Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega 328P - rezonator kwarcowy bez kondensatorów

Block3r 08 Paź 2015 17:19 513 3
  • #1 08 Paź 2015 17:19
    Block3r
    Poziom 12  

Nie jestem w stanie dostać kondensatorów 22pF (o zbliżonej wielkości podobnież, chociaż jeszcze spróbuję poszukać) w moim mieście, a chcę podłączyć do układu rezonator 16 MHz. Mogę go podłączyć bez zewnętrznych kondensatorów ceramicznych? Nie uszkodzę w ten sposób ATmegi lub samego rezonatora?

• Pomocny post
    #2 08 Paź 2015 17:55
    Steryd3
    Poziom 31  

Nie koniecznie musi być to dokładnie 22pF- może być też np. 15pF (nota podaje przedział 12-22pF -dwa o równej wartości).
    W przypadku braku kondensatorów nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia mikrokontrolera ani rezonatora- istnieje natomiast ryzyko, że rezonator nie podejmie pracy i mikrokontroler nie wystartuje lub mikrokontroler będzie pracował z niestabilną częstotliwością zegara taktującego.

• Pomocny post
    #3 08 Paź 2015 18:17
    excray
    Poziom 38  

Block3r napisał:
    Mogę go podłączyć bez zewnętrznych kondensatorów ceramicznych? Nie uszkodzę w ten sposób ATmegi lub samego rezonatora?

Możesz. Nic nie uszkodzisz. W teorii mogą być problemy ze wzbudzeniem się rezonatora ale w praktyce nie spotkałem się z takim przypadkiem. Na pewno zmieni się w minimalnym stopniu częstotliwość rezonatora co też w praktyce nie ma większego znaczenia.

• #4 26 Paź 2015 18:29
    Block3r
    Poziom 12  

Temat nieaktualny, sprawdziłem bez kondensatorów i działało bez problemu - ale dla pewności wsadziłem tam jakieś zdobyczne 18pF.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo