Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rezystory pomiarowe trójfazowego falownika, przebieg napięcia

fasset 07 Oct 2015 08:37 3600 14
Tespol
    fasset
    Level 13  
    Witam.
    W załączniku zamieszczam notę aplikacyjną STM AN4076 dot. dolnych rezystorów pomiarowych w trójfazowym falowniku - filtracji, pomiarze itp.
    Moje pytanie dot. str. 6 i 10.
    Mianowicie skąd w przebiegach prądu na rezystorach pomiarowych (za dolnymi tranzystorami) prąd osiąga wartości poniżej 0? Owszem pierwsza połowa sinusa powinna tak wyglądać - "pocięty" przebieg kiedy tranzystor przewodzi lub nie - podobnie druga połówka.
    Jednak generalnie powinien to być prąd jednokierunkowy nie licząc przepływów pasożytniczych.
    Proszę o wyjaśnienie.
  • Tespol
    Zgoodie
    Level 25  
    Prad nie spada ponizej zera, przynajmniej tego odniesionego do minusa obwodu posredniego czy jak kto woli DC).
    Te wykresy amlitudowe (pradowe lub napieciowe) sa rysowane w odniesieniu do polowy napiecia DC.
    Amplituda dodatnich i ujemnych impulsów wyjściowego napięcia fazowego falownika(a co za tym idzie i pradu) zawsze odpowiada połowie wartości napięcia obwodu pośredniego.
  • Tespol
    fasset
    Level 13  
    Napięcie fazowe falownika przyjmuje wartość +/- 1/3 2/3 DC.
    Owszem istnieje możliwość pojawienia się napięcia 0.5 DC (załączony górny tranzystor i jeden dolny tranzystor z pozostałych gałęzi), ale ten przypadek nie występuje w sterowaniu trójfazowym, więc skąd tu poziom 0.5DC?
    Zgoodie
    Level 25  
    to co napisalem nie jest moim wymyslem lecz tak jak to dziala rzeczywiscie w falowniku trojfazowym. Prosze odnies sie do literatury i zasady dzialania tam jest wszystko wyjasnione lacznie z tym 0.5 DC w falowniku trofazowym. Nie wynika to z mojej zlosliwosci lecz aby to cakkowicie wyjasnic nalezaloby bardzo duzo inofrmacji i rysunkow tu zalaczac. Moj poprzedni post mial na celu naprowadzenie na tok myslenia. Jesli kolega sie nie zgadza i uwaza ze ma racje to sugeruje literature
    fasset
    Level 13  
    "Poradnik Inżyniera Energoelektronika" str. 109 Rys. 2.62 - dokładnie zaznaczone poziomy napięcia fazowego 2/3DC, 1/3DC.
    Dodatkowo zamieszczam przebiegi. Zresztą można wykonać pomiar oscyloskopem, miernikiem żeby przekonać się jakie to poziomy w odniesieniu do napięcia DC (przy "pełnej" modulacji amplitudy).
    Zgoodie
    Level 25  
    tego poradnika akurat nie mam ale juz na pierwszy rzut oka cos tu jest nie tak jak obecnie steruje sie falowniki.
    1. skoro po jednej stronie osi czasu jest 2/3 Vd (mniemam ze Vd to to samo co DC - nie mam tego poradnika) ale skoro tak to ampplituda to jest 4/3 Vd ??? hmm skad takie powiekszenie napiecia sie wezmie w falowniku skoro mamy do dyspozycji MAX napiecie DC.

2. Obednie wiekszosc falownikow stosuje normalne PWM anie tak jak jest to pokazane na zalaczonych rysunkach

Dodano po 16 [minuty]:

zalaczam plik ktory moze troszke rozjasni
    fasset
    Level 13  
    Napięcie fazowe odbiornika przyjmuję poziomy 1/3, 2/3 Ud amplituda to 2/3UD. Wygląda to dokładnie tak jak na wykresie z prawej strony grafiki, którą umieściłem (oczywiście częstotliwość fali nośnej PWM jest zazwyczaj większa). Napięcie międzyfazowe przyjmuje wartości -Ud, 0, Ud.

To teraz pytanie bardziej praktyczne: gdzie wpiąć sondę oscyloskopową żeby zobaczyć przebieg -0.5Ud, +0.5Ud ?
    Zgoodie
    Level 25  
    Np minus punkt wspolny gwiazdy w silniku podlaczonym do falownika. Sonda pod tranzystor igbt na wyprowadzenie to ktore jest nie podlaczone do DC
    fasset
    Level 13  
    To właśnie wtedy widzimy napięcie fazowe odbiornika z poziomami 1/3Ud, 2/3Ud (+/-).
    Zgoodie
    Level 25  
    A czy kolega tak robil?

Dodano po 1 [minuty]:

U mnie jest narmalnie 1/2 dc

Dodano po 3 [minuty]:

A moze kolega ma jakiegos skalara a nie wektorowca falownik
    fasset
    Level 13  
    Tak, przy zasilaniu 15V:
    Napięcie międzyfazowe i fazowe odbiornika.
    Proszę o przebiegi -0.5DC, 0.5DC. Takie poziomy możliwe są tylko w falownikach trójpoziomowych albo z kondensatorami połączonymi szeregowo na wejściu - wtedy mamy 0.5DC odniesienia.
    Nie ma znaczenia czy falownik ma zaimplementowane sterowanie wektorowe, czy skalarne.

EDIT: żeby być precyzyjnym kondensatory połączone szeregowo, ale równolegle do DC tak jak tutaj:

Zgoodie
    Level 25  
    Przyznam szczerze ze nie zastanawialem sie czy mam kondensatory szeregowo. Zestawie jutro uklad i podesle cos co dostalem u siebie. Ja przewaznie pracuje na falownikach danfoss seria FC 300. Silnik w gwiazde. Falownik zasilany 3x380 ale moge tez zestawic jednofazowy. Jednak to ma tylko wplyw na napiecie maxymalne DC wiec to nie powinno robic roznicy.
    Co to schematu z kondensatorami - Byc moze to jest moj przypadek ale niebawem potwierdze. Az tak pod ogon nie zagladam wszystkim falownikom :).

a tak na marginesie to czy koledze dotychczasowa dyskusja (ktora zeszla w innym kierunku) pomogla w odpowiedzi na postawione na poczatku pytanie

Quote:
    Mianowicie skąd w przebiegach prądu na rezystorach pomiarowych (za dolnymi tranzystorami) prąd osiąga wartości poniżej 0?
    "
    fasset
    Level 13  
    Póki co niestety nie. Na zrzucie przebieg prądu DC:
    Prąd w obwodzie DC nie ma wartości ujemnych - chociaż te zdarzają się jako "piki" w odstępie czasu martwego, ale nie jest to zamierzonym efektem sterowania.
    Prąd DC powinien być sumą prądów wszystkich gałęzi za dolnymi tranzystorami czyli Idc = Ia + Ib + Ic. Tym bardziej nie wiem skąd ujemy prąd w nocie aplikacyjnej STM.
    Zgoodie
    Level 25  
    A moze kolega ma jakiegos skalara a nie wektorowca falownik
    mrgiver
    Level 12  
    fasset,

znalazłeś odpowiedź na Twoje pytanie?
    Czy chodziło o może o kształt prądu - odniesiony do jakiegoś poziomu (patrz rys. 3, str.5 - blok offset)?