Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-V460 - Napięcie stałe na głośnikach(?) załącza bezpiecznik

07 Paź 2015 20:12 843 5
  • Poziom 2  
    Witam, przeszukałem forum i nie tylko w poszukiwaniu podpowiedzi w rozwiązaniu problemu. Technics su-v460, opis problemu:
    - Wzmacniacz działa i gra w porządku - niby na oba kanały ale tylko czerwone kanały działają, przy podłączeniu do białych - cisza
    - Czasami sam z siebie jakby podawał napięcie stałe(?) głośniki sekundę są przeciążone z efektem podpięcia DC, mimo głośności na minimum
    - Gdy się stuka we wzmacniacz nawet bardzo delikatnie - są trzaski, i załącza bezpiecznik, trzeba się postarać żeby znowu przekaźnik zaskoczył

Rozkręciłem wzmacniacz, zwarć nigdzie nie widać, napięcie na obudowie 60-100volt, nawet w pewnym momencie było 230 i przy dotknięciu wzmacniacza lub wyjścia głośnikowego prąd nieźle kopał.
    Napięcia na diodach (zenera):
    D752 8,5V ; D751 16,5V, na kondensatorach obok te same napięcia
    Na rezystorach R751 oraz R752 32Volt
    Piszę to dlatego iż z daleka czuć jak bije od tych rezystorów przegrzewaniem się, nawet folia od kondensatora C752 się obsunęła od gorąca, diody nie powinny być uszkodzone, nie wiem w czym dalej szukać przyczyny czy odpuścić i zbierać pieniądze na mocniejszego technicsa, pomijam to że transformator jest cały czas ciepły/gorący bo inni ponoć też tak mają i że to jest normalne w tych konkretnych trafach.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Naprawiałem podobnego Technicsa, raz puszczał DC raz nie, pomogło poprawienie zimnych lutów.

To napięcie na obudowie może być od innego urządzenia (np komputer podpięty do gniazda bez uziemienia).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    A jakie masz napięcia na 3 i 6 nóżce IC501? (Wzmacniacz SVI3205).
    Nie sądzę, żeby to były zimne luty (choć wykluczać nie można).
  • Poziom 2  
    elektryku5 - co ciekawe, po całkowitym odkręceniu wzmacniacza od obudowy - napięcie na obudowie (tylko trafo przykręcone) to 22volt i teraz transformator jest zimny - pewnie gdzieś zwarcie musi być skoro cały wzmacniacz z obudowy wyjąłem i nagle trafo się nie grzeje

000andrzej - między 3 i 6 nóżką jest 45volt, chyba że mam zmierzyć między 3 i 14 a 6 i 14

@edit, dodam, że przy poruszaniu przednim panelem nawet bardzo delikatnie słychać jak trzeszczą nawet cewki powietrzne (L503/L504) i trzeba się postarać żeby zapaliła się kontrolka current drive. Apropo 3 i 6 nóżki, zauważyłem że jak jest Current Drive (podaje sygnał na głośniki) to między 3 i 6 nóżką jest 0 volt a jak Current Drive się nie świeci (przekaźnik nie daje na głośniki) to jest 45 volt między nimi. Czyżby już końcówka mocy była dojechana? Swoje lata przepracowała dosyć mocno i kiedyś się nawet przegrzewała (na imprezach odkręcone do przesteru), ale ten objaw pojawił się stosunkowo niedawno a imprezy było z rok+ temu
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Chodziło mi bardziej o 3 nóżkę w stosunku do masy układu oraz 6 nóżkę w stosunku do masy. Ale te 45V świadczy o tym, że masz na którymś wyjściu połowę napięcia zasilania. Sprawdzisz sobie, na którym. Niestety, jeśli coś nie wisi w powietrzu to końcówka jest padnięta. Sprawdź jeszcze zimne luty na tym układzie.
  • Poziom 2  
    pomierzyłem jeszcze raz dokładnie itp... dziwne wyniki miałem ale co się okazało... luty puściły w łączeniu przedniego panelu z głównym i dlatego przy stukaniu były trzaski i zabezpieczenie załączało, teraz nie trzeszczy. Dzięki za podpowiedzi, moja wina że nie zauważyłem tego na początku ale jak się przysłuchałem gdzie iskrzy to znalazłem te zimne luty. Dalej nie mam regulacji lewo/prawo bo prawy kanał nie działa, ale mój problem uważam za rozwiązany. Pozdrawiam :)