Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OS X El Capitan dostępny do pobrania

ghost666 11 Oct 2015 14:09 1776 2
IGE-XAO
 • OS X El Capitan dostępny do pobrania
  Zgodnie z zapowiedziami firmy Apple, 30 września udostępniona do darmowego pobrania została najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy - OS X. Wersja 10.11, oznaczona El Capitan, może być pobrana za darmo ze strony Apple.

  OS X 10.11 El Capitan jest kolejną iteracją systemu OS X, który rozwija dalej nowe funkcjonalności wbudowane w OS X Yosemite. Nazwa systemu - El Capitan - wydawać się może dziwna, ale symbolizować i podkreślać ma pozycję tego systemu wśród innych. Wynika ona z szeregu wbudowanych poprawek, nie tylko wizualnych, względem OS X Yosemite.

  El Capitan to nazwa formacji skalnej w parku Yosemite, będącej jednym z częściej odwiedzanych jego fragmentów. Nazwa ta wpisuje się w schemat nazywania systemów, będących rozwinięciem poprzedników, tak jak Leopard i Snow Leopard czy Lion i Mountain Lion.

  Co nowego?  W systemie El Capitan, Apple skupił się na dwóch głównych obszarach: doświadczeniu użytkowania i wydajności. Usprawnienia w zakresie menedżera okien, aplikacji i poprawa wyszukiwarki w Spotlight mają poprawić użytkowanie systemu. Z kolei poprawa wydajności systemu i dodanie takich technologii jak np. Metal graphics pozwalają na przyspieszenie uruchamiania programów.

  Sam system wygląda zasadniczo tak samo jak OS X Yosemite, jednakże wbudowano w niego nową czcionkę - San Francisco. System zarządzania okienkami - Mission Control - także został odświeżony w nowym systemie, dodano do niego nowy rodzaj rozłożenia okienek - Split View - podobną do funkcji dostępnej na iOS 9 na iPada.

  Wyszukiwarka dostępna w Spotlight rozbudowana została o nowe funkcje i większą liczbę źródeł, wspiera także od tej edycji wprowadzanie hasła w języku naturalnym. Safari wzbogaciło się o Pinned Sites, które umożliwia przypinanie ulubionych stron do paska przeglądarki. Rozbudowano także system zarządzania dźwiękiem w Safari. Można łatwo wyciszyć dźwięki pochodzące z przeglądarki lub zidentyfikować, jaka strona odtwarza dźwięk w danym momencie.

  Program Mail wspiera teraz zaczerpnięte z iOSa rozpoznawanie gestów, a dodatek Smart Suggestions pozwala na rozpoznawanie nazw i wydarzeń, co umożliwia szybkie dodawanie ich do kontaktów i kalendarza. W klienta poczty wbudowano także funkcje, umożliwiające czytanie i pisanie kilku wiadomości naraz, jeśli włączymy tryb pełnoekranowy.

  OS X El Capitan dostępny do pobrania


  Photos w najnowszym systemie rozbudowany został o możliwość dołączania dostępnych w Mac App Store dodatków, nie tylko firmy Apple. Program Notes także doczekał się odświeżenia - podobnie jak w swojej wersji w iOS 9 wspiera on teraz zawartość z innych aplikacji, takich jak Safari, Maps czy Attachments Browser.

  Jeśli chodzi o wydajność, dodanie technologii Metal poprawia prędkość działania systemu, zwiększając prędkość renderowania grafiki w komputerze. Poprawa wydajności systemu i inne rozwinięcia sprawiają, że duża część wbudowanych w system aplikacji działa szybciej, ale także gry i inne programy odczuć mogą poprawę wydajności działania w nowej wersji OS X.

  Źródło: http://www.macrumors.com/roundup/os-x-10-11/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11010 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  ta firma nie jest w stanie zaoferować nic innowacyjnego


  Z tego widać, że twoja wiedza o Apple ogranicza się do poczytania w internecie, zapewne porównania iPhone z innymi smartfonami...
  Obejrzyj sobie prezentacje przykładowo maca pro, a potem napisz tutaj o analogicznym PC ze sklepu.

  O historycznym wkładzie Apple w rozwijanie techniki PC nie ma sensu dyskutować bo kiedy ja miałem Quadrę AV z takimi możliwościami audio i video i jakich przeciętny PC-user mógł wówczas pomarzyć, to kolega pewnie był baaardzo młody...

  Quote:
  Ja za czasów Windowsa XP mogłem sterować poziomami głośności poszczególnych aplikacji.


  Napisałbym ci co mógł OS X wtedy kiedy miałeś XP, albo jeszcze wcześniej. Ale trochę mi szkoda czasu, więc powiem tylko, że pierwszy windows, który jako tako nadaje się do porównania z OSX to Windows 7. Wcześniej nie ma o czym rozmawiać. No ale skąd masz to wiedzieć.

  Quote:
  Apple bohatersko walczy z problemami nie znanymi na żadnej innej platformie.


  No cóż, z tego widać, że znasz system Apple tak jak ja mongolski.

  Muszę powiedzieć, że jako mac usera od 1990 roku, strasznie mnie wkurzają różne działania Apple, np. te związane z patentami, i parę innych. Ale kiedy czytam takie pierdoły na temat OS X, to trudno przejść koło tych bzdur obojętnie.
  Zwłaszcza, że piszę to spod tego systemu...

  Żeby zaś jakkolwiek odnieść się merytorycznie do tej "opinii", to powiem tylko, że
  Apple nie wypuszcza co chwilę "rewolucyjnie zmienionego" systemu, jak Windows z kafelkami (to dopiero system dla debili...), czy innymi eksperymentami na użytkowniku, które potem likwiduje.
  Kolejne wersje OSX są rozwijane konsekwentnie, bez zbytecznych fajerwerków i dorabiania ideologii.

  Być może dlatego, że nie każe użytkownikom co chwilę kupować "cudownej" wersji systemu, tylko oferuje ją darmo każdemu legalnemu użytkownikowi.