Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP270e5v - nie bootuje z płyty i usb

06 Paź 2015 20:34 1227 6
  • Poziom 9  
    Zaraz mnie coś trafi ...
    Laptop z fabrycznym Win 7 Home Premium/64 bit. Technicznie w porządku, ale po 2 latach intensywnego użytkowania przez studentkę, mocno zamulony. Czyszczenie CCleanerami i innymi cudami nic nie dawalo, więc odświeżenie systemu. No i de blada. Nie działa F2, nie działa F4 (recovery). Do biosu i boot menu można wejść przez F10. Ustawianie startu z CD komp kompletnie olewa. Opcji startu z USB - nie ma w ogóle. Ustawiałem bios zgodnie z radami (wyłączyć UEFI, wyłączyć Secure boot) i nadal nic.
    Najśmieszniejsze jest to, że po włożeniu płyty z Win od innego kompa i uruchomieniu systemu, płyta "zagrała" i dało się zainstalować nowego windowsa (starego spakował do folderu Windows Old). Ale w końcu nie o to chodziło.
    Czy ktoś ma receptę na bezpieczny format i instalkę windy od nowa ?
    BTW - na wielu kompach Della, Asusa, HP, Lenovo, MaxData bez problemu mieszałem bootowaniem, odpalałem instalkę z płyty i USB, przywracałem system z recovery pomimo mieszania w rozmiarach i liczbie partycji. Takich cudów jak w Samsungu jeszcze nie spotkałem.
    P.S. Przekonuję się, że ta firma nie powinna brać się za kompy... Na stronie sterowniki pomieszane jak groch z kapustą. Połowa "dedykowanych" do mojego modelu nie działa. Ich SW updater nie daje się zainstalować.
  • Poziom 9  
    Sorry, ale nie ogarniam tej instrukcji.
    Przekładanie dysków, tworzenie partycji, ustawianie, kopiowanie... zgubiłem się w czwartej linijce, co ma być robione na którym urządzeniu.
    Mam płytę z Win7. Mam boot - pendrive z win7. Bez problemu startują na wszystkich możliwych laptopach - od Asusa, poprzez Della, Fujitsu, HP, Lenovo, po Toshibę. Za to Samsung się zaparł i nie daje szansy na reinstalację. Chodzi mi o to, czy jest możliwe ustawienie BIOS tak, by pozwolił na zbootowanie z płyty lub pena i postawienie systemu na czysto, z użyciem legalnego klucza aktywacyjnego.
    I jeszcze drobiazg - czy ktoś wie, skąd wziąć sterowniki uruchamiające klawisze pod Fn ? Tylko nie ślijcie mnie do strony Samsunga. To,co tam robią, to kpina z klientów.
  • Poziom 9  
    Windowsowe "zarządzanie dyskami" nie widzi.
    Jutro sprawdzę za pomocą PM.
    Niby powinna być. Ale lektura postów na różnych forach utwierdza mnie w przekonaniu, ze Samsung wszedł w rynek komputerów (nie mylić z tabletami) dla żartu. I szybko się z niego wycofał. Netbooki mieli ładne, dobre i w niezłej cenie, ale ich oprogramowanie i pomoc techniczna to naprawdę żarty z klientów.
  • Poziom 26  
    Jak nie ma recovery, to ktoś musiał w tym grzebać. Wydaje mi się że możesz zrobić tak:
    Skoro Win 7, to masz pod spodem naklejkę z kodem. Instalujesz wersję Win 7 HP, z poziomu systemu. Podczas instalacji formatujesz partycje systemową tak żeby nie było Windows.old. Potem aktywację wykonujesz telefonicznie, podając kod z obudowy laptopa.
  • Poziom 9  
    W partycjach nie było grzebane. Od nowości - HDD 750 GB (teoretycznie) podzielony na dwie partycje: 500 GB i 250 GB (oczywiście brutto). System był preinstalowany - przy pierwszym uruchomieniu zadał kilka pytań i zakończył procedurę. Wedle zapewnień sprzedawcy i wedle instrukcji - pod F-4 jest recovery. Dwa miesiące po upływie gwarancji zaszła konieczność skorzystania i okazuje sie, że nie ma do niej dostępu.
    No właśnie: "instalujesz"
    Ale JAK ?!!!!
    Nie da się bootować kompa z płyty ani z USB.
    Udało się "postawić" system jeden na drugim z poziomu starego windowsa, który został zapakowany do folderu Windows.old (jakieś 150 GB). A wcale z tego powodu szczęśliwy nie jestem. Podczas instalki z poziomu systemu nie było żadnych pytań instalatora o partycje na których chce się instalować, o ich usuwanie, tworzenie i formatowanie. Nie było opcji naprawy systemu itd. Po prostu był wybór: instalujesz albo nie instalujesz.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam, ze na stronie Samsunga nie ma połowy sterowników do tego modelu. To znaczy większość jest,ale nie działa. A części nie ma. Zresztą dziś próbowałem znaleźć stery do drukarki ML2251N i też podsyłają pod pozorem sterowników dziwne programy, które drukarki nie uruchamiają, za to oferują różne dziwne rzeczy albo powodują, że zamiast jednej strony z tabelką drukuje się 25 stron zapisanych cyferkami.