Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klonowanie dysków z systemem Windows

arek_f 09 Paź 2015 09:21 1236 18
  • #1 09 Paź 2015 09:21
    arek_f
    Poziom 13  

Posiadam dwa identyczne komputery stacjonarne HP z dyskami 250GB HDD.
    Na jednym z nich zainstalowałem system, sterowniki, aktualizacje Windows Update i kilka programów użytkowych.
    Aby na drugim nie powtarzać tej samej operacji zdecydowałem się sklonować dyski.

Podłączyłem pod swój komputer obydwa dyski przez stacje USB, użyłem programu EaseUS Todo Backup Free i funkcji Klonuj.

Operacja trwała około 30min - zakończona powodzeniem.
    Jednak po podpięciu dysków zarówno źródłowy jak i docelowy nie startują systemy.

Jak to możliwe że program "pobierając" dane z dysku źródłowego uszkodził sektor rozruchowy czy coś innego.
    Dane wszystkie na dyskach są jednak sam system nie bootuje.
    Próbowałem z WinRE poleceniami fixboot, foxmbr, rebuildbcd - bezskutecznie.

Znacie jakiś pewny sprawdzony program do robienia lustrzanych kopii dysków?

0 18
  • #2 09 Paź 2015 09:48
    a.wedzonka
    Poziom 8  

Hej,

Dawniej używałem HDClone i był rewelacyjny.
    Startował z płyty CD.

Pozdrawiam

0
  • #3 09 Paź 2015 10:01
    bestboy21
    Poziom 38  

Cytat:
    Podłączyłem pod swój komputer obydwa dyski przez stacje USB,

Dostaję gęsiej skórki jak słyszę coś takiego ;)
    Nagrać system z pena - OK.
    Zdjęcia z wakacji - OK.
    Nagrać koledze film - OK.
    Ale operować na żywym organizmie przy pomocy kieszeni za 35zł - sorry... sam się o to prosiłeś.

Ja wiem że zaraz będą głosy że jak to, w końcu to "musi działać" - taaa ;) , jak wyłysiejecie to zrozumiecie że w cale nie musi działać :D

Bootujesz z USB czy "normalnie" ? , nie wybootujesz z usb systemu nie przygotowanego _do tego_.

1
  • #4 09 Paź 2015 11:59
    arek_f
    Poziom 13  

Podpinam dwa dyski pod swój komputer z Windows 7 a na nim korzystając z aplikacji EaseUS Todo Backup Free klonuję dyski.

Pamiętam dawno dawno pracowałem na serwisie komputerowym i np. kiedy szło 20szt identycznych składaków PC do klienta to instalowało się system na jednym, sterowniki, potrzebne aplikacje i klonowało ten dysk na pozostałe.
    Tylko wtedy to był płatny program Norton Ghost...

0
  • #5 09 Paź 2015 12:04
    bestboy21
    Poziom 38  

Pytanie brzmiało jak startujesz, z SATA czy z USB.
    Z USB nie wystartuje system który był pierwotnie instalowany na SATA.

1
  • Pomocny post
    #6 09 Paź 2015 12:09
    linuks
    Spec od komputerów

Z dowolnego linuksa-live sklonujesz dysk poleceniem ddrescue.
    ddrescue --force /dev/sda /dev/sdb
    sda dysk żródłowy
    sdb dysk docelowy
    Nie ma potrzeby używać płatnego ghosta i podpinać dyski pod komputer z systemem. Nie powinno się klonować dysków z uruchomionego systemu ( szczególnie windowsa ) z dysku.
    Pozdrawiam

1
  • #7 09 Paź 2015 12:25
    arek_f
    Poziom 13  

bestboy21 napisał:
    Pytanie brzmiało jak startujesz, z SATA czy z USB.
    Z USB nie wystartuje system który był pierwotnie instalowany na SATA.

Po zrobieniu klona montuje dyski do komputerów - SATA.

Dodano po 44 [sekundy]:

linuks napisał:
    sda dysk żródłowy
    sdb dysk docelowy
    Nie ma potrzeby używać płatnego ghosta i podpinać dyski pod komputer z systemem. Nie powinno się klonować dysków z uruchomionego systemu ( szczególnie windowsa ) z dysku.
    Pozdrawiam

Przecież nie kopiuje dysku na którym pracuje (mam uruchomiony system)

0
  • #8 09 Paź 2015 12:35
    bestboy21
    Poziom 38  

Ma taki sam kontroler SATA, ten sam numer portu ? Ten sam tryb pracy SATA ?
    Klon odpali tylko na idealnie takiej samej konfiguracji.
    W jaki sposób robiłeś fixmbr ?
    Sprawdź czy partycja ma flage boot
    http://www.pcworld.pl/news/390047_2/Windows.problemy.z.rozruchem.komputera.html
    Jeśli wszystko inne jest OK to musi wstać, swoją drogą GParted bardzo przyjemny jest i bez niego ostatnio się nie mogę obejść ;)

0
  • #9 09 Paź 2015 12:42
    linuks
    Spec od komputerów

Pewnie program uruchomiony pod windowsem namieszał. Kilkadziesiąt dysków klonowałem przez ddrescue i nigdy nie było problemów. Windows niestety próbuje nieraz sam "naprawić" system plików.
    Wpisanie jednego polecenia jest bardzo proste i przynajmniej wiesz co program robi.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 09 Paź 2015 19:18
    Gelip
    Poziom 28  

arek_f napisał:
    Na jednym z nich zainstalowałem system, sterowniki, aktualizacje Windows Update i kilka programów użytkowych.

Jaki dokładnie to Windows i jaki komputer - czyżby ThinkPad jak wynika z awataru?

Podobno ThinkPad'y - nie wiem czy wszystkie, mają tak iż BIOS widzi dysk jako 240 głowic (HEADS) zamiast 255 i to dlatego takie problemy z klonowaniem :-)

Sam mam właśnie taki problem na X61 gdzie używam systemu Linuks - Acronis True Image 2010 do klonowania dysku. Do niedawna nie wiedziałem o co chodzi ale na piechotę sam doszedłem, że problemem jest właśnie niewłaściwa liczba głowic po sklonowaniu dysku. Objawy są dokładnie takie same jak opisał autor tematu czyli dane są na dysku ale nie da się zaboootować systemu. Po wnikliwej analizie początkowych sektorów w offsetach 0-7FFF na obu dyskach - źródłowym i docelowym okazało się iż jest różnica w offsecie 7E1A która dotyczy ilości głowic (HEAD) na dysku:
    • dysk źródłowy - w offsecie 7E1A jest wartość F0
    • dysk docelowy - w offsecie 7E1A jest wartość 10

Po zmianie wartości na F0h (240) w hex edytorze system na docelowym dysku startuje normalnie :-). Zdaje się iż to znany problem na ThinkPadach i niektórych HP/Compaq, wystarczy wpisać w Google -> 240 heads thinkpad:
    Klonowanie dysku na laptopie HP
    Klonowanie dysku na ThinkPad X30
    R50 BIOS only seeing 240 heads of 255 on 160GB HDD
    240 vs 255 heads - varying HDD recognition by different BIOS

linuks napisał:
    Kilkadziesiąt dysków klonowałem przez ddrescue i nigdy nie było problemów.

Czy miałeś do czynienia z laptopami ThinkPad albo HP - zwłaszcza tymi starszymi z lat 2003 - 2008? Jeśli masz dostęp do takiego to proszę abyś spróbował sklonować dysk za pomocą programu który polecasz - ddrescue a następnie zdać relację w tym temacie lub w nowym. Dzięki.

0
  • #11 11 Paź 2015 11:26
    linuks
    Spec od komputerów

Nie miałem do czynienia ze starymi thing pad

0
  • #12 12 Paź 2015 14:30
    arek_f
    Poziom 13  

To są stacjonarne HP Compaq 6200 Pro SFF.

Dodano po 39 [minuty]:

linuks napisał:
    sda dysk żródłowy
    sdb dysk docelowy
    Pozdrawiam

Poszło działa.
    Dzięki

0
  • #13 12 Paź 2015 14:50
    Gelip
    Poziom 28  

Napisz jeszcze jak dokładnie podłączyłeś dyski i gdzie w momencie klonowania. Z klonowaniem nie powinno być problemu jeśli oba dyski - źródłowy i docelowy są podłączone do komputera w którym pracuje dysk źródłowy. Jeśli zrobimy najpierw obraz dysku źródłowego do pliku, np. na zewnętrzny nośnik USB, następnie wyłączymy komputer i zmienimy dysk na nowy i przywrócimy system ze zrobionego wcześniej obrazu to wówczas może pojawić się problem z ilością głowic, o którym pisałem.

0
  • #14 12 Paź 2015 15:24
    arek_f
    Poziom 13  

Oba dyski w komputerze na którym pracuje dysk źródłowy.
    Odłączyłem napęd optyczny i zamiast niego dałem dysk docelowy.

Dziwi mnie cała ta sytuacja że nie ma dobrego programu który potrafi zrobić lustrzane odbicie ale z poziomu komputera niezależnego czyli nazwijmy go "serwisowego"

0
  • #15 12 Paź 2015 15:34
    Gelip
    Poziom 28  

Możesz podać na forum wartość ilości głowic z dysku źródłowego czyli offset 7E1A. Czy jest tam wartość FF czy może inna?
    Możesz to odczytać np. za pomocą WinHex w działającym systemie Windows z tym dyskiem. Wybierasz menu Tools - > Open Disk... i wybierz fizyczny dysk z sekcji Physical Media i kliknij OK. Teraz kliknij na ikonę Go To Offset, podaj 7E1A i kliknij OK

0
  • #16 12 Paź 2015 15:38
    arek_f
    Poziom 13  

Niestety nie ponieważ wydałem już komputery.
    Ale może będę u klienta za kilka dni to odczytam

0
  • #17 13 Paź 2015 13:24
    arek_f
    Poziom 13  

Gelip napisał:
    Możesz podać na forum wartość ilości głowic z dysku źródłowego czyli offset 7E1A. Czy jest tam wartość FF czy może inna?
    Możesz to odczytać np. za pomocą WinHex w działającym systemie Windows z tym dyskiem. Wybierasz menu Tools - > Open Disk... i wybierz fizyczny dysk z sekcji Physical Media i kliknij OK. Teraz kliknij na ikonę Go To Offset, podaj 7E1A i kliknij OK

Co dokładnie mam podać ?

Offset 0000007E10 i od 0 do F jest 0000000000000000000000000

0
  • #18 13 Paź 2015 20:26
    Gelip
    Poziom 28  

arek_f napisał:
    Offset 0000007E10 i od 0 do F jest 0000000000000000000000000

Ciągle nie podałeś jaki system jest na dysku źródłowym ale domyślam się iż to Windows 7. System ten przy instalacji domyślnie tworzy dodatkową partycję zastrzeżoną przez system 100MB przed partycją właściwą zawierającą system:
    Cytat:

W twoim przypadku chodzi o offset 10001A na partycji 100MB i/lub offset 650001A na partycji z plikami systemu.
    Ilość głowic na partycji NTFS jest zawsze w offsecie x1A gdzie x to początek partycji: The NTFS Bios Parameter Block

0
  • #19 19 Mar 2017 09:29
    arek_f
    Poziom 13  

Jednak najlepiej sprawdza się program EaseUS Todo Backup Free. Instaluję go nawet na komputerze (systemie Windows) z dyskiem który jest dyskiem źródłowym. Docelowy dysk podłączam przez przejściówkę USB. Używałem kilka razu i działa bez zarzutu. Za każdym razem sklonowany system startuje bez problemu.

0