Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ pneumatyczny - Jak zasterować zawór rozdzielający?

07 Paź 2015 13:47 2169 1
  • Poziom 1  
    Kłaniam się wszystkim.

Dostałem w pracy poboczne zadanie, mianowicie zaprojektować prosty układ pneumatyczny z jednym siłownikiem dwustronnego działania. Jestem konstruktorem mechanikiem, dlatego nie mam doświadczenia w pneumatyce, stąd ten temat.

W założeniu ma to być stanowisko do badania wytrzymałości zmęczeniowej detali. Po załączeniu kompresora, siłownik ma wykonywać ruchy posuwisto zwrotne. Budżet jest ograniczony więc o sterowniku nie ma mowy, układ trzeba zapętlić pneumatycznie. Udało mi się stworzyć układ jak poniżej. Niestety w obecnej konfiguracji siłownik wykonuje tylko jeden cykl pracy po czym układ się zapowietrza na odcinku zaznaczonym na czerwono.

Mógłbym prosić o pomoc z tym odcinkiem (lub zaproponowanie jakiegoś innego rozwiązania)?

Dodano po 41 [minuty]:

Aha - dodam, że operuję tylko ciśnieniem ponieważ siłownik będzie wykonywał minimalne ruchy i użycie jakichkolwiek popychaczy nie ma sensu

Dodano po 54 [minuty]:

Uff, poradziłem sobie jakoś z odpowietrzaniem ale zrodziło się jeszcze jedno (mam nadzieję ostatnie) pytanie:

Czy mając rozdzielacz 5/2, sterowany pneumatycznie z obu stron, wystarczy krótki impuls w celu przesterowania rozdzielacza czy konieczne utrzymywanie ciśnienia aby zawór samoistnie nie "przeskoczył"?

Poniżej mój aktualny diagram:

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    zawór bez sprężyny sam nie wróci więc wystarczy tylko impuls także będzie działać.