Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel opublikował projekt nowego urządzenia 2 w jednym (tablet + laptop)

ghost666 07 Paź 2015 10:02 1983 1
 • Intel opublikował projekt nowego urządzenia 2 w jednym (tablet + laptop)
  Z pewnością urządzenia dwa w jednym, będące jednocześnie tabletem i - po doczepieniu klawiatury - laptopem nie są czymś rzadko spotykanym na rynku. Jeśli zastanawialibyście się kiedyś, jak wyglądać będzie tego rodzaju urządzenie za kilka lat, to mamy dla Was odpowiedź: Intel opublikował swój najnowszy, referencyjny projekt tego rodzaju urządzenia, pokazujący w jakim kierunku idzie technologia mobilnych urządzeń typu 2 w 1.

  Na konferencji Intel Developer Forum, która odbyła się ostatnio w San Francisco, zaprezentowany został najnowszy referencyjny projekt ultrabooka firmy Intel, wyposażonego w odłączalną klawiaturę i najnowocześniejsze podzespoły. W urządzeniu wykorzystano między innymi najnowszy procesor Intela oznaczony Skylake, złącza USB typu C, bezprzewodowe ładowanie i komunikację z wykorzystaniem interfejsu WiGig.

  Jednym z pomysłów, stojących za projektem, jest to o czym przedstawiciele firmy Intel mówią już od jakiegoś czasu - urządzenia pozbawione kabli. Najnowszy, opublikowany projekt, wydaje się iść w takim kierunku, gdyż zasadniczo do poprawnego funkcjonowania nie potrzebuje on żadnych podłączonych kabli.

  System bezprzewodowego ładowania zapewnia, że nie musimy podłączać do samego urządzenia żadnych kabli w celu jego zasilenia czy naładowania. Oczywiście podstawka ładująca do prądu podłączona być musi, ale nadal rozwiązanie to znacznie ułatwia korzystanie z komputera bez kabli. Z kolei technologia WiGig pozwala na bezprzewodowe łączenie się z stacją dokującą, jeśli chcemy użyć klawiatury, myszki, pendrive czy innych podłączonych do portów komputera urządzeń. Transmisja obrazu także zrealizowana jest bezprzewodowo. Wykorzystanie technologii Intel WiDi pozwala na bezprzewodową transmisję obrazów z urządzenia na inne, kompatybilne, wyświetlacze.

  Intel opublikował projekt nowego urządzenia 2 w jednym (tablet + laptop)


  Oczywiście, od czasu do czasu trzeba podłączyć do systemu jakiś kabel. Dlatego też Intel rekomenduje w swoim projekcie umieszczenia interfejsu Thunderbolt z złączem USB typu C. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na ładowanie tabletu i podłączanie doń szerokiej gamy urządzeń, takich jak zewnętrzne ekrany czy nawet karty graficzne.

  Intel opublikował projekt nowego urządzenia 2 w jednym (tablet + laptop)


  Powyższe parametry nie są jednakże aż tak bardzo szokujące i mieszczą się w granicach przewidywań analityków. Ale na tym nie koniec, Intel sugeruje także, aby producenci przenośnych urządzeń typu 2 w 1 chociażby rozważyli dodanie do tabletu dodatkowego wyświetlacza(!). I to nie byle jakiego - Intel w swoim referencyjnym projekcie umieścił po drugiej stronie tabletu sześciocalowy wyświetlacz typu E-Ink o rozdzielczości 1024 px x 768 px.

  Intel opublikował projekt nowego urządzenia 2 w jednym (tablet + laptop)


  Dodatkowy ekran mógłby służyć do wyświetlania statycznej grafiki, powiadomień czy innych podobnych informacji, które nie zmieniają się zbyt dynamicznie. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu tego ekranu, tablet można by wykorzystać jako czytnik e-booków. Pozwoliłoby to na wydłużenie czasu pracy na baterii przez urządzenie, gdyż podczas czytania książek etc. podstawowy, kolorowy wyświetlacz systemu byłby wyłączony.

  Innymi ciekawymi funkcjami, jakie zintegrowano w tym systemie jest aktywny rysik, 13 megapikselowa kamera przednia o rozdzielczości 4K, zestaw mikrofonów z systemem usuwania szumów, stacja bazowa z klawiaturą i touchpadem z zintegrowaną technologią ForcePad, dodatkowa bateria czy klawiatura pełnych rozmiarów.

  Źródło: http://liliputing.com/2015/08/intels-2-in-1-tablet-reference-design-usb-type-c-wireless-charging-and-a-secondary-e-ink-display.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8221, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • #2
  SQLmaster
  Poziom 24  
  A to ci nowość. Intel dojrzał do produlcji (a nie, nie produkcji lecz śmiałego projektu) urządzenia które np Microsoft od dawna sprzedaje pod nazwą Surface.

  Innowacyjność że ho ho!