Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie zmywarki

Wesel 07 Cze 2005 16:53 16726 33
 • #1 07 Cze 2005 16:53
  Wesel
  Poziom 10  

  Witam
  Moj problem polega na ty ze w kuchni mam podłaczona zmywarke. Gniazdko w scianie mam z bolcem ale uziemienie doprowadzone jest do kabla "N" czyli w scianie mam tylko kabel dwu zyłowy. Problem polega na tym ze zmywarka kopie. Nie da sie zrobic tak by nie kopała. Czy jedyny sposób to doprowadzenie uziemienia???? Prosze o Pomoc

  1 29
 • SterControl
 • #2 07 Cze 2005 17:55
  nelik1987

  Poziom 31  

  mozna podłączyć zmywark do rury od wody w sicanie ale to nie zbyt dobry pomysł ja tak zrobiłem i wtedy czasem woda która leciała z kranu gdy zmywarka działała troszkę kopała to takie uczucie jak by woda szczypała :D nic przyjemmnego. jednak jaleprzym sposobem bedzie doprowadzieni uziemienia do gniazda zasilania zmywarki takie urzadzenia według prawa elektrycznego powinny byc uzemione bo tak też projektóję budynki i ich zasilanie elektryczne bu tażde urządzenie w kuchi miało uziemienie tak samo w łazience a teraz powinno się stosowac wszędzie uziemienie w każdym gziadku chyba ze to stara instalacja ale wtedy polecam posicagnięci albo to nowego kabla 3 żyyłowego albo jakiegoś dodatkowego i do najbiższej puszki do uziemienia oczywiscie

  0
 • #3 07 Cze 2005 18:05
  balt
  Poziom 19  

  Wesel jeżeli masz zerowanie w gniazdku i zmywarka "kopie" to masz coś nie tak w instalacji. Sprawdź czy nie jest poluzowane połączenie pomiędzy zerem gniazdka i bolcem. Jak sprawdzisz woltomierzem pomiędzy bolcem i zerem powinno być około 0V a pomiędzy zerem a fazą około 230V. Zerowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony chyba że ktoś się pomyli i podłączy na bolec fazę (świeci neonówka jak się bolca dotknie). Nie słuchaj pierdoł o dopdatkowym uziemieniu. Sprawdź gniazdo które masz to musi chodzić. Zanim wynaleziono wyłaczniki różnicowopradowe zerowanie to był praktycznie jedyny sposób ochrony.

  1
 • SterControl
 • #4 07 Cze 2005 21:01
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 08 Cze 2005 01:02
  adje
  Poziom 14  

  "Kopie" lub "szczypie", bo występuje potencjał między zerem a obudową.
  Nie wgłębiając sie w przepisy i problemy dodatkowe proponuje praktycznie co zrobić.
  1 - sprawdzić czy są dobrze dokręcone i nieskorodowane styki w gnieżdzie.
  2 - jesli wtyczka rozbieralna, to samo we wtyczce,
  3 - zdjąć tyną obudowę zmywarki i to samo sprawdzić w zmywarce, a dodatkowo sprwdzić czy nie urwał się przewód żółto-zielony podpięty z kostki do obudowy (mostek)

  To jednak nie wszystko, bo dla pewności trzeba jeszcze sprawdzić lub wykonać.
  a - najlepiej pkt ochronny gniazdka zmywarki podpiąć do klemy założonej na rurze wody zimnej najbliżej pkt poboru wody ( to przeważnie radykalnie rozwiązuje problem)
  b - wtedy sprawdzić czy jest wykonany prawidłowo wykonany mostek na wodomierzu mieszkaniowym (jesli jest wodomierz)
  c - to samo na wodomierzu głównym

  Powinno się zawsze zerowy pkt końcowy instalacji podpinać do wody lub uziemiać. To najlepszy sposób likwidacji napięć pojawiających się na obudowach pralek, czy zmywarek. Z doswiadczenia zauważyłem, że są kobiety które reagują przy mokrych rękach już na różnicę potencjałów = 2,5 V. Mężczyźni dopiero powyżej 5 V.

  0
 • #6 08 Cze 2005 07:57
  nelik1987

  Poziom 31  

  geguś napisał:
  Witam :)
  Wesel napisał:
  Gniazdko w scianie mam z bolcem ale uziemienie doprowadzone jest do kabla "N" czyli w scianie mam tylko kabel dwu zyłowy.


  I w taki sposób kiedyś robiono instalacje. I do dnia dzisiejszego one pracują, a więc u Ciebie albo problem z połączeniami w instalacji albo problem z urządzeniem.
  Pozaglądaj do puszek tego obwodu, zobacz w jakim stanie są podłączenia w gniazdku i przyjrzyj się zmywarce, czy coś ją nie "boli".
  Jak będziesz miał sprawne "zerowanie", to powinno wszystko pracować albo zabezpieczenia wywalać.

  nelik1987 napisał:
  można podłączyć zmywark do rury od wody w sicanie ale to nie zbyt dobry pomysł ja tak zrobiłem i wtedy czasem woda która leciała z kranu gdy zmywarka działała troszkę kopała to takie uczucie jak by woda szczypała :D nic przyjemmnego


  nelik1987 napisał:
  ... bo tak też projektóję budynki i ich zasilanie elektryczne...


  O Boże!
  Choć nigdy tego nie robiłem, to styl pisania nie godny projektanta. A te wynalazki z rurą wodną to szczyt... niewiedzy.
  Chroń Panie od takich projektantów, co rurę wodną wykozystują jako uziemienie.

  balt napisał:
  Zanim wynaleziono wyłaczniki różnicowopradowe zerowanie to był praktycznie jedyny sposób ochrony.


  A nie prawda :).
  Od dawna znane są inne środki ochrony od porażeń.


  witam i tak jak mówiłem z rurą od zimnej wody tak też jest napisałem chuba ze najlepiej jest jednak zrobić porządne uziemienie ale z rurą od wody to także dobry pomysł co potwierdził kolega wyżej.

  a to ze zrobiłem parę błędów prze nadmierną szybkosc pisania a nie ze wzgąędu na niewiedzę to nie trzeba sie odrazu tak purtać kolego grguś a moze gejuś :) :lol:

  0
 • #7 08 Cze 2005 08:31
  Kociołek
  Poziom 17  

  Witam
  Ja też proponuję przejrzeć gniazdo i zmywarkę.
  Wszelkim rurom: wodociągowym, ciepłowniczym trzeba dać spokój, a w zasadzie nawet nie wolno ich używać jako uziemienie. Z różnych powodów praktycznych - chociażby: wodomierzy, uszczelnień, plastikowych instalacji i tego, że twoja zmywarka może zrobić krzywdę sąsiadce.
  Rurom (SEP) mówimy NIE! 8O
  :!:
  Pozdrawiam
  :D

  0
 • #8 08 Cze 2005 09:08
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 08 Cze 2005 11:47
  sp5wcx
  Poziom 33  

  A słyszał ktoś o ekwipotencjalizacji za pomocą lokalnych uziemionych (lub nie) połączeń wyrównawczych?
  A może tak na początek poprosić jakiegoś znajomego elektryka o przeprowadzenie pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i przy okazji i pomierzenie rezystancji izolacji zmywarki. Wnioski nasuną się same.

  0
 • #10 08 Cze 2005 12:35
  Kociołek
  Poziom 17  

  Ot, po prostu zmywarka ruszała się i kabel się przetarł lub na tabliczce złącze PE skorodowało lub coś w gniazdku (no chyba nie w stacji trafo). No bo problem, zakładam, dotyczy tylko zmywarki, a nie również pralki czy lodówki.
  Owszem - pomiary - tak, ale połączenia wyrównawcze w kuchni? Przecież dojdziemy do dywaników gumowych.

  0
 • #11 08 Cze 2005 13:11
  karol3
  Poziom 25  

  Witam .
  Jeżeli zerowanie gniazdka jest wykonane prawidłowo , to w tym przypadku warto pomierzyć potencjał pomiędzy "0" w gniazdku a instalacją wod-kan , czyli podłączyć woltomierz pomiędzy kran i obudowę zmywarki i sprawdzić jakie napięcie występuje zwłaszcza w czasie podgrzewania wody . W przypadku niepewnego "0" występujący potencjał może wynosić nawet kilkanaście V i być to dość nieprzyjemne .
  Pozdrawiam

  0
 • #12 08 Cze 2005 14:05
  adje
  Poziom 14  

  Koledzy zaczynacie teoretyzować.
  Jesli instalacja elektryczna jest wykonana z ochroną zerowanie, to ktos wcześniej ją tak zaprojektował, wykonał, a ja nie proponuje niczego więcej niż sprawdzenie tego co powinno być już kiedyś wykonane. Ktoś zapomina o takim zaleceniu, by uziemić przewód zerowy w końcowym pkt instalacji (każdy bardziej rozbudowany poradnik to też zaleca)
  Natomiast mogło nastąpić dodanie wodomierza mieszkaniowego i to czasem w wykonaniu z korpusem plastikowym, bo takie były, a wod-kaniarz nie założył mostka. Po latach mogło nastąpić obluzowanie mostka na głównym wodomierzu itp itd. Przyczyna może być wtedy prozaiczna. Kolejność działań dlatego podałem jak poprzednio.

  I jeszcze jedno na marginesie. Zawsze rozbawia mnie pouczanie, wymądrzanie się i teoretyzowanie, gdy proza życia jest zupełnie inna.
  Dlatego nie rozwodziłem się rozwijając teoretyczne rozważania.
  To szczególnie dotyczy sp5wcx i ekwipotencjalizacji w świetle co napisałem wyżej. Otóż wszystkie pomiary wyjdą prawidłowo, a opisane zjawisko wystąpi i to mogę zaręczyć, bo spotykam się z tym problemem nie pierwszy raz. Dlatego podałem konkretnie pomierzone napięcia od jakich takie odczucia są zauważalne. Zauważyłem te zjawiska najczęściej gdy pkt/przewód zerowy jest uziemiony w odległości większej niż 35 - 50 m od zmywarki/pralki. To jednak nie jest regułą, w momencie gdy obluzują się/skorodują mostki na wodomierzach. Często w czasie wymiany legalizacyjnej wodomierzy zostają odkrecone.

  Kolega zwrócił się z problemem i oczekuje praktycznej porady, bo mu np. matka, żona "suszy głowę" lub jego to denerwuje. Nie starajmy się przy tej okazji nauczać teorii instalacji elektrycznych. Jesli bedzie chciał uzupełnić swoją wiedzę, to to zrobi, bo widać, że wie gdzie szukać pomocy.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Przepraszam, że jeszcze ponownie piszę ale nie zauważyłem pytania Kol. Gęgusia

  Uziemienia pkt/przewodu zerowego nie wolno podpinać do zwodu odgromowego nawet jeśli jest w pobliżu.

  Gdy jest cała instalacja wodna w plastiku to pewien problem. Powiedziałbym - ból. Klemę uziemiającą można praktyczne tylko założyć na mufce kranu zasilającego i strugę wody w rurach traktować jako przewodnik. To, jeśli oczywiście jest woda w rurach, zdecydowanie zmniejsza występujący potencjał. Prawidłowo w niektórych przypadkach trzeba wykonywać dodatkowe uziemienie.

  Kiedyś w Niemczech miałem taki problem w bardzo rozwiniętej sterowni komputerowej czynnej elektrowni. Tam pojawiały się takie napięcia pomiędzy zerem a obudowami sterowników (od pól elektromagnetycznych), że dodatkowo wyklejano pomieszczenia dwuwarstwową folią miedzianą, którą potem uziemiano. Oczywiście to przypadek krańcowy ale różnie w życiu bywa i tam nawet projektanci Siemensa byli chwilowo zaskoczeni.

  Aktualnie najnowsze wykonania wodnej armatury mają już technologiczne wtapiane wkładki metalowe zresztą z różnych innych względów. W najnowszych rozwiązaniach technologicznych wręcz odchodzi się od plastików na rzecz nierdzewki. W Polsce jest to rozwiązanie jeszcze rzadko stosowane, choć nie tyle jest droższe (zdecydowanie wyższa technologia) co wymagające drogich narzędzi specjalistycznych i skrupulatnego przestrzegania reżimu technologicznego.

  2
 • #13 08 Cze 2005 14:20
  Kociołek
  Poziom 17  

  1. Nie obrażajmy się nawzajem.
  2. adje - zaczynasz pływać. Nie ma już "przewodu zerowego". Nie wolno używać żadnej instalacji jako przewodu uziemiającego czy też ochronnego. Poza tym - to co napisałeś - gdyby wodę traktować jako przewodnik - zmywarka nie "kopałaby". Poza tym pół bloku ludzi by zabiło, gdyby ktoś spuścił ( np z powodu remontu) wodę.
  3. naprawmy wreszcie tę zmywarkę i gniazdko w ścianie.

  0
 • #14 08 Cze 2005 14:46
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 08 Cze 2005 19:35
  adje
  Poziom 14  

  Koledzy, niczego nie zamierzam udoskonalać i zmieniać, więc czytajcie normalnie tekst nie doczepiając się do skrótów myślowych.
  Jeśli o mnie chodzi, to nikogo nie zamierzam obrażać. Niech każdy mysli jak chce.
  Nie zamierzam też filozofować.
  Jeszcze w większości budynków w Polsce, może niestety, króluje ochrona w postaci zerowania i jeszcze dość długo tak będzie. Ja nie rozważam zmiany zastanej instalacji lecz praktyczne zlikwidowanie niedogodności zaistniałego problemu, który wyniknął w 99% z powodu pojawienia się potencjału prawdopodobnie większego niż 2,5 V pomiedzy np bolcem ochronnym gniazdka, a miejscem czerpania wody.
  Dla upewnienia się, że wszystko jest w porządku zaproponowałem pewną kolejność postępowania i na to pragnę zwrócić uwagę.
  W takiej sytuacji wszystkie pomiary instalacji najczęściej są prawidłowe, a tak się składa, że to nie ja wymysliłem, iż potencjały wyrównuje się poprzez połączenie przewodem. To właśnie zaproponowałem. Nie wykazujcie się więc nadmiarem wiedzy, czytajcie tekst nie doczepiając się do szczegółów i rozróżniajcie zwody odgromowe od uziemień odgromowych.

  Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy koledzy sami siebie chcą dowartościować zamiast konkretnie pomóc.

  Natomiast Kolegę Kociołka jesli dalej ma ochotę dyskutować, to zapraszam na piwo, bo też jestem z Krakowa (ustalmy na priv). Powinniśmy dojść do wspólnych ustaleń nie rozpraszając w temacie pozostałych Kolegów.

  Ja wiele i cały czas się uczę od Kolegów dzielących się uwagami w "Elektrodzie" i dlatego tu zaglądam. Tylko nie wylewajmy dziecka z kapielą. Osoba pytająca wie już jak się "bawić" w temacie. Jak będzie miała jeszcze problem to wróci do tematu.

  Pozdrawiam.

  0
 • #16 08 Cze 2005 21:10
  Kociołek
  Poziom 17  

  adje napisał:
  Jeśli o mnie chodzi, to nikogo nie zamierzam obrażać.

  Miałem na myśli wszystkich.
  Ja się wyłączam.
  Pozdrawiam wszystkich. Cześć.

  P.S. Dzięki za zaproszenie na piwo - to miłe.

  0
 • #17 12 Cze 2005 03:05
  apistograma
  Poziom 12  

  . adje napisał: Ktoś zapomina o takim zaleceniu, by uziemić przewód zerowy w końcowym pkt instalacji (każdy bardziej rozbudowany poradnik to też zaleca)
  Mieszkam na szóstym piętrze w wieżowcu, mam plastikową inst wodną, gniazda mają zerowany bolec. Jak na tym 6 piętrze uziemić przewód zerowy w gnieździe, czyli końcowym pkcie instalacji. Czy 30 omów to wartość wystarczająca, czy też muszę zejść poniżej 10 omów, jak jest wymagane dla ochrony przepięciowej? A może wystarczy oczyścić z tlenków przewód zerowy w miejscu podłączenia do gniazda. Opisany przypadek zmywarki sugeruje też błędne zerowanie w gniazdku. Prawdopodobnie przewód zerowy został podłączony najpierw do zacisku roboczego, a następnie oddzielnym mostkiem do bolca. Powinno być odwrotnie, a najlepiej w ogóle nie dzielić tego przewodu. W kuchni mam pralkę, cała metalowa, też pobiera wodę i nic nie kopie. Ateraz rzecz najważniejsza. Przy zastosowaniu zerowania jako ochrony przeciwporażeniowej niedozwolone jest jednoczesne uziemianie styków ochronnych, czyli bolca w gniazdku.

  0
 • #18 13 Cze 2005 01:54
  adje
  Poziom 14  

  Mieszasz sprawę.
  Nie wolno stosować uziemienia i zerowania równocześnie jako sposób ochrony.
  Natomiast uziemianie przewodu zerowego jest wręcz zalecane (ochrona jest dalej - zerowanie).
  Czytaj uważnie tekst i przepisy.

  0
 • #19 13 Cze 2005 08:32
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #20 13 Cze 2005 13:46
  krzychol66
  Poziom 24  

  geguś napisał:
  Witam
  adje napisał:

  Nie wolno stosować uziemienia i zerowania równocześnie jako sposób ochrony.

  Wolno.

  PBUE, Zeszyt 6, paragraf 87.

  Od kiedy wolno, na podstawie jakich konkretnie przepisów i jakie warunki muszą być spełnione, żeby było wolno?
  Jak mają być chronieni przed porażeniem użytkownicy urządzeń zerowanych podłączonych do tej samej podstacji w przypadku zwarcia w obwodzie chronionym uziemieniem i niezadziałania zabezpieczeń?

  0
 • #21 15 Cze 2005 21:56
  balt
  Poziom 19  

  A czym są (UWAGA napisałem czym są a nie do czego służą) połączenia wyrównawcze, nie są przypadkiem uziemieniem? A jak ma się do tego co napisałeś bojler zainstalowany w stalowejj instalacji wodnej podłączony do gniazda zasilającego z zerowaniem? Czy nie jest on przypadkiem uziemiony przez rury?

  0
 • #22 15 Cze 2005 22:19
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #23 15 Cze 2005 22:24
  balt
  Poziom 19  

  A co łączą połączenia wyrównawcze?

  0
 • #24 15 Cze 2005 22:36
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #25 15 Cze 2005 23:10
  Filon007
  Poziom 11  

  Czytając cały temat moim zdaniem najprawdopodobniej całe te "kopanie" zmywarki spowodowane jest złym stanem przewodu N.
  Miałem parę takich przypadków, że urządzenia nie miały połączenia przewodu N, a działały. Fakt, że "kopały". Urządzenia brały sobie N z murów, wody, ścian itp.
  Można to łatwo sprawdzić domowym sposobem. Podłącz do owego gniazda jakieś porządne obciążenie 2000W oraz jakąś żarówkę. Jeżeli po załączeniu obciążenia żarówka przygasa to prawdopodobnie to wina przewodu N.
  Wytłumaczyłem to może niefachowo, ale jest to sprawdzone.

  Pozdrawiam wszystkich

  0
 • #26 18 Cze 2005 18:37
  balt
  Poziom 19  

  A czy do części przeowdzących dostępnych nie należy instalcja wodna? Jezeli jest metalowa to mamy uziemienie jak nic. A czy nie należy również łączyć do zbiorczej szyny wyrównawczej zbrojenia występującego w budynku? To też jest uziemienie i to całkiem niezłe.

  0
 • #27 18 Cze 2005 20:21
  Zbyszek_64
  Poziom 21  

  Proponuję doraznie połączyć przewód N z bolcem gniazdka zasilającego zmywarkę, a przy najbliższym remoncie mieszkania doprowadzić przewody 3 żyłowe do gniazdek z rozdzilki mieszkaniowej i tam je rozdzielić na przewody N i PEN. Można wtedy uzupełnić instalację lub tylko jej część (np. obwód zasilający zmywarkę) w wył. różnicowo-prądowy. A przy okazji może wartałoby sprawdzić stan izolacji samej zmywarki.Niekiedy wystarczy zmienić ,skrzyżować przewody zasilające odbiornik aby ustąpiło nieprzyjemne mrowienie.

  0
 • #28 18 Cze 2005 20:30
  balt
  Poziom 19  

  Zbyszek_64 ale po to właśnie jest zerowanie żeby nie mrowiło. Podejrzewam że gniazdo jest z bolcem wiszącym w powietrzu (uziemienie powietrzne). Czyli nigdzie nie podłączony.

  0
 • #29 24 Cze 2005 15:23
  Dalus
  Poziom 1  

  miejscowe połączenia wyrównawcze są dozwolone i należy jak najbardzej je stosować, zmniejszają one miejscowe różnice potencjałów które mogą choćby wystąpić podczas zwarcia, faza-zero(obudowa) zanim zdąży zadziałać bezpiecznik.

  W tym przypadku obcy potencjał może przynosić nieuziemniona rura (np biegnie w zawilgoconym otoczeniu kabla z nadszarpniętą izolacją), lub też uzimnienie w samej zmywarce jest uszkodzone - bolec może mieć potencjał bliski ziemi i rury, ale uszkodzony system uziemnienia obudowy zmywarki może podczas drobnych przebić - zawilgoceń dopuszczać napięcie na obudowę.

  0
 • #30 28 Cze 2005 08:41
  sbartos
  Poziom 24  

  Zbyszek_64 napisał:
  Proponuję doraznie połączyć przewód N z bolcem gniazdka zasilającego zmywarkę, a przy najbliższym remoncie mieszkania doprowadzić przewody 3 żyłowe do gniazdek z rozdzilki mieszkaniowej i tam je rozdzielić na przewody N i PEN. Można wtedy uzupełnić instalację lub tylko jej część (np. obwód zasilający zmywarkę) w wył. różnicowo-prądowy. A przy okazji może wartałoby sprawdzić stan izolacji samej zmywarki.Niekiedy wystarczy zmienić ,skrzyżować przewody zasilające odbiornik aby ustąpiło nieprzyjemne mrowienie.


  Jeśli już to PEN dzielimy na N i PE. Jeśli ma miejsce tzw. "mrowienie" to różnicówkę będzie na 100% wybijać, bo urządzenie ma słąbą izolację.

  0