Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana akku 18650 we wkrętarce

08 Paź 2015 13:03 690 1
  • Poziom 10  
    Witam,
    Kupilem sobie powystawową wkrętarke akumulatorową (czyli była rzadko ładowana i rozładowywana do końca).
    W srodku jest jedno ogniwko 18650, jakies 1.3Ah – ma ‘prążek’ na jednym z końców, wiec obstawiam, ze jest to wersja protected (?).
    Zmierzyłem napięcie na stykach baterii – 0.1V => silnik ani drgnie.

Moje rozumowanie:
    - napiecie na akku, to gruubo poniżej 2V, wiec można je uznac jako bezużyteczne, a nawet ładowanie może być niebiezpieczne. Albo jest druga możliwość, ze to układ PCB odłączył ogniwo i dlatego pokazuje prawie 0V?
    - spokojnie mogę tam wlutować ogniwko protected z blaszkami o pojemności 2-3 AH. Nie wiem jaki jest max pobór pradu, ale zakładam, ze układ zabezpieczający nie będzie odcinał prądu.
    - firmowy zasilacz miał 4.5V - 160mA (dziesięciogodzinny) – spokojnie mogę zastosować każdy inny zasilacz stabilizowany na 4.5V? Rozumiem, ze elektronika będzie sobie pobierac te 160mA do ładowania - tylko będzie się ładowac 20h pewnie.
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Rozumowanie masz prawidłowe, ale książkowe, mało praktyczne. W rzeczywistości najpewniej to ogniwo nie było nigdy ładowane. Według mnie jest ono do podniesienia ale ładowarką zewnętrzną, taką którą parametry sam ustawisz, i kontrolujesz w trakcie ładowania. Czasem ładowanie pod kontrolą trzeba zacząć dużym prądem. Ale podkreślam "pod kontrolą".
    Jak nie da rady to pozostaje wymiana akumulatorków. Koszt wcale nie jest taki duży.