Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Andersson R2 - rośnie napięcie w zasilaczu

08 Paź 2015 18:38 1269 9
  • Poziom 12  
    Trafił do mnie amplituner jak w tytule. Uszkodzone były kondensatory w zasilaczu - jeden napuchnięty, a drugi już zdążył wybuchnąć. Kupiłem nowe kondensatory i wymieniłem mostek prostowniczy. Po włączeniu napięcie w gałęzi dodatniej wynosi 56V i jest stabilne, a w gałęzi ujemnej stopniowo rośnie aż do -67V po czym następuje zadziałanie układu ochrony i amplituner się wyłącza. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego napięcie za prostownikiem rośnie? Udało mi się sprawdzić, że napięcie przed prostownikiem jest stabilne i po odpięciu zasilacza od płyty głównej końcówki również napięcia przed i za prostownikiem są stabilne. Ma ktoś jakiś pomysł na to?
  • Poziom 37  
    To są napięcia zmierzone na kondensatorach filtrujących?
  • Poziom 12  
    Tak, są to napięcia mierzone na kondensatorach filtrujących.
  • Poziom 37  
    Masz gdzieś schemat tego amplitunera?
    Nic nie przychodzi na myśl. Myślałem jeszcze, że są tam stabilizatory (choć było mało prawdopodobne). Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi to zły pomiar (zużyta bateria w mierniku), brak obciążenia w ujemnej gałęzi, przez co wzrasta napięcie, uszkodzone kondensatory filtrujące, co może powodować przesunięcie potencjału masy...
    Jakby był schemat to by można było się zastanowić.
    Ja bym odłączył obciążenie na obu połówkach zasilania i pomierzył symetryczność i wartość bez obciążenia, sprawdził bym jeszcze raz kondensatory.
  • Poziom 38  
    Jakie jest napięcie symetryczne na jałowej pracy samego zasilacza?

Obciąż zasilacz symetrycznie rezystorami i zrób pomiar napięć.

Można również zasilić wzmacniacz z osobnego sprawdzonego zasilacza i sprawdzić poprawność funkcjonowania .
  • Poziom 12  
    Niestety schematu nie posiadam. W internecie niewiele informacji o tym amplitunerze. Zasilacz bez obciążenia daje ok 56V na stronę. Kondensatory próbowałem różne aż w końcu kupiłem nowe. Zasilacz obciążyć rezystorami będzie trudne do wykonania, ale pomysł z zewnętrznym zasilaczem jeszcze sprawdzę.
  • Poziom 1  
    Witam. Mam obecnie identyczny problem z identycznym amplitunerem. Po świętach zakup i wymiana kondensatorów, gdzie przepięcie szarpnęło jeszcze na ostatnim kanale 2 rezystory i tranzystor. Jestem na wstępie tematu dlatego podpytuję, czy może jakieś nowości powynikały. Jesli dowiem się czegoś poślę newsa na forum. Pzdr.
  • Poziom 12  
    Żadnych nowości. Temat poległ. Amplituner leży w szafie i czeka na lepsze czasy.
  • Poziom 37  
    Dobrze by mieć schemat, aby się czymś podeprzeć. To zasilacz tradycyjny, czy może przetwornica?
  • Poziom 12  
    o schemat już pytałem tutaj i zagranicą. Dostępne są jedynie wzmianki, że takie urządzenie istniało + kilka fotek... zasilacz dla końcówki tradycyjny - trafo, mostek i 2 kondensatory.