Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW PL 202/2-5 - zacinający się zawór trójdrożny.

09 Paź 2015 13:03 3645 17
  • Poziom 36  
    Witam po sąsiedzku. Nastał sezon grzewczy i zaczęły się problemy z kotłem. Zamontowany w 2002, jeszcze nie naprawiany. Przycina się zawór 3d (chyba). Raz nie grzeje wody a raz nie grzeje CO. Jak się stuknie w korpus to zaskakuje. Otwory w korpusie 4mm, czyli wnioskuję, że stary słynny typ. Co właściwie szwankuje w tych zaworach? Sam zawór, silnik? Przymierzam do jego rozebrania. Jak wygląda sprawa uszczelek, są gumowe? Czy da się zakręcić na stare uszczelki bo nie chciałbym zostać całkiem bez wody i CO. Czy jest szansa na skuteczną naprawę/oczyszczenie tego zaworu bo tutaj widzę zdania są podzielone? Czy lepiej wyjąć 600 zł na nowy? Czy nowy typ jest zamienny z tym starym?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Witam, problem w tym ze poprostu zakamienial, nie byl czesto wlaczyny, poprostu rozebrac, przeczyscic przesmarowac i bedzie dzialal.
    Wszystkie uszczelki mozna kupic ale tylko w servisie, zamow przez poczte, jak przyjda to rozbieraj czysc.
    Jesli masz mozliwosc kupna uzywanego -tanio to kup na wypadek gdybys rozebral i niie nadawaloby sie to do zlozenia( tez tak moze byc , gdy jakas czesc bedzie uszkodzona).
    Powodzenia
    Pozdrawiam amicar
  • Poziom 36  
    Zeszły sezon jeszcze przechodził. Teraz już całkowicie brakło CWU. Rozebrałem, wyczyściłem nasmarowałem i chodzi. Pytanie, czy ten silnik należy jakoś wyregulować? W jaki sposób on "wie" kiedy ma się wyłączyć?
  • Poziom 16  
    Witam, tych silnikow sie nie reguluje, sa samoobslugowe.
    Ulatwieniem naprawy jest to, ze odkreca sie 4 sruby mocujace sam motor i jego sie wymienia, nie potrzeba wymieniac calej kosoli pompy, pasuja wszystkie, z innych typow tez, jedynie nalezy zwrocic uwage na moc, i czy sa 1 lub 3 stopniowe. To tyle do samej pompy wodnej. Zawor 3 stopniowy ma tendencje do " zakamieniania sie" oczyszczenie jest tylko polowicznym sukcesem, najlepiej wymienic , nowy nie kosztuje wiele.
    Zycze sukcesu.
  • Poziom 36  
    Pytam o regulację silnika sterującego zaworem 3D. Tam można wkręcić/wykręcić ślimak. Czy 500zł za nowy zawór to mało?
  • Poziom 16  
    Nie znam cen w Polsce, mieszkam od 35 lat w Niemczech, mam kilka Term pod opieka, w kilku mieszkaniach, jak podasz mi dokladne dane tego Ventila to sprawdze ceny.
  • Poziom 36  
    Dokładnie taki, jak w temacie, tylko turbo.
  • Poziom 16  
    Pytam o dokladny typ tego zaworu, jest na nim naklejka, jesli chcesz wiedziec jak wiele typow jest to kliknij na " google" i wpisz vaillant 202/2-5 dreiwegeventil, zobaczysz ze jest ich napewno kilkanascie typow.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zawór trójdrogowy ma numer katalogowy:
    252457
    koszt w serwisie to nieco ponad 500zł netto za zestaw tj. zawór z silniczkiem.
    Teraz są tylko te z "dużą" dziurką, więc w teorii bardziej niezawodne.
    Według mojej wiedzy silniczka nie reguluje się, a po czyszczeniu z osadów warto trzpień nasmarować smarem silikonowym do armatury.
    Jeśli zawór działa to nie ma sensu kupować nowego, dopiero jak będzie się zacinał to ewentualnie kupowałbym nowy.
    Na elektrodzie są wątki, gdzie ludzie piłowali kulkę chodzącą w środku, aby zmniejszyć ciut jej średnicę, przez co zawór nie zacina się.
    Jak masz możliwości to możesz pokusić się o takiego moda swojego kotła, a jak nie to kupujesz nowy zawór.
    Zawsze należy wymieniać uszczelki na nowe, bo ze starymi masz duże szanse, że będzie ciekła woda.
  • Poziom 36  
    To chciałem widzieć, czy się reguluje. Póki działa nie mam zamiaru wymieniać. Trzpień i cały środek wysmarowałem smarem silikonowym. Uszczelki zostały stare i trzymają. Trochę byłem w strachu, że rozbiorę i nie będzie sprawnych uszczelek ale nie było wyjścia bo po uruchomieniu CO z kranów miałem zimną wodę. I tak uważam, że bardzo długo wytrzymał bo piec założony w 2002 roku.
  • Poziom 36  
    Jakbyś potrzebował uszczelki do zaworu trójdrogowego to musisz kupić:
    - o-ringi nr katalogowy 981163
    - "papierowe" uszczelki nr katalogowy 981140
    W autoryzowanym serwisie sprzedają tylko w pakietach po 10szt.
  • Poziom 36  
    Pojawił się niespodziewany problem. Samoczynnie rośnie ciśnienie w kotle. W tej chwili jest to 1 kreska na 12 godzin. Wczoraj rosło dużo szybciej i musiałem upuszczać wody. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zawór napełnienia. Może się nie domyka do końca? Jak to sprawdzić? Jakieś inne pomysły? Kocioł jest włączony w tryb CO/CWU. Przecież nie będę co 2 dni upuszczał wody. :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeśli rośnie ciśnienie przyczyny są głównie dwie.
    1. uszkodzony zaworek napełniający.
    Możesz sprawdzić czy zaworek jest szczelny odkręcając kluczem 14 nakrętką z zaworka.
    Wcześniej trzeba zamknąć zawory CO pod kotłem i spuścić ściśnienie z kotła.

2. uszkodzony wymiennik wtórny płytowy.

Może również być problem z naczyniem przeponowym puste i bez gazu.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zaworek napełniający z wbudowanym zaworem zwrotnym to jak pamiętam było jakieś 150zł, nowy wymiennik wtórny 12 płytowy to jak kojarzę to był wydatek rzędu 500zł, z kolei 20-płytowy był nieco ponad 100zł droższy. To są potencjalne przyczyny jeśli ciśnienie podnosi Ci dodatkowa woda z wodociągów
    Jeśli wzrost ciśnienia to efekt rozszerzalności termicznej po uruchomieniu c.o. to warto sprawdzić naczynie przeponowe i w razie potrzeby dopompować i ewentualnie wymienić zaworek na nowy jeśli stary już szwankuje.
  • Poziom 36  
    Wcześniej tego nie było, czyli wiążę to ze opróżnieniem i napełnieniem kotła. Odkręciłem i dokręciłem kilka razy energicznie zawór napełniania. Wyłączyłem teraz CO i zobaczymy, czy będzie dalej przybywać.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Sprawdzenie elementów, które wymienił VPS wymaga spuszczenia wody z kotła.
    Jeśli problem tkwi w naczyniu przeponowym to ciśnienie będzie Ci rosło jeśli będziesz grzał wodę w c.o., a spadało gdy wyłączysz c.o. i woda ostygnie.
    Z kolei jeśli ciśnienie będzie rosło na zimnym kotle przy wyłączonym c.o. to winny może być zawór dopełniający c.o. lub wymiennik wtórny.

Jeśli nigdy wcześniej nie czyściłeś kotła to pokusiłbym się o odkamienienie zaworu dopuszczającego wodę do c.o., bo możę z powodu osadów nie zamyka się całkowicie.
    Generalnie po kilkunastu latach przydałoby się odkamienienie całego kotła. Istnieje ryzyko, że wtedy ujawnią nieszczelności ale czysty kocioł od strony wodnej to lepsza sprawność, czyli efektywne zużywanie gazu i lepszy komfort cieplny.
  • Poziom 36  
    30 h na wyłączonym CO. Nic nie wzrosło. Włączę CO i jutro będzie wiadomo. Mam nadzieję, że to tylko zaworek był nie domknięty.
  • Poziom 36  
    Jestem winny wyjaśnienie. Póki co, zawór 3D działa prawidłowo. Ciśnienie w kotle się ustabilizowało. Znaczy, że zawór napełniania się nie domykał.