Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mb w124 2.0d - Podłaczenie klimatyzacji

artin.bruyen 07 Paź 2015 19:57 1758 10
  • #1 07 Paź 2015 19:57
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Pacjent Mercedes w124 przyjechał z zainstalowaną klimatyzacją na podłączenie sterowania do niej. Po podłączeniu panelu oraz sterownika sprężarki załącza się na 2-3 sekundy po czym rozłącza do następnego uruchomienia silnika bądź wyciągnięcia sterownika sprężarki.
    Do sterownika podłączyłem
    zasilanie +15,masę -31
    przewód do cewki sprężarki zacisk 87
    czujnik obrotów sprężarki GK- GK+
    Przewód od panelu klimatyzacji poprzez czujnik ciśnienia KL oraz
    sygnał obrotów silnika TD
    Zamontowałem 2 typy sterowników na których występuje taki sam objaw o nr 0035455405, 0025451205
    Czujnik obrotów sprężarki generuje napięcie zmienne 0,39V po załączeniu sprężarki na krotko
    Sygnał z czujnika obrotów silnika wynosi 3,4v AC na biegu jałowym
    Sterownik jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9623331#9623331 tylko o innych numerach

Moje pytanie brzmi
    Czy sterowniki sprężarki od diesla i benzyny różnią sie od siebie( jaki powinie byc zamontowany do diesla)?
    Czy sygnały z czujników są prawidłowe(jeśli nie to jakie powinny być)?

Z góry dzięki za pomoc

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 08 Paź 2015 08:53
    Gerri
    Spec od Mercedesów

artin.bruyen napisał:
    Czy sterowniki sprężarki od diesla i benzyny różnią sie od siebie

Tak różnią się. Wiąże się to z charakterem sygnału prędkości silnika który w benzyniakach jest przetworzonym sygnałem impulsów zapłonowych, w diselu natomiast wytwarzany jest na podstawie impulsów z czujnika przy kole zamachowym. Idąc dalej: sygnał będzie taki sam, dla diesli z różną liczbą cylindrów, czego nie można powiedzieć o silnikach benzynowych z rożną liczbą cylindrów. Tutaj ilość impulsów dla różnych silników w jednostce czasu będzie różna. Jest to ważne, bo moduł pracuje na zasadzie porównywania sygnału z silnika z sygnałem z kompresora. W przypadku istotnej różnicy traktowane jest to jako sygnał o poślizgu napędu i kompresor (jako największy, a w sumie niepotrzebny do jazdy odbiornik energii) zostaje wyłączony
    artin.bruyen napisał:
    jaki powinie byc zamontowany do diesla?

Oba które podałeś były stosowane w czterocylindrowych benzyniakach: Sprinter, "Gelenda", 201 oraz 124.
    Dla diesla EPC podaje przykładowo:
    A0035456905 (200D)
    A0035455205 (250D)
    A0015459905, A0015458005, A0035456905 (200TD)
    To takie przykładowe, pierwsze z brzegu.
    Trzeba równocześnie wziąć pod uwagę, że wewnątrz tego przekaźnika wydzielony jest czasami moduł sterujący funkcją "kick-down" automatycznej skrzyni biegów. Tak więc w przypadku tego samego silnika sterownik dla auta z ASB musi być bardziej rozbudowany (właśnie o tą funkcję)
    Należy się jeszcze zastanowić nad sensem montażu klimy w tak słabym aucie - z praktyki wiem, że jak załącza się kompresor w czasie jazdy to można sobie nos o kierownicę rozwalić :)
    W późniejszych seriach 200D z klimą pod pedałem gazu (nawet w manualu) był montowany kick-down, który w przypadku gwałtownego przyspieszania po prostu rozłączał na ten czas kompresor.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Paź 2015 19:41
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Po długim oczekiwaniu dotarł do mnie sterownik o nr 0015458005 D-klim + kick down(sprzedający pomylił się i przysłał stacyjkę) jednak ten moduł ma całkiem inny rozkład pinów i nie mogę znalezć do niego schematu
    Piny których opisu nie rozumiem to
    GM+
    T
    87k
    VL
    Proszę o rozszyfrowanie tych oznaczeń lub pasujący schemat do w.w sterownika

0
  • #4 20 Paź 2015 22:43
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Problem podłączenia sterownika rozwiązałem natomiast pojawił się następny
    -regulując temperaturę nawiewu na zimno leci ciepłe powietrze a ustawiając na ciepłe leci zimne, czy zawory od regulacji przepływu przez nagrzewnice są różne dla auta z klimatyzacją lub bez klimy
    -po włączeniu klimatyzacji nie włącza sie wentylator czytałem w innych tematach że powinien włączyć sie odrazu po uruchomieniu sprężarki u mnie włącza sie dopiero gdy ciśnienie wzrośnie poprzez czujnik na rurce od klimy. Przekażnik podpiety według schematu do panelu klimatronika do podaniu masy wentylator uruchamia się

1
  • #5 02 Sie 2016 13:04
    brzostek_bez_kostek
    Poziom 9  

Klima w w124 jest dosyć skomplikowana , nie rozumiem jednego
    czy sterowanie klimy z panelu jest realizowane tylko przyciskiem i działa zero jedynkowo czy jest jakiś sterownik który bada temperaturę parownika i dzięki temu włącza klimę i wyłącza jak temperatura jest za niska ?

0
  • #6 07 Sie 2016 10:42
    Gerri
    Spec od Mercedesów

Funkcja przecizamrożeniowa jest realizowana mechanicznie. Na wejściu parownika jest zawór rozprężny. W momencie jak temperatura spadnie zbyt nisko i jest niebezpieczeństwo zaślepienia przelotu zawór rozprężny lekko się otwiera co powoduje spadek różnicy ciśnień w układzie i w związku z tym spadek skuteczności.
    Tutaj go dobrze widać na obrazku. Na górze jest taki mały krążek i widać kawałek rurki kapilarnej będącej elementem czujnika mierzącego temperaturę.
    mb w124 2.0d - Podłaczenie klimatyzacji

0
  • #7 07 Sie 2016 15:08
    brzostek_bez_kostek
    Poziom 9  

w 124 nie ma żadnego czujnika temperatury parownika ?????
    jak tak to pierwsze auto gdzie kompresor działa non stop po włączeniu klimy ( mam na mysli normalne układy z zaworem rozprężnym a nie jakiś bubel made in vw)

0
  • #8 07 Sie 2016 16:41
    Gerri
    Spec od Mercedesów

Nie działa non-stop. Na drodze od przekaźnika za akumulatorem do kompresora jest jeszcze szeregowo wpięty czujnik ciśnienia. Przerywa wysterowanie kompresora w przypadku gdy nadmiernie wzrośnie ciśnienie lub nadmiernie spadnie (rozszczelnienie obwodu)

0
  • #9 07 Sie 2016 16:51
    brzostek_bez_kostek
    Poziom 9  

Ten czujnik zabezpiecza tylko układ przed praca bez czynnika i nic więcej .
    Ze schematu wynika że ze po włączeniu przycisku klimy ( sterowanie manualne czyli dwie gałki) powinien pojawić się plus na linii od panelu sterowania nawiewami , podłączony szeregowo przez wspomniany czujnik ciśnienia do modułu sterowania klima ( ten moduł to właściwie powinien sie nazywać modułem wyłączania klimy gdy włączony jest kick down itp) Po włączeniu przycisku klimatyzacji , zapala sie led ale plusa na lini ni widu ni słychu :)
    Niestety nie znalazłem schematu szczegółowego gdzie można było by prześledzić linie przed wyłącznikiem ciśnieniowym

0
  • #10 07 Sie 2016 18:32
    Gerri
    Spec od Mercedesów

brzostek_bez_kostek napisał:
    Ten czujnik zabezpiecza tylko układ przed praca bez czynnika i nic więcej

Jest podwójne działanie - takie jak opisałem. Górne ciśnienie wyłączania jest ustawione na 28 barów.
    ten moduł to właściwie powinien sie nazywać modułem wyłączania klimy gdy włączony jest kick down itp

Również w przypadku poślizgu paska wieloklinowego kompresor zostanie wyłączony.
    po włączeniu przycisku klimy powinien pojawić się plus na linii

Niekoniecznie. Sam napisałeś, że to nie VW. Sygnał pojawi się dopiero, jak warunki "klimatyczne" w kabinie zażądają załączenia kompresora. Jak w kabinie będzie temperatura niższa niż ustawiona, to kompresor się nie załączy.

0
  • #11 07 Sie 2016 19:29
    brzostek_bez_kostek
    Poziom 9  

Cały czas pisze o klimie manualnej , ustawienie temperatury na minimum czyli ok 16 stopni , po włączeniu klimy słychac ze klapa przekierowania powietrza na parownik działa , ale na linii sterującej jest cły czas masa czy klima włączona czy nie , temperatura wnętrza wyższa niż zadana , co ciekawe ze sterownika klimy (maqłe czarne pudełko z przekaźnikiem) na tym pinie ma cały czas +12v
    Ten moduł na pewno jest od tego auta a rocznik to 95 więc sterowanie +12v

0