Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Mega 2560 - Podłączyć 5V 3,3V przy zasilaniu z zasilacza ATX?

monekx 11 Paź 2015 09:43 2172 11
  • #1 11 Paź 2015 09:43
    monekx
    Poziom 14  

Witam. Mam kilka pytań w związku z moim projektem.
    Zasilam go przez zasilacz ATX. Nie wiem jednak czy muszę połączyć 5V 3,3V arduino z tymi napięciami z zasilacza ATX? Zasilam tym napięciem kilka serw, kilka laserów i czujników. Czy wystarcza napięcia z samego zasilacza?

Gdy uruchomię mój projekt i arduino jest podłączone do komputera to pojawiają się paski na monitorze i rozłącza port COM co chwilę, następnie wykrywa go ponownie. Czym może być to spowodowane ?

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Paź 2015 10:27
    Zielonka
    Poziom 20  

Witam
    Problem tkwi w zasilaczach tak komputera jak i zewnętrznego ATX. W przypadku braku uziemienia przewodu ochronnego niby wszystko jest ok. Ale w związku z tym, że na wejściu zasilaczy są filtry przeciwzakłóceniowe to pomiędzy zasilaczem zewnętrznym, a PC może pojawić się różnica potencjałów. Moim zdaniem masz coś nie tak z instalacją elektryczną. Brak połączenia przewodu ochronnego pomiędzy PC zasilaczem zewnętrznym i instalacją elektryczną.
    Pozdrawiam
    W.B.

0
  • #3 11 Paź 2015 10:29
    monekx
    Poziom 14  

Nie mam problemu z uziemieniem instalacji w domu. Zasilacz i komputer są podłączone do tej samej listwy zasilającej. Co z tym połączeniem do 5V i 3,3V?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 11 Paź 2015 10:44
    Zielonka
    Poziom 20  

Witam
    A gdzie je chcesz podłączyć ? Co do mojego poprzedniego postu to sprawdź jakie napięcie jest pomiędzy obudową PC ,a masą zewnętrznego zasilacza. Oczywiście oba urządzenia włączone i bez połączenia pomiędzy nimi.
    Pozdrawiam
    W.B.

0
  • #5 11 Paź 2015 10:46
    monekx
    Poziom 14  

Czy zasilanie z zasilacza ma być podłączone tylko do okrągłego gniazda zasilającego arduino, czy powinienem też połączyć 5V i 3,3V zasilacza z wyjściami 5V i 3,3V arduino?
    Pomiędzy obudowami komputera i zasilacza zewnętrznego jest 0,0010V

0
  • #6 11 Paź 2015 11:35
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Powinieneś podłączyć tylko GND i 5V - Arduino ma stabilizator na 3,3V wbudowany.

No i oczywiście musisz dbać, żeby zawsze masa zasilacza i komputera były połączone.

Problemem przy zasilaniu silników (w tym serw) jest taki, ze zasilacze ATX nie najlepiej radzą sobie z takim typem obciążenia - najprawdopodobniej spada Ci napięcie zasilające i dlatego masz problemy. Najlepiej obejrzyj na oscyloskopie napięcie zasilające.

0
  • #7 11 Paź 2015 11:43
    monekx
    Poziom 14  

Tzn. Ze poza zasileniem arduino gniazdem przeznaczonym do zasilania powinienem zmostkowac tez gniazdo wyjsciowe 5V arduino z 5V zasilacza?

0
  • #8 11 Paź 2015 11:46
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Jeśli podajesz 5V na gniazdo zasilające (na czarną okrągłą wtyczkę) to robisz to maksymalnie źle. Tam musi być napięcie wyższe niż 5V, bo na drodze za tym gniazdem znajduje się stabilizator liniowy na 5V, który potrzebuje napięcia od około 7,5V z tego co kojarzę (nie pamiętam jaki stabilizator tam siedzi)

0
  • #9 11 Paź 2015 12:04
    monekx
    Poziom 14  

Załączam 2 obrazki, które podłączenie jest prawidłowe?
    To

Czy to

Nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić. Dioda przez rezystor też się nada ? Jak spadnie napięcie to przygaśnie?

0
  • #11 11 Paź 2015 12:35
    monekx
    Poziom 14  

Mam jeszcze jeden problem, który pojawia się pod koniec filmu. Mianowicie program przeskakuje prosto do sterowania silnikiem krokowym, omijając serwo.

Link

To jest mój pierwszy udany kod. Wymaga jeszcze dopracowania. Nie działa mi też wyświetlenie ile trwa jeden cykl.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0