Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uzyskać lepsze brzmienie Midi

gruby213 07 Paź 2015 20:41 2766 10
  • #1 07 Paź 2015 20:41
    gruby213
    Poziom 14  

Witam
    Gram po weselach jako Dj od 10 lat dodam iż nie stać mnie na jakiś badzie na allegro
    Gram na Nagłośnieniu Ldm Seri PDP , mixer Yamaha oraz Dwa laptopy
    Skończyłem szkołę muzyczną na vokal.
    Śpiewam na imprezach z midi (wybrane które dobrze brzmią ) i jest to plastikowy dźwięk który mi nie odpowiada bo nie jest soczysty na mp3 itd.
    Posiadam Keyboard Roland EXR 5s lecz nie zamierzam go targać na imprezy ... Odtwarza midi tak jak mi się podoba lecz czasami potrafi się zawiesić i podkład stoi albo źle wybrzmiewa , myślałem tez jak nagrać utwór z keyborda do pliku mp3 komputera lecz nie mam pojęcia jak i czym to zrobić aby zachować jakość wysyłanego dźwięku kablem..
    Podoba mi się Van basco bo wyświetla tekst oraz w sekundę wyłączam określony instrument ale ale ... Brzmienie ???
    Poradzicie coś jak ugryźć temat może kupno czegoś lub... karta muzyczna i jak to by miało wyglądać ...
    Kwote jaką mogę ewentualnie przeznaczyć to 1000zł - 1500zł

0 10
  • #2 07 Paź 2015 20:56
    Wojte1199
    Poziom 18  

Poszukaj takiego czegoś yamaha S-YXG100 . To syntezator programowy kiedyś używałem go do takich celów jak Ty. Z laptopa midi gra lepiej niż syntezatory windowsowskie. działało to u mnie na win xp. Jutro jak znajdę w czeluściach piwnicy mogę Ci podesłać.

0
  • #3 07 Paź 2015 21:34
    gruby213
    Poziom 14  

Jak byś mógł to podeślij...
    Tzn , odtwarza lepszym brzmieniem niż vanbasco ( vkaraoke) ?

A jak np nagrać dobrą jakość dźwięku mpc lub wav z Mojego rolanda to wtedy by załatwiło sprawę ...
    Kabel który posiadam to Usb Tyb A/B

0
  • #5 07 Paź 2015 22:24
    gruby213
    Poziom 14  

Sprawdziłem właśnie Yamaha XG nie wiem czy wersje 100 czy 50 ... Bo przy instalacji była 50.
    Powoli się robi sukces, już lepiej to brzmi, lecz jestem człowiekiem wymagającym , tylko dużo ustawiania brzmień ... :-) Musiał bym to odsłuchać na nagłośnieniu bo słuchawki to słuchawki... i Czy da radę nagrać tak ustawioną ścieżkę z tymi barwami aby było pstryk i śpiewanie.. ?
    Poprawek narzucę troszkę , mięsne basy itp..

0
  • #6 08 Paź 2015 07:53
    gruby213
    Poziom 14  

Co zrobię Programem Roland VSC3 ?
    Pytanie czy zadziała jeśli podłączę przez Usb Rolanda ? czy jednak potrzebuję Kabla midi Usb

0
  • #7 02 Sty 2016 16:26
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku to zapomnij o wszelkich programowych modułach brzmieniowych, a pozostań przy keyboardzie lub module brzmieniowym, który posiada elektronikę pracującą tak jak keyboard czy syntezator.
    Wszystkie te tanie lub darmowe moduły programowe działają tak samo jak normalna karta dźwiękowa w komputerze odtwarzając próbki dźwięków i zbyt wiele z nimi nie zrobisz. Zwłaszcza, że tylko nieudolnie naśladują swoje pierwowzory w postaci prawdziwych instrumentów. Tak się składa, że znam te pierwowzory, bo grałem na tych instrumentach i widziałem ogromną różnicę.
    Oczywiście są potężne programy do tworzenia muzyki bazujące na samplerach i VST, ale myślę, że dużo wesel musiałbyś jeszcze zagrać, aby sobie móc pozwolić na takie "zabawki". Większość tych dobrych brzmień i wtyczek VST jest po prostu płatne "i panie Ferdku nie są to tanie rzeczy" :)
    Instrumenty muzyczne typu syntezatory, keyboardy itp. stosują poza próbkami dźwięku także bardzo złożone algorytmy modelowania dźwięku, dlatego ww tańsze programy nigdy nie zabrzmią tak samo. Firmy produkujące instrumenty pracują latami nad tym, żeby wypuścić na rynek dobry instrument. Dobry instrument nie musi być drogi. Dla przykładu zamieszczam demo Demo Korg..40.mp3 Download (12.94 MB) nagrane na bardzo starym (zakupionym w 1998r.) Korgu iS40 https://www.korg.de/produkte/fruehere-modelle/is40-produktinfo/is40-produktinfo-1.html
    Używany obecnie można kupić za 800-2000zł. Są to instumenty niezniszczalne na bardzo wysokim poziomie wykonania, a jego odpowiednik moduł brzmieniowy bez klawiatury wygląda tak http://www.synthony.com/vintage/i40m.html
    Oczywiście wiele firm robi takie moduły bez klawiatury.
    Niestety jeżeli liczysz tylko na to, że dorwiesz pierwszy z brzegu MID i ma super brzmieć to się grubo mylisz. Midy są tworzone na konkretnych modelach instrumentów i tylko na tych modelach będą brzmiały dobrze. W miarę poprawnie będą brzmiały na innych modelach tej samej firmy.
    Aby brzmiały dobrze na Twoim instrumencie musisz umieć sobie takiego MID-a obrobić, a nie jest to takie proste i wymaga poznania samego standardu MIDI, poznania możliwości instrumentu oraz poznania obsługi programów do edycji MIDI oraz do obróbki audio. Muszę się przyznać, że ja w tym siedzę już ponad 25 lat i ciągle się uczę :)
    Posiadasz klawisz, który ma brzmienie o wiele lepsze VSC czy Yamaha XG. Wystarczy go tylko wykorzystać i wycisnąć z niego to co najlepsze. Gdybym te MID-y, które nagrałem z użyciem iS40 obrobił i przystosował do Twojego Rolanda i nagrał to przypuszczam, że zabrzmiałyby lepiej, bo jest to nowszy instrument z dużo lepszymi brzmieniami i większymi możliwościami.
    Poza tym skoro skończyłeś szkołę muzyczną to chyba umiesz grać na instrumencie? Choćby nawet głupie "Sto lat" także chcesz puszczać z komputera? Pomyśl nad tym, bo chyba warto się rozwijać, a nie tylko puszczać same MID-y czy MP3 z laptopa. Może spróbować popracować z instrumentami i połączyć np. MID + instrumenty "na żywo".
    Zwłaszcza, że często na weselach ludzie chcą, aby im zaakompaniować do śpiewu i wtedy MID-y na bok i trzeba "jechać z łapy".
    Dla przykładu w załaczniku Wloski..mp3 Download (4.11 MB) jest zarejestowane nagranie z wesela, na którym byli Włosi i goście skandowali, aby oni coś zaśpiewali po włosku.
    Niestety jakość nagrania jest kiepska, bo to jest ze ścieżki dźwiękowej z kamery video, a do tego sala miała okropny pogłos. Cała sala w marmurach, kamieniu i lustrach. Ponadto wszyscy śpiewali. Na scenie było kilkunastu gości, którzy śpiewali, a myśmy im tylko akompaniowali.
    Gramy łącząc akompaniamenty keyboardu lub MID-y z "żywymi" instrumentami: perkusja, gitara, akordeon, trąbka lub saksofon.

Jak jesteś zainteresowany bliżej to odezwij się na priv.

0
  • #8 03 Sty 2016 08:30
    DjMapet
    Poziom 43  

Zgadzam się z tym co napisał @Plumpi .
    Jak ze zrozumieniem, przyswoisz manuala klawisza, poczytasz nieco w sieci i skorzystasz ze wskazówek kolegi @Plumpi, to na swoim klawiszu, obrobisz praktycznie każdego MID-a a jak dojdziesz do wprawy, to sam będziesz produkował własne MID-y w tempie nawet 5 dziennie. :-)

Pozdrawiam.

0
  • #9 03 Sty 2016 11:02
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

gruby213 napisał:

Podoba mi się Van basco bo wyświetla tekst oraz w sekundę wyłączam określony instrument ale ale ... Brzmienie ???
    Poradzicie coś jak ugryźć temat może kupno czegoś lub... karta muzyczna i jak to by miało wyglądać ...
    Kwote jaką mogę ewentualnie przeznaczyć to 1000zł - 1500zł

Możesz przecież podłączyć keyboard do komputera i wtedy vanBasco będzie odtwarzał midy na instrumencie. Trzeba się tylko zaopatrzyć w odpowiedni przewód z interfejsem midi lub kabel USB (w zależności od tego jakie masz dostępne wejście w Rolandzie)

Co do zawieszania się instrumentu lub złego wybrzmiewania to problem polega na tym, że w midach są używane kontrolery (Control Change), które wpływają na parametry dźwięku. Aby kolejny odtwarzany mid zabrzmiał tak jak powinien to wszystkie uzyte wcześniej kontrolery powinny zostać zresetowane i ustawione na bezpieczne parametry. Niestety niektórzy tworzą midy w sposób niechlujny bez ponownego ustawiania bezpiecznych parametrów. Aby to poprawić masz kilka możliwości:
    1. Wprowadzić do wszystkich swoich plików midi kontrolery resetujące
    Są to:
    CC 121 - powoduje przywrócenie ustawień fabrycznych dla wszystkich kontrolerów.
    CC 123 - wyłącza wszystkie zawieszone dźwięki
    Czasami trzeba też użyć komunikatu System Reset z grupy System Real
    ale trzeba uważać, bo różne instrumenty różnie reagują na ten komunikat.
    Te kontrolery wstawia się na początku każdej ścieżki przez pojawieniem się jakiegokolwiek innego komunikatu. Ja w tym celu dodaję na samym początku mida dodatkowy jeden takt, w którym umieszczam kontrolery resetujące, a za nimi wszystkie parametry ścieżki tj. siła głosu, pogłos, chorus, wybór brzmienia (Program Change).
    Zestaw resetujący powtarzam na końcu zapisu po zakończeniu utworu.

2. Wykorzystać w vanBasco resetowanie w zakładce Reset Mode
    Do wyboru masz metody resetowania
    General MIDI - resetowanie zgodne z najstarszym standardem instrumentów GM
    GS - to resetowanie zgodne z systemem General Standard wprowadzonym przez firmę Roland, który jest rozszerzeniem GM
    XG - to resetowanie zgodne ze standardem X General promowanym przez firmę Yamaha
    Windows - tu chyba bez komentarza, bo wiadomo o co chodzi :)
    SYSEX file - tu możesz podpiąć dowolnie stworzony przez siebie plik zgodny z System Exclusive
    To jaki sposób resetowania wybrać zależy od używanego instrumentu.

3. W razie poroblemów używać przycisków RESET lub PANIC w vanBasco i instrumencie (jeżeli takie są).

4. Przed każdym uruchomieniem mida z muzyką, uruchomić wcześniej mida, który resetuje i ustawia instrument. Trzeba sobie wcześniej takiego mida przygotować.
    Spróbuj zastosować mojego mida resetującego Reset_RP..1.zip Download (436 bajtów)
    Musisz go wypakować z ZIP-a. Musiałem go spakować, gdyż Elektroda nie przyjmuje rozszerzeń MID.

0
  • #10 24 Lip 2018 13:02
    aramis_26
    Poziom 1  

Temat archiwalny, ale to nie znaczy, że nieaktualny. Przy setkach tysięcy dostępnych w internecie plików mid/midi ...i kar, zawsze wskazana jest poprawa brzmienia dająca możliwość wyciągnięcia "smaczków" dźwiękowych zawartych w poszczególnych opracowaniach.
    Ten program to rewelacja, wraz z dostępnymi (również w necie) darmowymi bankami brzmień ( największy "waży" powyżej 1Gb )
    Tak więc mogę podać namiar na darmowy program. ( Ale mam ponoć zbyt mało aktywności na portalu, więc nie chce on przyjąć linka do tego programu - proszę zatem pisać na maila libmik(malpa)gmail.com jeśli będzie ktoś zainteresowany)

Wspomniana aplikacja załatwia wszystko w sprawie poprawy brzmienia plików mid/midi w różnych używanych programach.
    Z podstawowym wskazaniem na VanBasco's.
    Nie ma nic bardziej prostego, a zarazem tak niezwykle efektywnego.

0