Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

technics b505 - Świerszczy przy odtwarzaniu kaset

07 Paź 2015 22:28 762 10
  • Poziom 9  
    WITAM ,co może być przyczyną głośnej pracy silnika i jak to zweryfikować?
    ps. po uderzeniu przestaje!
    ps.2. na chwile...

przy przewijaniu tego nie ma, tylko przy odtwarzaniu,więc chyba to nie paski??
  • Poziom 15  
    FRAJER_665 napisał:
    WITAM ,co może być przyczyną głośnej pracy silnika i jak to zweryfikować?
    ps. po uderzeniu przestaje!
    ps.2. na chwile...

przy przewijaniu tego nie ma, tylko przy odtwarzaniu,więc chyba to nie paski??

a jak dawno otwierałeś front i porządnie czyściłeś ścieżkę prowadzenia taśmy?
    świerszczenie może mieć związek z "zapapranym" wałkiem napędu i gumowym kółkiem ale ważne są wszystkie elementy toru biegu taśmy

chyba bez spirytu i patyczków do czyszczenia uszu się nie obejdzie :D
  • Poziom 9  
    Ten świst pochodzi jakby z wałka napędu-tego co dotyka do gumowej rolki.
  • Poziom 15  
    FRAJER_665 napisał:
    Ten świst pochodzi jakby z wałka napędu-tego co dotyka do gumowej rolki.

jak wspomniałem musisz otworzyć front i wacikiem, a najlepiej specjalna szpatułką, oczyścić cały tor prowadzenia taśmy spirytusem 95-96%

tor to nie tylko wałek i rolka ale też wszystkie "słupki" i szczeliny oraz miejsca gdzie wskutek ruchu i tarcia taśmy opadają i gromadzą się różne drobinki oraz kurz

przyjrzyj się także głowicom (wszystkim)

nie denaturatem, nie perfumami ani wodą kolońską czy innym świństwem tylko spirytusem etylowym! "małpkę" kupisz w sklepie spożywczym, zużyjesz góra jedną nakrętkę a reszta na zaś lub do tortu urodzinowego :)

czyścic trzeba umiejętnie aby nie zrobić gorzej niz jest i oczywiście przy wyłączonym magnetofonie

czy to się stało nagle czy po prostu dostałeś uszkodzony sprzęt?
    czy kauczukowy wałek jest idealnie czarny czy bije z niego szaro-rdzawy kolor?

na początek przejedź wacikiem nasączonym spirytusem po wałku gumowym ale nie wzdłuż tylko z góry na dół i to ze 2-3 razy w tym samym miejscu
    poczekaj aż dobrze spiryt odparuje i porównaj do reszty powierzchni tego wałka
    tak ocenisz jak bardzo jest "uświniony" cały tor
  • Poziom 9  
    Dzięki za poradę, ale znam lepsze zastosowanie dla małpki niż tort :D :D :D :D
    Co do wałka to piszczy sam wałek (bez kasety) więc to "coś" jest w samym napędzie wałka,nie związane z torem taśmy itp
    może silnik tak piszczy lub jakies paski przenoszące napęd?
    Nie chcę grzebać jak małpa w środku i psikać wd40 po wszystkim :| :| :| :|
    proszę o porady dot. napędu, silnika itd
  • Poziom 15  
    FRAJER_665 napisał:
    Dzięki za poradę, ale znam lepsze zastosowanie dla małpki niż tort :D :D :D :D

za pisanie wprost i bez ogródek ściga mnie już taki jeden moderator i pula ostrzeżeń wyczerpuje się :cry:
    | domowe sposoby na C2H5OH |

FRAJER_665 napisał:
    Co do wałka to piszczy sam wałek (bez kasety) więc to "coś" jest w samym napędzie wałka,nie związane z torem taśmy itp

najlepiej byłoby otworzyć sprzęciorka na tyle aby móc stwierdzić "organoleptycznie" co piszczy w pudle? u mnie najczęściej były to elementy pary wałek/rolka czyli zespół podający taśmę podczas odtwarzania/zapisu

napisałeś "przy przewijaniu tego nie ma, tylko przy odtwarzaniu" więc przyjąłem, że właśnie są to te elementy ponieważ one nie pracują podczas przewijania!

jeśli problem masz ze sprawnym oddzieleniem całej obudowy łącznie z frontem aby mieć swobodny dostęp do zespołu napędowego to możesz spróbować z samym wałkiem w sposób opisany niżej

włącz sprzęt bez kasety aby wałek się obracał i "piszczał"

- jeśli nie daje się uruchomić bez kasety to trzeba "zablokować blokadę"
    - jeśli nie wiesz jak to zrobić to poświęć jedną kasetę - wyrzuć z niej taśmę a po złożeniu wytnij "okno" (ew. wypal/wytop nagrzanym drutem) tak abyś mógł później swobodnie operować na wałku (zespole "pchającym" taśmę)
    - jeśli masz cierpliwość możesz wałkiem obracać ręcznie ale jeśli go niechcący skrzywisz (nawet niewidocznie dla oka) to już nic nie zrobisz bez pomocy serwisu

puść kilka kropli C2H5OH, ale pojedynczo - kropla po kropli w pewnych odstępach czasu - po wałku tak aby przemyło się ukryte łożysko obracającego się wałka

spirytus niczego po drodze nie skrzywdzi a pomóc może

zwróć uwagę czy ustępuje piszczenie?

zamiast spirytusu możesz użyć płynu do konserwacji matryc czy obiektywów foto - izopropanol czy cóś w podobie ale w razie nadwyżki nawet do tortu nie polecam :)

może i to trochę pomoże: elektroda, audiostereo

FRAJER_665 napisał:

Nie chcę grzebać jak małpa w środku i psikać wd40 po wszystkim :| :| :| :|

i słusznie - WD40 może być zabójczy dla pasków oraz innych elementów gumo-podobnych czy filco-podobnych więc pryskanie nim po wszystkim jest wyjątkowo nie wskazane!
  • Poziom 9  
    A nie lepiej dać kroplę smaru silikonowego lub parafiny?
    Zresztą na ucho to dochodzi z głębi (z silnika ?)
    Nie mam na razie czasu żeby rozkręcać decka ale powrócę do tematu niebawem.
  • Poziom 15  
    FRAJER_665 napisał:
    A nie lepiej dać kroplę smaru silikonowego lub parafiny?
    Zresztą na ucho to dochodzi z głębi (z silnika ?)
    Nie mam na razie czasu żeby rozkręcać decka ale powrócę do tematu niebawem.

A gdzie Ty chcesz tam ciekłą parafinę wlewać?! Jeśli zatłuścisz (nawet przypadkiem, nieświadomie) tor przesuwu taśmy to będziesz miał już tylko mebel ozdobny zamiast magnetofonu a jeśli przeleje się tłuszcz gdzieś wgłąb na elementy gumowe. w tym pasek napędowy, to nie pożyją już zbyt długo!

W takim pudełku jest trochę więcej elementów obrotowych niż silnik i to co widać przez "ta szybka". Tam mogą być też łożyska i panewki bezsmarowe (choć tego akurat nie wiem). Chyba najlepiej będzie jak zlokalizujesz najpierw usterkę.

Warto przejrzeć schematy serwisowe.
    Tego 505 nie znalazłem od ręki, ale podejrzewam, że 605 ma ten sam mechanizm:
    1) elektroda.pl (1) lub (2)
    2) elektrotanya.com

Smarowanie - oleje serwisowe i uniwersalne stosowane w elektronice (zwróć uwagę na olej do panewek CAPSTAN, specjalny, o dużej lepkości; smarowidła silikonowe też wchodzą w grę)

Rób wszystko aby nie zrobić gorzej niż jest ponieważ ... kaseta wraca, tak jak winyle :)
  • Poziom 9  
    Posmarowałem nieco koło zamachowe od wewnątrz(ośke) + dla pewności ośke silnika, smarem penetrującym na duże obciążenia wysokiej przyczepności Linde.
    Póki co jest OK.
  • Poziom 15  
    FRAJER_665 napisał:
    Posmarowałem nieco koło zamachowe od wewnątrz(ośke) + dla pewności ośke silnika, smarem penetrującym na duże obciążenia wysokiej przyczepności Linde.
    Póki co jest OK.

Skoro jest OK to najważniejsze, ale nie pasuje mi taka usterka do tego co opisałeś na początku: "przy przewijaniu tego nie ma, tylko przy odtwarzaniu".
  • Poziom 9  
    przy odtwarzaniu pracuje wałek a przy przewijaniu nie