Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus gb072 24kW - Optymalne ustawienia nowej instalacji

dakard73 08 Lis 2019 15:38 12645 79
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    frehley napisał:
    straty palnika 95408
    godz.pracy całk 11832h 42 min

Oficjalnie pobiłeś rekord liczby startów na czas pracy.
    Albo kocioł 2F albo mocno przewymiarowany.

Proponowałbym wrócić do nastaw z pogodówką:

Krzywa grzewacza:
    temp. projektowa 55
    wpływ pomieszczenia 5K

Obniżenie temp. tryb ograniczony
  • Computer Controls
    BUCKS
    Poziom 35  
    piracik napisał:
    Oficjalnie pobiłeś rekord liczby startów na czas pracy.

11832h * 60 min = 709 920 min + 40 min = 709 960 min / 95 408 startów palnika = palnik startuje średnio co 7,44 minut pracy kotła.
    Jak ktoś ma kocioł ukryty to może mu to nie przeszkadza, ale ja mam kocioł w kuchni i jakby mój miałby mi cykać iskrownikiem średnio co 7,5 minuty pracy kotła to bym chyba go wywalił przez okno ;-)
  • Computer Controls
    frhley
    Poziom 6  
    Starty palnika mają wpływ na żywotność kotła ? Jak ustawie podlogowke to grzejniki nie będą grzać ?
    piracik
    Tak. Ilość startów wpływa negatywnie na żywotność oraz sprawność kotła.
    Im dłuższy cykl pracy tym średnia sprawność tego cyklu wyższa.

Jak sterowana jest podłogówka?
    Jaki mieszacz?

jakieś foto?
    BUCKS
    Poziom 35  
    kocioł kondensacyjny jest zaprojektowany tak, aby pracować możliwie w trybie ciągłym, a nie z palnikiem włączającym się średnio co 7,5 minuty.
    Wspomniałeś, że masz GB072, z kolejnych postów wynika, że masz model 24kW.
    Rzuciłem okiem na dane techniczne i wynika, że ten kocioł ma moc minimalną 7,3kW dla wody kotłowej 40/30 i 50/30.
    Dla różnicy temperatur 10 stopni przy mocy ok. 7,5kW potrzeba stałego przepływu wody kotłowej na poziomie ok. 650 l/h.
    Z kolei dla różnicy temperatur 20 stopni przy mocy ok. 7,5kW potrzeba stałego przepływu wody kotłowej na poziomie ok. 325 l/h.

Przy grzejnikach i kotle gazowym różnica temperatur 10-15 stopni jest realna ale same grzejniki musiałyby być odpowiednio duże, aby były w stanie przyjąć wystarczająco dużą moc.
    Z kolei ogrzewanie podłogowe ma mniejszą różnicę temperatur, więc w teorii wymaga większego przepływu wody.

Problemem u Ciebie może być fakt, że masz za dużą moc minimalną 7,3kW i dodatkowo masz za małe przepływy wody kotłowej przez kocioł.
    W efekcie temperatura wody kotłowej na samym kotle rośnie za szybko i kocioł wyłącza się po osiągnięciu zadanej maksymalnej temperatury zanim grzejniki i podłogówka zdążą się nagrzać.
    Jeśli ktoś spieprzył instalację podłogówki to już nic nie zrobisz bez kucia posadzek i jak padnie obecny kocioł to kup sobie nowy ale najlepiej o możliwie najniższej mocy minimalnej.

W przypadku kotłów 1-funkcyjnych możesz zejść do poziomu 2-3kW, a w przypadku kotłów 2-funkcyjnych do poziomu 3-4kW, co będzie zauważalną różnicą względem obecnych 7,3kW.

Ja mam stary kocioł z otwartą komorą spalania o mocy minimalnej 9,1kW (80/60) i mieszkanie w starym, nieocieplonym budynku, z grzejnikami o łącznej mocy 9,2kW dla wody kotłowej 70/50 albo 12,3kW dla wody kotłowej 75/65.
    Obecnie na kotle mam ustawione 52 stopnie to pojedynczy cykl pracy palnika trwa 20-30 minut i potem kocioł ma ok. 1-2h przerwy, czyli w ciągu doby mam kilkanaście zapłonów na potrzeby c.o.
    Ale musiałem samo modernizować instalację, bo to zrobili zawodowcy było dalekie od ideału i kiedyś kocioł załączał się na kilka minut i palnik gasł, pomimo ustawienia 70 stopni na kotle to grzejniki były chłodne, bo w ciągu kilku minut pracy palnika to woda nie zdążyła dobrze dopłynąć do grzejników, a potem potrzeba kolejnych kilku minut zanim same grzejniki się nagrzeją i potrzeba kolejnych minut, aby grzejniki oddawały ciepło przez określony czas, więc im dłuższy czas pojedynczego cyklu grzania to tym lepiej ale do tego potrzebna jest odpowiednio niska moc minimalna, bo zbyt duża moc minimalna oznacza ciągły przyrost temperatury wody kotłowej na kotle jeśli instalacja nie jest w stanie wystarczająco szybko odbierać tego ciepła jakie produkuje kocioł.
    frhley
    Poziom 6  
    Ok przełączyłem na podlogowke zobaczę jak będzie się zachowywać i będę patrzył na dzienne stary palnika.
    gdzie jest mieszacz żeby zrobić zdjęcie ?
    frhley
    Poziom 6  
    Wychodzi około 25 startów palnika na dobę po mojej jednodniowej obserwacji to dużo ?
    BUCKS
    Poziom 35  
    25 startów w ciągu doby daje średnio start palnika co 57,6 min, więc jest to zdecydowanie lepiej niż wcześniejsza średnia co 7,44 minuty.
    Czy to dużo to trudno powiedzieć, jeśli nie można już bardziej obniżyć startów palnika to jest to dobry wynik jak na Twoje warunki.
    Z mocą minimalną na kotle 7,3kW to może już więcej nie da się zrobić przy obecnej pogodzie.

Załóżmy, że Twoje lokum w obecnych warunkach wymaga stałej mocy 1kW, czyli w ciągu doby zużyjesz 24kWh energii.
    Skoro Twój kocioł ma moc minimalną 7,3kW to znaczy, że wyprodukuje on owe 24kWh energii w ciągu 3,3h ciągłej pracy palnika na mocy minimalnej.
    Więc teraz należałoby owe 3,3h pracy palnika rozłożyć sobie na całą dobę i dozować energię małymi paczkami.
    Być może u Ciebie dałoby radę zejść z 25 do kilkunastu załączeń na dobę ale to wymaga prób, bo nie wiem, czy ktoś da Ci gotowca co musisz ustawić i jak, aby było od razu dobrze.
    piracik
    BUCKS napisał:
    5 startów w ciągu doby daje średnio start palnika co 57,6 min, więc jest to zdecydowanie lepiej niż wcześniejsza średnia co 7,44 minuty

Dlaczego założyłeś, że palnik przepracował 24h w ciągu ostatniej doby?
    frhley
    Poziom 6  
    Coś chyba na złe wartości patrzę:
    spieszę jutro i po jutrze o tej samej godzinie wartosci
    starty palnika
    godz.pracy.całkow.
    czas pracy
    BUCKS
    Poziom 35  
    piracik napisał:
    Dlaczego założyłeś, że palnik przepracował 24h w ciągu ostatniej doby?

Mój błąd. Średnia 7,44 min dotyczyła załączeń palnika na czas pracy kotła, a średnia 57,6 min dotyczy ilości załączeń palnika na dobę, bez znajomości dobowego czasu pracy kotła.

frehley napisał:
    straty palnika 95408
    czas pracy 68172h 2 minkod stanu -H

w sumie to ciekawi mnie czym się różnią parametry:
    - godz. pracy całk
    - czas pracy
    bo różnice w wartościach liczbowych są ponad 6 krotne.

frhley napisał:
    Coś chyba na złe wartości patrzę:
    spieszę jutro i po jutrze o tej samej godzinie wartosci
    starty palnika

sądziłem, że te 25 startów wziąłeś właśnie z pozycji starty palnika i obliczyłeś różnicę.
    Jak spiszesz to zobaczymy co wyjdzie po 1 dobie i jak się to zmieni po 2 dobie.

Dodano po 7 [minuty]:

Zakładając, że kocioł pracowałby nonstop to uwzględniając parametr:
    - czas pracy 68172h
    to mamy 68172h / 24h = 2840 dni
    2840 dni / 365 dni = 7,78 lat

czyli wniosek z tego, że kocioł musiałby mieć co najmniej 8 lat, a sądziłem, że chodzi o nową instalację i nowy kocioł.
    Wojewoda82
    Poziom 21  
    Próbowałem to policzyć przy założeniu że czas pracy jest jednak w minutach, wychodziłby kosmos 2000 startów dziennie co jest nierealne. Ta wartość musi być w h ale gdzieś tam jest przecinek np 6817,2h. Wychodzi wtedy 284 dni pracy (domyślnie palnika) przy wynikach:
    starty palnika 95408
    godz.pracy całk 11832h 42 min daje 493 dni pracy kotła (w domyśle pewnie palnik plus mielenie pompą)
    czas pracy 6817,2h 2 minkod stanu -H dałoby 284 dni

Czyli palnik pracował przez 57,72% pracy kotła(284/492x100%). To nie jest niewiarygodny wynik.

Wychodzi mi wtedy, że palnik pracuje średnio 4,28 minuty (6817x60/95408) a na godzinę pracy kotła startowałby średnio 8 razy podczas pracy kotła (95408/11832).
    BUCKS
    Poziom 35  
    Wojewoda82 napisał:
    Ta wartość musi być w h ale gdzieś tam jest przecinek np 6817,2h.

tam nie ma przecinka, bo masz osobno podane minuty:
    czas pracy 68172h 2 min
    ale nie wiem co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami godz. pracy całk i czas pracy i skąd te wyniki.
    Chyba, że frhley ma co najmniej 8 letni kocioł to wtedy te 68 172 h czasu pracy mają sens.
    Wojewoda82
    Poziom 21  
    To nierealne, buderus gb072 to model aktualnie dostępny np na ceneo, większość kotłów po 3-4 latach już jest niedostępna lub ledwo dostępna, zastępuje je jakaś nowsza wersja lub całkiem inny model.

Nawet widać z zewnątrz, że nie jest to kocioł więcej jak 3 letni, powiedziałbym ze nawet nie ma 2 lat:
    Buderus gb072 24kW - Optymalne ustawienia nowej instalacji
    BUCKS
    Poziom 35  
    obecny GB072 ma oznaczenie V2, więc można przyjąć, że jest to 2 generacja tego kotła. Ile on jest faktycznie na rynku to nie wiem i nie interesuje mnie to. Choć jak kojarzę to już jakieś 2 lata temu jak patrzyłem na Buderusa to było widać oznaczenie V2, więc teoretycznie ten model może być na rynku dobre kilka lat.
    Zwracam uwagę tylko na ilość godzin czasu pracy i interesuje mnie co one oznaczają w praktyce ale też nie mam zamiaru robić specjalnego dochodzenia prywatnego. Liczę, że ktoś na forum to wyjaśni i będzie to jasne jak słońce. Póki co jest to mała tajemnica, co producent miał na myśli.
    frhley
    Poziom 6  
    Chyba, że frhley ma co najmniej 8 letni kocioł to wtedy te 68 172 h czasu pracy mają sens.
    Ten pięć ma 5-6 lat
    Darek J
    Poziom 13  
    We wrześniu minęło 2 lata jak mam GB72 v2. (największa różnica w stosunku do v1 to pompa z elektroniczną modulacją)
    Arbiter
    Poziom 14  
    gb072 jest od wielu lat obecny na rynku ja swój kupiłem w 2014 roku
    wersja v2 jest od około 2015-2016.
    Liczbę godzin można skasować z poziomu sterownika RC.
    Sterownik jest nowszy bo kiedys był RC30.

Nawet gdy kocioł grzeje u mnie 24h na dobę to i tak mam 8 startów chodzi o grzanie CWU - na zcas przełączania kotłą z CO na CWU palnik wygasa i po przełączeniu zaworu 3drogowego ponownie startuje.

Aby kocioł optymalnie działał na grzaniu warto obniżyć mu moc maksymalną. W moim przypadku obciałem ją na 3,2kW stąd chodzi non stop przy temperaturze okolo 0 stopni. A gdy są mrozy -10, podnoszę mu na 5,6kW

Z całą pewnością jak ktoś ma np 100 startów na dobę to ma spore pole do optymalizacji ustawień tego kotła

Dodano po 54 [minuty]:

Darek J napisał:
    GB72 v2. (największa różnica w stosunku do v1 to pompa z elektroniczną modulacją)

a ściślej to pompa elektroniczna (bezdławnicowa).

Nowe pompy nie mają mechanicznego sprzęgu i simmeringów etc tylko cały wirnik się kreci w wodzie i nie ma oporów ruchu na wałkach etc. Ma lepszą sprawność zużywa mniej prądu. Zmiana konstrukcji była odpowiedzią na nowe wymagania energetyczne z EU
    frhley
    Poziom 6  
    Jak można wyzerować te liczniki liczbę godzin i startów palnika itp?
    Arbiter
    Poziom 14  
    W instrukcji jest opisane. Gdzies jest to w menu. Chyba caly sterownik sie resetuje. Robilem to kiedys