Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić podgrzewane rękawice i spodnie na motocykl

kewert 09 Paź 2015 10:38 993 12
  • #1 09 Paź 2015 10:38
    kewert
    Poziom 13  

Witam

W jaki sposób mógłbym zrobić podgrzewane rękawice i spodnie na motocykl? Jak drut/ taśmę oporową wszyć? Jaki regulator mocy zastosować? Chciałbym to zasilać z gnizada zapalniczki 12V mogącego teoretycznie dostarczyć 120W ale przy takiej wartości prądnica by nie wyrobiła.

Pozdrawiam

0 12
  • #3 09 Paź 2015 11:17
    kewert
    Poziom 13  

Element grzewczy chciałbym zrobić z drutu oporowego lub taśmy oporowej(osłonięte warstwą materiału) i jakiegoś regulatora do którego byłoby to podłączone.

0
  • #5 09 Paź 2015 12:55
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podstawowym problemem będzie tu znalezienie odpowiednio elastycznej i trwałej grzałki. Bo i rękawice i spodnie, to elementy które bardzo pracują, spodnie do tego są naciągane, mocno zginane, naprężane, itd... Szczególnie przy wsiadaniu, zsiadaniu ze sprzętu. Więc nie wróżę długiego życia takiej grzałce. Trzeba podpatrzyć, jak to jest zrobione w produktach fabrycznych.
    A regulacja, to już banał. Albo PWM, albo skokowo, ewentualnie próba uzyskania sprzężenia zwrotnego i pomiar prądu grzałki, by utrzymać mniej więcej taki sam poziom grzania. Takie rozwiązanie widziałem w elektrycznie grzanych gumach na kierownicę motocyklową.

0
  • #6 09 Paź 2015 13:07
    Freddy
    Poziom 43  

To co podałem w linku, to jest folia, więc może się nada. Elastyczne jest na pewno, tylko czy wymiary będą dobre.

0
  • #7 09 Paź 2015 13:21
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeszcze po łuku, to jako tako się zginać będzie. Ale jak nie daj Boże (zamierzone ;) ) spróbujesz to jakby pognieść i załamać strukturę, to w tym miejscu raczej szybko popęka. Poza tym jakoś trzeba dopasować. Wydaje mi się, że trzeba szukać czegoś na kształt grzałek do rynny, gdzie jest elastyczny przewód. Tylko musi to być cieńsze.

0
  • #8 09 Paź 2015 13:40
    robokop
    Moderator Samochody

Robienie tego homemade mija się z celem. Wpierw rozważając techniczny aspekt zagadnienia, trzeba wziąć pod uwagę że takie "gacie" będą się składały z dwu par- wewnętrznej i zewnętrznej, pomiędzy którymi znajdowały się będą elementy grzejne. Ew. 1001 naszytych kieszeni je zawierających. Tak samo rękawice - grzałki muszą być umieszczone pomiędzy dwiema warstwami materiału. Będą wielkie, ciężkie i "nie manewrowe" - ci co byli w wojsku wiedzą, jak strzelało się w rękawicach zimowych. Dlatego też, praktyczniejszym rozwiązaniem są podgrzewane manetki na kierownicy i kierownice gorącego powietrza z silnika na nogi.

-1
  • #9 09 Paź 2015 14:37
    kewert
    Poziom 13  

A gdyby wszyć kieszenie na powiedzmy sześć elementów grzejnych np. te maty do lusterek, po jednym na udo/ kolano/ łydkę, tak żeby to było wyjmowalne. Rękawice myślałem, żeby wszyć drut oporowy na rękawiczkę bawełnianą, założyć na to drugą nieco większą i rękawicę motocyklową. Sprawdziłoby to się?

0
  • #11 09 Paź 2015 14:59
    kewert
    Poziom 13  

W takim razie jaki materiał mogę zastosować w rękawicy? Dużego kąta zgięcia nie będzie, bo ogrzewanie byłoby tylko z zewnętrznej strony, więc drut mógłby wytrzymać.

0