeszkód" - czyli ludzi na przykład, to nie jest bułka z masłem.

  Próba zaś zrobienia tego w FIR, to zadanie na poziomie stworzenia automatycznego systemu namierzania stosowanego w bojowych śmigłowcach.
  Sądzisz, że to się da "łatwo zrobić" ? :)

  Dlatego też w prawdziwych rozwiązaniach stosowanych w luksusowych pojazdach nie stosuje się żadnych dziwactw, tylko wyświetlanie obrazu FIR, np. na ekranie HUD (bodajże Jaguar to stosował) - bo może i taki wyświetlacz jest drogi, ale i tak pozwala "za darmo" zastosować jeden z najlepszych systemów rozpoznawania obrazu na świecie - mózg kierowcy.

  I zastąpienie tego wyświetlacza ledami nie ma żadnego sensu - o ile oczywiście nie chcesz, żeby to była choinka wyświetlająca coś bez większego sensu.
  Zaś stosowanie czegoś podobnego, co nie działa z skutecznością zbliżoną do 99.9 % - czyli tak jak np. w systemach wojskowych - spowodowałoby jedynie utrudnienia dla kierowcy, który reagowałby na zupełnie przypadkowe sygnalizacje.
  Byłoby to zapewne wręcz niebezpieczne.

  Podsumowując - koszt sprzętu (kamera, system przetwarzania) byłby i tak ułamkiem kosztów opracowania czegoś takiego. To jest projekt nie za 10.000 a za milion dolarów. Albo lepiej :)
 • #11
  dzejkob213
  Level 9  
  Zasadnicze założenie - to ma być DEMONSTRATOR, w żadnym wypadku prototyp urządzenia do produkcji. W związku z tym jego parametry nie są ważne. Nie musi mieć dużego zasięgu, nie musi mieć dużej rozdzielczości, nie musi być odporny na warunki atmosferyczne. W ogóle nie dotykam tematów homologacji itp.

  Demonstrator ma pokazać ZASADĘ DZIAŁANIA, a konkretnie sposób wizualizacji przeszkody, czyli wyświetlanie punktów świetlnych na szybie na kierunku rzeczywistego położenia przeszkody. Wydawało mi się, że filmik to objaśnił. Chcę mieć model demonstracyjny do pokazania np. na wystawie. I tylko tyle.

  Badania, stworzenie prototypu produkcyjnego, a tym bardziej wdrożenie do produkcji, rygory prawne - to są oczywiście miliony albo i miliardy. I niech tym się zajmują Bosch, Continental itp. Ja mam tylko pomysł, ale muszę go jakoś obrazowo pokazać.
 • #12
  sundayman
  Level 24  
  Napisałeś ;

  Quote:
  demonstrator może być zbudowany z wykorzystaniem typowych gotowych podzespołów (także używanych), lecz w pełni funkcjonalny.


  "w pełni funkcjonalny" oznacza, że ma mieć pełną funkcjonalność, a nie pokazową.

  Jeżeli chcesz mieć coś, co tylko "wygląda, jakby działało", to to jest symulator.
  I to oczywiście można sobie robić. Trochę nie bardzo ma to imo sens, bo równie dobrze można zrobić "na targi" symulator antygrawitacyjnej deskorolki z "Powrotu do przyszłości"...

  Dla pokazania idei prościej (i pewnie efektowniej) można zrobić animacje 3D.
 • #13
  el_sys
  Level 14  
  sundayman wrote:
  Napisałeś ;

  Quote:
  demonstrator może być zbudowany z wykorzystaniem typowych gotowych podzespołów (także używanych), lecz w pełni funkcjonalny.


  "w pełni funkcjonalny" oznacza, że ma mieć pełną funkcjonalność, a nie pokazową.

  Jeżeli chcesz mieć coś, co tylko "wygląda, jakby działało", to to jest symulator.
  I to oczywiście można sobie robić. Trochę nie bardzo ma to imo sens, bo równie dobrze można zrobić "na targi" symulator antygrawitacyjnej deskorolki z "Powrotu do przyszłości"...

  Dla pokazania idei prościej (i pewnie efektowniej) można zrobić animacje 3D.


  Dokładnie tak, albo jest urządzenie funkcjonalne, albo symulator, który tylko pokazuje zasadę działania jako efekt końcowy,a reszta jest ustawiona/symulowana.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 12 [minuty]:
 • #14
  dzejkob213
  Level 9  
  Odpowiem w tym miejscu na posty powyżej i zarazem maile, które dostałem.
  "W pełni funkcjonalny" tzn. że spełnia wszystkie funkcje, jakie ma spełniać system użytkowy, czyli żadna funkcja nie jest symulowana. Od detekcji obiektu poprzez układy przetwarzające do zaświecenia odpowiedniej diody LED.
  Przyjmijmy na początek minimalne parametry takiego demonstratora:
  - wykrywanie obiektów wielkości człowieka przy różnicy temperatur obiekt/otoczenie 10 st.C z odległości nie mniejszej niż 20 m
  - kąt skanowania 30 st. z podziałem na 6 sekcji czyli "rozdzielczość" 5 st.
 • #15
  sundayman
  Level 24  
  Widzę, że trudno dotrzeć do kolegi z informacją, że to bez sensu jest...

  To podpowiem w takim razie - dla powyższych wymagań proponuję użyć zestaw czujek PIR z odpowiednimi soczewkami. To oczywiście nie ma żadnej wartości w zastosowaniu, jakie sobie kolega wymyślił, no ale ma jedną poważną zaletę -da się zrobić :)
 • #16
  el_sys
  Level 14  
  Witam,

  jeśli to ma być urządzenie funkcjonalne, moim zdaniem (ale to tylko moja subiektywna opinia) budżet jest całkowicie "wyjęty z rzeczywistości" tak samo jak termin realizacji. Chyba rozsądnym rozwiązaniem będzie, aby autor postu kontaktował się bezpośrednio z zainteresowanymi wykonaniem projektu.
 • #17
  freebsd
  Level 38  
  Da sie zrobić, ponieważ jednak ma to być jednostkowa konstrukcja z uniwersalnych, dostępnych modułów to budżet na podzespoły szacuje na nie mniej niż 20000 Euro, chyba że lidary potaniały.
  Początki mogą być jednak trudne:

  Link


  Link


  Link


  Można też skontaktować się z tym, którym wychodzi to lepiej i spytać sie za ile by coś takiego wykonali:

  Link
 • #18
  sundayman
  Level 24  
  Quote:
  chyba że lidary potaniały


  Nawet jakby darmo były, to nie spełniałoby to wymogów autora, bo ten wyraźnie sobie życzył analizy obrazu, a nie radaru.

  Tak czy siak, kolega autor mam wrażenie nie zdaje sprawy z problemu, mimo tłumaczenia.
  To, że coś się daje w miarę prosto opisać, nie oznacza jeszcze, że równie prosto można to zrobić. Gdyby było inaczej, już dawno mielibyśmy w sklepach miecze laserowe i parę innych gadżetów.

  Piszę tutaj w tej sprawie nie dlatego, żeby kolegę autora zniechęcać do wymyślania czegoś nowego (bo widać, że ma takie predyspozycje), tylko dlatego, żeby nie marnować sił i czasu na coś, co jest mrzonką.

  Jest co prawda takie ładne porzekadło, że "przyszedł te, który nie wiedział, że się nie da zrobić - i zrobił", ale to jest tylko porzekadło, i sprawdza się w jakichś wyjątkowych sytuacjach niestety tylko.

  Jest tutaj na forum kilka osób, które żyją z projektowania i budowania czasem bardzo nietypowej elektroniki (jak przykładowo ja sam). I mają całe lata doświadczenia w tej dziedzinie - dlatego czasem warto posłuchać uwag.

  Na tym forum były już dziesiątki jak nie setki "genialnych wynalazków", których autorzy odgrażali się, że mimo ostrzeżeń o absurdalności - oni i tak zrobią :)

  Na zakończenie więc napiszę - bo już temat imo wyczerpany ; kolega lepiej poświęci czas na coś innego - bo z tego nic sensownego nie będzie, jestem pewien niestety.
 • #19
  freebsd
  Level 38  
  Samą analizą obrazu takiego systemu (jeszcze) się nie robi. Muszą być dodatkowe czujniki i elementy wykonawcze.
  Dodatkowy film o Kamazie:

  Link


  Link


  ********

  dzejkob213 wrote:
  Wykonanie systemu elektronicznego wykrywania przeszkód.

  dzejkob213 wrote:
  System-demonstrator może być zbudowany z wykorzystaniem typowych gotowych podzespołów (także używanych), lecz w pełni funkcjonalny.
  dzejkob213 wrote:
  Kamera podczerwieni (tego typu jak np. NightVision), jakiś skaner podczerwieni skonstruowany w oparciu o czujniki ruchu... nie wiem. Właśnie potrzebna inwencja. Zresztą w rozwiązaniu produkcyjnym może być coś innego niż demonstratorze.

  Jak ma to być tani demonstrator technologi to można zrobić to za pomocą modelu:

  Link
 • #20
  encore
  Level 18  
  Panowie o co kruszyć kopie?

  Człowiek chce zlecenie , bierze się robotę, kasę z góry a po jakimś czasie mówi że potrzeba jeszcze 2 lata pracy i 500 000zł. Jak zleceniodawcy nie pasuje to projekt jest zamykany a kasa w kieszeni zostaje.

  Mnóstwo firm inżynierskich i informatycznych w ten sposób działa, Comarch, Prokom( ZUS !!!) i można tak wymieniać bez końca.
  To samo jest z firmami z branży wojskowej.
 • #21
  sundayman
  Level 24  
  Kurczę, to ja albo mam pecha, albo sam jestem jakiś naiwny, bo zawsze się wyrabiam w budżecie :) Z terminami to już bywają poślizgi czasem, no ale jednak 2 lata to mi się nie zdarzyło...

  Znaczy, trzeba robić umowy nie o wykonanie dzieła, tylko o staranie się wykonania :)

  Albo może to trzeba mieć wujka w ministerstwie jakimś czy coś...
 • #22
  dzejkob213
  Level 9  
  Masowo produkowany system NightVision widzi żywe przeszkody z b.dużych odległości. Przyjmijmy więc, że fabryczny monitorek 5" zastępujemy 70" telewizorem. Z tego Sony wycinamy brzeszczotem do metalu ze środka 1-centymetrowy pasek a następnie taśmą dwustronną do wykładzin firmy Komfort przyklejamy do podszybia naszego Poloneza. Pod siedzeniem mocujemy trytytką przetwornicę 230V (zwróciliście mi już uwagę że nie ma homologacji, to dlatego ukrywamy pod siedzeniem), podłączamy i... działa!
  Żartuję. Ale co stoi na przeszkodzie (tu już będę upraszczał, bo się nie znam) aby z sygnału sterującego monitorkiem wybrać np. 30 środkowych linii. Tam gdzie (upraszczam!) wyższym napięciem "świecona" jest przeszkoda, sygnał ten trafia do układu sterującego diodami LED i zapala odpowiednie. Podkreślam - upraszczam, zdaję sobie sprawę że nie napięcie ale np. "modulowany częstotliwościowo z przesunięciem fazowym 32-bitowy sygnał cyfrowy", ale po pierwsze nie znam się, a po drugie mówię (nomen omen) obrazowo. Skoro kamera NightVision może poprzez odpowiedni układ sterować punktami na monitorku, to poprzez inny wydaje mi się może sterować punktami-diodami.
 • #23
  Bartusjusz
  Level 25  
  Chłopie skończ już pisać. A jeśli koniecznie musisz to najpierw pomyśl chwilę.

  Skoro nikt się nie zgłosił(nawet oszuści i naciągacze), to chyba jednoznacznie wskazuje, że zdrowo fantazjujesz, prawda?
  Analiza obrazu w locie nie jest taka prosta, spróbuj choćby odróżnić specyficzną dziurę od człowieka. Nikt nie twierdzi że się nie da, rzecz w tym że nie za tą cenę.


  Na koniec napisałeś, że istnieje układ który wyświetla punkty na "monitorku". Właśnie od tego powinieneś był zacząć, skoro masz takie urządzenie to zlecenie ograniczy się do przeniesienia stanu kilku punktów z obrazu na diody i to już prawdopodobnie jest wykonalne w budżecie.
 • #24
  dzejkob213
  Level 9  
  "Właśnie od tego powinieneś był zacząć". Tak, od tego zacząłem w tym wątku, to też wprost wynika z mojego filmiku. Długo to trwało, ale wreszcie ktoś zajarzył.
  Ponieważ "dyskusja" jest mało merytoryczna, proszę o dalsze KONKRETNE propozycje, sugestie itd. na maila sysostrzeg-małpa- gmail.com.
  Dziękuje za uwagę i stracony (wzajemnie) czas.
 • #25
  Bartusjusz
  Level 25  
  Nie wynika. Swoją drogą chyba nigdy nie zrozumiem ludzi którzy twierdzą, że o czymś informowali, gdy jednocześnie prawdą jest że tego nie zrobili, a cała dyskusja jest widoczna i ogólnodostępna.
 • #26
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Może to nie aż taka fantastyka. Istnieją biblioteki do analizy obrazu do wykorzystania choćby na RPI, albo docelowo czymś mocniejszym. Sami w pracy używamy tego w jednym z urządzeń i działa bez problemów. Prosta analiza strumienia obrazu wyłapująca obiekty przemieszczające się w nietypowym kierunku od reszty otoczenia (zwierzaki), lub z inną prędkością (pieszy na poboczu) wystarczy do określenia położenia obiektu, a zapalenie odpowiedniego LEDa na podszybiu Poloneza to już banał ;-)

  Oczywiście nie jest to zlecenie dla jednego inżyniera, a przynajmniej dwóch - programista i elektronik. Niestety budżet wystarczy na miesiąc pracy takiego duetu, a miesiąc to może być za mało...
 • #27
  Bartusjusz
  Level 25  
  Dobrze wiedzieć, a co z obiektami nieruchomymi? Jak np. mały konar na asfalcie?
 • #28
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Bartusjusz wrote:
  Dobrze wiedzieć, a co z obiektami nieruchomymi? Jak np. mały konar na asfalcie?

  Wbrew pozorom mały konar na asfalcie to obiekt ruchomy, ruchomy względem naszego Poloneza, tyle że z prędkością odmienną od pozostałych obiektów, co jest już do wykrycia.
 • #29
  dzejkob213
  Level 9  
  Bartusjusz wrote:
  Nie wynika. Swoją drogą chyba nigdy nie zrozumiem ludzi którzy twierdzą, że o czymś informowali, gdy jednocześnie prawdą jest że tego nie zrobili, a cała dyskusja jest widoczna i ogólnodostępna.


  Tak jest na filmiku: "informacje te, zamiast obrazowane na niewielkim monitorze, wyświetlane są wzdłuż całej szerokości szyby. Mają postać punktów świetlnych zapalanych przez układ sterujący".

  A tak w celu doprecyzowania napisałem na początku dyskusji: "poszukuję elektronika, który zbuduje układ przetwarzający sygnał np. z kamery nie na obraz na monitorku tylko na sterujący odpowiednimi diodami."

  Na tym definitywnie kończę, bo nie pojawiłem się tu, aby wdawać się w przekomarzania. Jeszcze raz dziękuje za uwagę, przepraszam za zabrany czas i czekam na ewentualne maile.