Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaicza - kilka pytań

piotrp_NEW 10 Paź 2015 20:34 732 0
 • #1
  piotrp_NEW
  Poziom 15  
  Witam
  Mam kilka pytań dotyczących instalacji PV.
  Mianowice zwrócił się do mnie Inwestor, który jest instytucją publiczną, a która nie może przynosić zysków. Mam jemu wykonać projekt o ile się dogadamy co do zakresu i ceny oczywiście.
  Stan istniejący jest taki że posiada on kilka budynków, a za prąd płaci miesięcznie ok 10 tysięcy złotych.
  Pomiar (nie mam tego potwierdzone) jest w stacji transformatorowej, która jest na jego terenie.
  Inwestor chce założyć panele fotowoltaiczne na dachach swoich budynków (lub na ziemi - to jeszcze do ustalenia w trakcie realizacji projektu).
  Dokonałem przybliżonych obliczeń i tutaj proszę o uwagi i pomoc bo w PV nie siedzę:
  Zakładając 10 tys/miesiąc i cenę 1kWh na poziomie 0,57 zł/kWh wychodzi 17 500 kWh/miesiąc. Daje to rocznie ok 210 000 kWh. Z tego wychodzi że aby wyjść na "zero" z opłatami za energię, panele PV muszą mieć moc 210 kW ? Moc jednego panelu 250W, co daje 843 szt. Dalej znalazłem w necie kilka wzorów dotyczących zajmowanej powierzchni i wyszło mi z jednego że 1500m2, a z drugiego - to chyba na ziemi, że 420 000 m2 - i tutaj prośba do Was w celu korekty co jest słuszne ?
  Teraz sprawa formalna, znalazłem że od mocy 40 kW instalacja podlega już pod koncesję na wytwarzanie energii, a zatem nie wiem czy Inwestor który nie może przynosić dochodów może posiadać koncesję na wytwarzanie energii i jej sprzedaż ?
  Czy ewentualnie któryś z kolegów handlujących i montujących PV byłby w stanie pomóc w doborze urządzeń i paneli do takiego projektu ?
  Inwestor chce oczywiście wystąpić o dofinansowanie.