Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WAA 16161 PL - Wymiana łożysk

rerek71 11 Oct 2015 13:53 5004 5
 • #1
  rerek71
  Level 2  
  Łożyska nadają się do wymiany, ale mechanik twierdzi, że nie da się tego zrobić, ponieważ nie ma w tym modelu do nich dostępu. Czy to prawda? Czy mam się nastawić na kupno nowej pralki? Ta którą mam ma dopiero 6 lat.
 • #2
  zwrotnica
  Level 15  
  rerek71 wrote:
  Łożyska nadają się do wymiany, ale mechanik twierdzi, że nie da się tego zrobić, ponieważ nie ma w tym modelu do nich dostępu. Czy to prawda? Czy mam się nastawić na kupno nowej pralki? Ta którą mam ma dopiero 6 lat.

  1. Na jednym mechaniku świat się nie kończy! Zadzwoń do kilku różnych punktów serwisowych z zapytaniem o koszt wymiany łożysk w tym modelu. Jeśli na Twoje kolejne pytanie "a dlaczego to tak drogo?" usłyszysz "bo te modele tak mają" może to oznaczać, że mechanik nie do końca miał rację albo nie miał pojęcia jak to się robi lub odpowiedniego przyrządu czy chęci do takiej roboty :)

  2. 6 lat to nie jest "dopiero" lecz "aż". Współczesne pralki nie mogą mieć żywotności 20-letnich Polarów-BIO bo fabryki musiałyby zamykać się jedna po drugiej z powodu braku zbytu towaru. Nie bez przyczyny kuszą w sklepie hasłami "przedłuż gwarancję (na 3 albo 5 lat) za dopłatą". Tu wypada obronić trochę mechanika, który też o tym zapewne wie i pomyślał "dzisiaj łożyska, jutro bęben, po jutrze elektronika ..."

  3. Skoro masz już taką starą pralkę pora pozbyć się jej na części (serwisy czasem odkupują; spójrz w allegro) i kupić nową, oczywiście znów "najlepszą" :)

  4. A tak poważniej trochę - poproś o kompleksowe oględziny, bo jeśli wewnątrz pralka wygląda jak "sztuka nówka" to może warto pokusić się o tę naprawę. Szukaj jednak poważnego serwisu, najlepiej specjalisty od Bosch'a.
 • #4
  zwrotnica
  Level 15  
  ROBSON33 wrote:
  rerek71 wrote:
  ale mechanik twierdzi, że nie da się tego zrobić, ponieważ nie ma w tym modelu do nich dostępu.


  Mechanik wie co mówi, w tym modelu jest wymienny cały zbiornik:
  https://north.pl/s/?txtSzukaj=00244196&search_type=&search_id=

  A koszt mówi sam za siebie :|

  Pytanie było o BOSCH a Ty podpowiadasz SIEMENS. To chyba nie jest to samo, nie uważasz? :(

  Z drugiej strony jeśli podobnie jest w tym Bosch'u to przy cenie części na poziomie 700-800 zł plus koszcie robocizny można już myśleć o nowej maszynie na pełnej gwarancji.
 • #5
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  zwrotnica wrote:
  To chyba nie jest to samo, nie uważasz? :(


  To jest dokładnie to samo.

  Pralka Bosch WAA 16161 PL - Wymiana łożysk
 • #6
  zwrotnica
  Level 15  
  ROBSON33 wrote:
  zwrotnica wrote:
  To chyba nie jest to samo, nie uważasz? :(


  To jest dokładnie to samo.

  Fakt, przyjrzałem się "zagadce" i zwracam honor :D

  Przy okazji znalazłem tekst, który wiele wyjaśnia:
  Quote:
  Około roku 2005 zaczęto produkować zbiorniki zgrzewane. Zaletą tego rozwiązania być może jest nieco niższy koszt produkcji (brak śrub, uszczelki, szybszy montaż) a także niższy koszt robocizny w razie naprawy gwarancyjnej (serwisant nie musi rozmontowywać zbiornika oraz wyciskać łożysk). Trudno w tym rozwiązaniu nie zauważyć "programowania trwałości" pralki.

  Problem pojawia się po okresie gwarancyjnym, gdyż koszt zakupu zbiornika wraz z bębnem oraz montażem jest częto zbliżony do kosztu zakupu nowego urządzenia z pełną gwarancją. Naprawa bez jego wymiany, z rozpiłowaniem zbiornika i wymianą samego tylko łożyskowania - choć możliwa, to jej stopień pracochłonności, aby była skuteczna i gwarantowała szczelność oraz wytrzymałość również może okazać się nieopłacalna.

  Obecnie produkuje się zarówno pralki zgrzewane jak i skręcone. Regułą jest, że w sprzęcie z niższej pólki marek takich jak Beko, Candy, Hoover, Whirlpool, Indesit Ariston, Bosch, Electrolux należy spodziewać się zbornika zgrzanego. W pralkach z wyższej pólki oraz pralko suszarkach z reguły zbiorniki są skręcone.

  Poniższe fotografie przedstawiają zgrzane zbiorniki w pralkach. Po kliknięciu w fotografie można je obejrzeć w dużo większym rozmiarze. Zbiornik na fotografiach jest wyjęty z pralki. Spoglądając na pralkę od spodu przed zakupem bez kłopotu da się ustalić czy zbiornik jest sklejony, czy też nie. Takich pralek należy się podczas zakupu wystrzegać - przy intensywnym użytkowaniu wytrzymają niewiele dłużej niż gwarancja.


  I faktycznie naprawa jest nieopłacalna skoro taki sam nowy Bosch kosztuje 815 złotych