Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana głośnika w subie - samoróbce

11 Oct 2015 13:43 840 16
  • Level 10  
    Kupiłem w śmiesznej cenie subwoofer z niemałą skrzynią (80 litrów) na głośniku 30 cm - 200 wat (vrx vr-6, nie wiem co to za ustrojstwo). Wbudowany wzmacniacz ma około 100. Po około 30 minutach głośnego grania głośnik zaczyna charczeć... Sądzę, że to wina wzmaka który nie wyrabia na dłuższą metę, bo cewka zaczyna dopiero wchodzić na temperaturę. Jakie budżetowe głośniki polecacie do łupania, takie żeby miały do 100 - 150 wat RMS i 12 cali średnicy? Może coś na twardszym zawieszeniu z racji litrażu skrzyni? Wzmak to Mivoc SW 1000 A-II.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 41  
    Daj zdjęcie głośnika, tak żeby parametry było widać.

• Level 43  
    Nie wkłada się byle jakiego głośnika do obudowy zaprojektowanej pod inny.
    pzdr600 wrote:
    Wbudowany wzmacniacz ma około 100

Skąd to przypuszczenie?
    pzdr600 wrote:
    Po około 30 minutach głośnego grania głośnik zaczyna charczeć

Głośnik ma grać, a nie bezsensownie "łupać".
    pzdr600 wrote:
    Sądzę, że to wina wzmaka który nie wyrabia na dłuższą metę, bo cewka zaczyna dopiero wchodzić na temperaturę

Jaka cewka?
    pzdr600 wrote:
    Jakie budżetowe głośniki polecacie do łupania, takie żeby miały do 100 - 150 wat RMS i 12 cali średnicy?

Do "łupania" - byle co, i tak długo nie pogra przy Twoich założeniach.
  • Level 10  
    Wymiana głośnika w subie - samoróbce Wymiana głośnika w subie - samoróbce Wymiana głośnika w subie - samoróbce Wymiana głośnika w subie - samoróbce Wymiana głośnika w subie - samoróbce
    Chcieliście zdjęcia - proszę bardzo. I odpowiadam na pytania:
    jestem świadomy tego, że tak "po prostu" głośnika do obudowy się nie przykręca i gra. Tyle, że to słychać wyraźnie - poniżej 40 hz głośnik ma tyle skuteczności co kot napłakał i gra głównie midbasem, więc dlatego pojawił się pomysł czegoś "estradopodobnego", bo wiem że suby na twardszych zawieszeniach zazwyczaj lubią większe skrzynie.

Co do przypuszczeń mocowych : trafo ma 120 VA, a wzmacniacz jest monoblokiem, stąd przypuszczam jego moc - do 100 wat. Wg jednego tematu na elektrodzie ma on 80 wat, więc mniej więcej by się zgadzało.

Odnośnie cewki - chodziło mi tu o cewkę głośnika.

I co do jakości grania - ten subwoofer jest tylko na te momenty, kiedy chcę sobie głośniej posłuchać muzyki w domu. Odłączam sub od zestawu 2.1 i bas leci tylko z dużego suba. Chcę po prostu głośnika, którego lepiej rozruszam tym wzmacniaczem.
  • Level 41  
    Ten głośnik sobie daruj. To straszna lipa. Chińczyk w czystej postaci. To on jest problemem, nie wzmacniacz. Dlatego kupiłeś to w śmiesznej cenie.
    pzdr600 wrote:
    Jakie budżetowe głośniki polecacie do łupania, takie żeby miały do 100 - 150 wat RMS i 12 cali średnicy?

Jaki budżet konkretnie? Moc RMS jest sprawą drugorzędną. Skuteczność głośniak ma większe znaczenie.
    Ogólnie to jakiś wytwór samochodowy. Czarno to widzę w domu.
  • Level 10  
    Budżet? Coś w okolicy stówki, jak będzie warto to mogę coś dorzucić... Co do jakości grania: wiem, że średnio to się nadaje do domu, ale taka jakość dźwięku jest dla mnie wystarczająca, do audiofila mi daleko. Używane też mogę kupić.
  • Level 10  
    Z tego co widzę to na ten wymiar pasuje tylko http://stx.pl/w-30-200-8-mc.html
    Ale niestety jest tylko wersja 8 omów (wzmacniacz jest pod 4 omy). Chociaż sądzę, że to i tak wyjdzie na lepsze porównując do tego co mam teraz...
  • Level 41  
    Gdyby wzmacniacz obsługiwał 4om a głośnik był 2om to byłby problem. W drugą stronę nie ma żadnego problemu. Po prostu wzmacniacz odda mniej mocy. Nie tylko ten głośnik pasuje. Jest tam jeszcze kilka innych 12".
    Co do jakości to tutaj
    pzdr600 wrote:
    to i tak wyjdzie na lepsze porównując do tego co mam teraz...
    masz całkowitą rację.
  • Level 10  
    Widziałem tam jeszcze inne modele na liście, ale ten który wymieniłem najbardziej pasuje w kwestii mocy. Chyba wezmę tego stx`a.

A, jeszcze jedno pytanie: czym różnią się niskotonowce do car audio od tych przeznaczonych do domu?

• Level 43  
    pzdr600 wrote:
    jestem świadomy tego, że tak "po prostu" głośnika do obudowy się nie przykręca i gra.

A co zamierasz zrobić z niezbyt mądrą pomocą @sebap ?
    pzdr600 wrote:
    Tyle, że to słychać wyraźnie - poniżej 40 hz głośnik ma tyle skuteczności co kot napłakał

Jeśli schodzi do 40Hz to i tak nieźle (pytanie tylko jak to sprawdzałeś).
    pzdr600 wrote:
    bo wiem że suby na twardszych zawieszeniach zazwyczaj lubią większe skrzynie.

Skąd to wiesz, rozwiń swoją teorię.
    pzdr600 wrote:
    Co do przypuszczeń mocowych : trafo ma 120 VA, a wzmacniacz jest monoblokiem, stąd przypuszczam jego moc - do 100 wat. Wg jednego tematu na elektrodzie ma on 80 wat, więc mniej więcej by się zgadzało.

Kolejne wywody godne znawcy...trzeba było spojrzeć jaka końcówka mocy znajduje się wewnątrz, jakim napięciem jest zasilana i porównać to z datasheetem.
    pzdr600 wrote:
    Odnośnie cewki - chodziło mi tu o cewkę głośnika.

Wyciągasz głośnik specjalnie z obudowy be sprawdzić czy się grzeja? A może pracuje poza obudową?
    pzdr600 wrote:
    I co do jakości grania - ten subwoofer jest tylko na te momenty, kiedy chcę sobie głośniej posłuchać muzyki w domu. Odłączam sub od zestawu 2.1 i bas leci tylko z dużego suba.

Subwoofer ma uzupełniać dolne pasmo, a nie zagłuszać resztę. Co to za zestaw 2.1? Nie wpadłeś na to, że należałoby najpierw porządnie "zestroić" ze sobą subwoofer z kolumnami szerokopasmowymi?
    sebap wrote:
    W subwoferze chyba nie chodzi o jakość dźwięku? Ma być mięsisty bas, zgadza się?

Jak to nie chodzi o jakość dźwięku? A mięsistość możesz znaleźć na ladzie w sklepie mięsnym - w audio nie ma takiego pojęcia.
    sebap wrote:
    Tutaj poszukaj. Jak wybierzesz to napisz który

Hulaj dusza, pakuj byle co, byle wymiar się zgadzał - jak to zagra? To już nie ważne, będzie głośno łupało - Za takie rady powinni karać.
    Resztę dyskusji pominę...
  • Level 10  
    Quote:
    pzdr600 napisał:
    jestem świadomy tego, że tak "po prostu" głośnika do obudowy się nie przykręca i gra.

Chciałem po prostu uświadomić potencjalnego odpowiadającego o tym, że "tyle to jeszcze wiem", bo wielu jest takich, co wrzucają głośniki w byle co i myślą, że będzie pięknie grało. Mi zależy tylko na tym aby subwoofer nie warczał po półgodzinnym graniu.
    Quote:
    Jeśli schodzi do 40Hz to i tak nieźle (pytanie tylko jak to sprawdzałeś).

onlinetonegenerator.com i próbowałem z różnymi częstotliwościami - i w okolicach 40 hz spadek już był zdecydowany (sprawdziłem jeszcze raz, poniżej 42 hz natężenie dźwięku się zmniejsza)
    Quote:
    suby na twardszych zawieszeniach zazwyczaj lubią większe skrzynie.
    Skąd to wiesz, rozwiń swoją teorię.

Na prawdę mam ci to tłumaczyć? Parametry Thiela - Smalla i te sprawy, stąd to wiem.
    Quote:
    Kolejne wywody godne znawcy...trzeba było spojrzeć jaka końcówka mocy znajduje się wewnątrz, jakim napięciem jest zasilana i porównać to z datasheetem.

Wchodziłem na kilka zarchiwizowanych aukcji allegro i tematów na 2 forach, moc była podana w przedziale od 80 do 100 wat, na tyle przybliżona wartość wystarczy, aby wiedzieć z czym ma się do czynienia.
    Quote:
    Wyciągasz głośnik specjalnie z obudowy be sprawdzić czy się grzeja? A może pracuje poza obudową?

Bass reflex jest na tyle szeroki, że mogę dotknąć magnes bez żadnego rozbierania.
    Quote:
    Subwoofer ma uzupełniać dolne pasmo, a nie zagłuszać resztę. Co to za zestaw 2.1? Nie wpadłeś na to, że należałoby najpierw porządnie "zestroić" ze sobą subwoofer z kolumnami szerokopasmowymi?

Lubię, kiedy bas przeważa nad resztą pasma i nie jest na przesterze mimo dużej głośności. Zestaw 2.1 to modecom mc-mhf60u, w którym na mój gust jest o wiele za mało basu.
    Quote:
    mięsistość możesz znaleźć na ladzie w sklepie mięsnym

Słynne, "elektrodowe" czepianie się słówek. Tylko powiedz jedno słowo w języku potocznym - od razu cię zjadą. Jak nie chcesz widzieć tego typu zwrotów to załóż sobie elitarne forum inżynierskie w usenecie, gdzie będzie można odpowiadać tylko definicjami z fachowych książek.
  • Level 41  
    sosarek wrote:

Pokaż mi gdzie niby doradziłem coś wg. ciebie niemądrego.
    sosarek wrote:
    sebap wrote:
    W subwoferze chyba nie chodzi o jakość dźwięku? Ma być mięsisty bas, zgadza się?

...mięsistość możesz znaleźć na ladzie w sklepie mięsnym - w audio nie ma takiego pojęcia.

Widzisz coś złego w tym wyrażeniu? Napisz jak ty byś to sformułował.

sosarek wrote:
    sebap wrote:
    Tutaj poszukaj. Jak wybierzesz to napisz który

Hulaj dusza, pakuj byle co, byle wymiar się zgadzał - jak to zagra? To już nie ważne, będzie głośno łupało - Za takie rady powinni karać.

Gdzie napisałem, że ma wpakować obojętnie jaki głośnik? Wskaż to miejsce.

• Level 43  
    sebap wrote:

sebap wrote:

sebap wrote:
    Tutaj poszukaj. Jak wybierzesz to napisz który http://stx.pl/category/glosniki-niskotonowe .

To niby co wg. Ciebie?
  • Level 41  
    sosarek wrote:
    sebap wrote:

sebap wrote:

sebap wrote:
    Tutaj poszukaj. Jak wybierzesz to napisz który http://stx.pl/category/glosniki-niskotonowe .

To niby co wg. Ciebie?

Gdzie jest napisane, że obojętnie który? Widzę, że z kasą krucho to poradziłem STX. Napisałem, że ma któryś wybrać i podać na forum.

• Level 43  
    sebap wrote:
    Napisałem, że ma któryś wybrać i podać na forum.

Czyli obojętnie jaki głośnik do obudowy liczonej i zaprojektowanej dla głośnika o zupełnie innych parametrach, a tego się nie robi.
  • Admin of Audio group
    Nie ma o czym dyskutować z co najmniej trzech powodów:
    - po pierwsze nie wiadomo jak strojona jest obudowa, jeśli strojona jest za wysoko to wymiana głośnika nic nie da - dalej nie będzie zejścia.
    - po drugie, subwoofer jest raczej przeznaczony do auta (sądząc po zastosowanym głośniku i typie obudowy - tylko czemu wzmacniacz zasilany z sieci?) i jeśli robił to ktoś, kto miał choć trochę pojęcia, to dopasował obudowę do głośnika samochodowego. Głośniki samochodowe mają dość specyficzne parametry i nie ma takiej możliwości by jakikolwiek inny głośnik zagrał prawidłowo w obudowie po takim głośniku.
    - po trzecie, bez względu na to jak zestrojona jest obudowa, nie da się kupić rozsądnej jakości głośnika za 100zł. Za taką kwotę to będzie taki sam głośnik jak już jest, tyle że z inną nalepką.

Przenoszę do kosza.