Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Microgenus 23MI - Czy da rady podłączyć termostat pokojowy Sygonix TX.3

10 Paź 2015 22:25 738 4
  • Poziom 17  
    Witam,
    Mam pytanie, szukałem na forum ale nic podobnego nie znalazłem.
    W wynajętym mieszkaniu mam ogrzewanie piecem Ariston Microgenus 23MI bez sterownika zewnętrznego, co niezbyt jest ciekawe z punktu widzenia komfortu i ekonomii, jak sądze.
    Mam w dyspozycji termostat pokojowy Sygonix TX.3 który jest wkładany do gniazdka 230V i w zależności od nastawu włącza lub wyłącza napięcie.
    Na chwilę obecną podłączyłem zasilanie całego kotła pod ten sterownik ale to nie jest dobrze bo włącza/wyłącza cały kocioł czyli również CWU. Pytanie czy ten co mam sterownik nada się do sterowania tylko CO w tym kotle? Jeśli tak jak go podłączyć? Jeśli nie, jaki polecacie?
    W instrukcji kotła stoi na temat montażu sterowania "Wyjąć "mostek" z łącznika i podłączyć dwie
    żyły kabla (o przekroju 0,5 mm2). Termostat otoczenia odcina niskie napięcie i przepuszcza prąd o natężeniu < 50 mA.Termostat wyłącza pompę."
    Nie bardzo rozumiem zwłaszcza to drugie zdanie, jak to się ma do sterownika którym dysponuję?
  • Poziom 17  
    Dzięki za pomoc.
    Rozumiem, że coś takiego by się nadało:
    http://elektro-hurt.com/opis/5128461/legrand-stycznik-sm425-25a-230v-4z-004159.html
    Zakup wyszedłby niezbyt tanio, może nie kombinować lepiej kupić prawdziwy sterownik np. Euroster 2000?
    Doczytałem też dalej że:"UWAGA: termostat otoczenia odcina niskie napięcie i przepuszcza prąd o natężeniu < 50 mA.
    Termostat wyłącza pompę."
    Czy w związku z tym mogę podłączyć się od sterownika cienkim przewodami np.od telefonu? Co z tą pompą, czy to znaczy że jeśli sterownik wyłącza palnik to i jednocześnie pompę CO, czy muszę mieć również dodatkowe sterowanie na pompę CO w tym kotle?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Ten stycznik to przerost formy nad treścią. Wystarczy jednofazowy i 1 obwód NO.

np SM416 16A 230V 1Z+1R 004126

Przewód telefoniczny odpada izolacja w nim wytrzymuje 120V DC w porywach.
    Sterownik musi mieć zasilanie 220VAC czyli do sterownika zasilanie 220, z sterownika zasilasz cewkę stycznika 220 , styki podłczone w miejsce mostka w kotle (beznapięciowo!).

Kocioł już sam wie co właczyć wyłaczyć jesli działa z termostatem, sterujesz tylko ogrzewaniem.
  • Poziom 17  
    Kupiłem jednak taki stycznik:
    [url=]http://www.prospersklep.pl/pl/p/Stycznik-modulowy-ETICON-R-20-20-230V%2C-20A-2-styki-SM-002461210-ETI-Polam/584[/url]
    A więc zanim podłącze zapytam:
    W gniazdo termostatu Sygonix wkładam wtyczkę ze zwykłym przewodem bez uziemnienia, końcówki jego wkładam w stycznik w pozycji A1 i A2, a kolejne dwa przewody "od małego agd" wyprowadzam z wyjścia 1 i 2 i łącze z kostką kotła, zamiast zworki. I działa?