Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ne504 impulsowy regulator obrotów silnika

08 Paź 2015 19:02 1539 4
  • Poziom 2  
    Witam, zmontowałem kit ne504 poprawnie. podłączam do testów wiatraczek pc - docelowo ogniwo peltiera. Zasilam z atx. Efekt: obroty na full - potencjometr nie reaguje.
    Atx to zasilacz impulsowy, a podobno ma być niestabilizowany. Mam we wiaderku zasilacze, ładowarki etc.... Podłączam po kolei. Efekt ten sam.
    Pomysł taki: rozbiorę jakiś zasilacz/ładowarkę. Wyjmę transformator. Po stronie wtórnej dam mostek gretza i wtedy regulator (potencjometr) zadziała?
    schemat tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/thumbs/schemat_9571.jpg
  • Poziom 41  
    Wentylator od PC zawiera w sobie elektronikę sterującą do silnika BLDC ( bezszczotkowy silnik prądu stałego).Regulator który złożyłeś służy do regulacji zwykłego silnika DC ( silnik szczotkowy). To jest zapewne powód nieprawidłowej pracy. Poszukaj schematu opartego o popularny stabilizator LM317. Kilka schematów powinno być na elektroda.pl .

Do sprawdzenia regulatora podłącz jako obciążenie żarówkę samochodową 12V/10W .
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Witam, zmontowałem kit ne504 poprawnie. podłączam do testów wiatraczek pc - docelowo ogniwo peltiera. Zasilam z atx.
    Do ogniw Peltiera nie zaleca się zasilania PWM, lepiej przebieg PWM wyfiltrować obwodem LC i pracować przy napięciach stałych.

Uwzględniając niskie ceny MOSFETów i niskie Rds(on) oraz względnie wysokie napiecie nasycenia układu Darlingtona, zamiana T1 na MOSFET'a była by korzystna.
  • Poziom 2  
    arturavs napisał:
    Do sprawdzenia regulatora podłącz jako obciążenie żarówkę samochodową 12V/10W .

Podłączyłem żarówkę. Świeci na maxa bez względu na położenie potencjometru. ne504 impulsowy regulator obrotów silnika
    Działa to chyba jakby dioda D2 wlutowana była odwrotnie. Ale na obrazku widać, że jest ok. Jaki więc element jest źle wlutowany albo uszkodzony?
  • Poziom 41  
    Sprawdź, czy elementy nie są zamienione. I posłuchaj Kolegi wyżej. Ten regulator do ogniw Peltiera nie nadaje się.