Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do ładowania równoległego akumulatorów

11 Paź 2015 13:08 732 7
  • Poziom 16  
    Witam.
    Nie jestem elektronikiem, a potrzebuję zrobić układ, aby z prostownika 12V ładować jednocześnie 2 akumulatory 12V w samochodzie (rozruchowy i pokładowy). Prąd ładowania 10A, najchętniej jeszcze więcej. Prąd nie może przepływać pomiędzy akumulatorami.
    Myślałem aby plusy obu akumulatorów połączyć przewodami z zamontowanymi diodami półprzewodnikowymi, ale nie wiem jakimi, aby spadek napięcia na nich nie powodował niedoładowania. Ładowanie ma się odbywać automatycznym prostownikiem, który po osiągnięciu napięcia +/- 14V przestanie ładować. Jeśli spadek napięcia na diodach będzie 1V, to akumulatory będą ładowane tylko do 13V, a to za mało.
    Czy możecie zaproponować jakieś sensowne rozwiązanie do wykonania przez laika?
  • Poziom 37  
    Spadek spadkiem, ale oblicz sobie jakiej mocy musiałbyś założyć tam diodę. Szybkie ładowanie dużym prądem jest destrukcyjne dla akumulatora. Jako bezpieczny prąd ładowania przyjmuje się 1/10 pojemności akumulatora. W jakim celu chcesz ładować oddzielnie dwa akumulatory?
  • Poziom 33  
    2 osobne układy , 2 mostki połączone do jednego transformatora w jednej obudowie .A może lepiej 2 osobne prostowniki .

Dodano po 6 [minuty]:

Z tymi diodami w przewodach będzie dobry pomysł ale trzeba podnieść napięcie
    na prostowniku do 15 V .Mam nadzieje , że akumulatory mają podobną
    pojemność , bo w innym wypadku będzie ciężko dobrać odpowiedni prąd do każdego akumulatora .
  • Poziom 16  
    bearq napisał:
    Jako bezpieczny prąd ładowania przyjmuje się 1/10 pojemności akumulatora. W jakim celu chcesz ładować oddzielnie dwa akumulatory?

Akumulatory mają 95 i 80Ah, tak więc 10A spokojnie przyjmą, zwłaszcza w stanie rozładowanym. Mam w samochodzie zewnętrzne gniazdko 12V, przez które doładowuję akumulator rozruchowy, a chciałbym ładować obydwa.
    SKM 1964 napisał:
    Mam nadzieje , że akumulatory mają podobną
    pojemność , bo w innym wypadku będzie ciężko dobrać odpowiedni prąd do każdego akumulatora .

Chciałbym podłączyć 1 automatyczny prostownik, słabszy akumulator sam pociągnąłby więcej prądu, a mocniejszy mniej. Po wzroście napięcia prostownik przeszedłby do delikatnego doładowywania, ale niestety nie zadziała to prawidłowo przy dużym spadku napięcia.
    Pasuje dobrać diody, które powodują najmniejszy spadek. Niestety nie potrafię sam takich diod dobrać, ani też nie wiem, jaki to będzie spadek. Jeśli będzie to tylko 0,5V to nie problem, akumulatory może nie będą naładowane na 100%, ale nieco mniej, co też mnie zadowala.
    Często wymieniam te akumulatory, ponieważ z różnych powodów za mocno się rozładowują, a ja nie mam ochoty latać co kilka dni i je sprawdzać. Chcę podpiąć prostownik do dedykowanego gniazdka i wracając za kilkanaście dni nie mieć rozładowanego aku.
    Układ do ładowania równoległego akumulatorów
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Diody Schotky załatwiają problem.
  • Poziom 38  
    To jest spadek napięcia w kierunku przewodzenia.