Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Postojówki trochę nietypowo.

cursor 07 Cze 2005 20:45 2323 10
  • #1 07 Cze 2005 20:45
    cursor
    Poziom 30  

Mam pytanie czy postojówki muszą się świecić razem z mijania?
    Chce założyć sobie postojówki UV i myślałem o dołączeniu przekaźnika do styku ze świateł mijania, który po włączeniu tych świateł wyłączałby postojówki. Jak do tego ma się polskie prawo?

• #2 07 Cze 2005 20:49
    kiciak85
    Poziom 14  

muszą!! i nie ma innego wyjścia, niebiescy Ci tego nie przepuszczą :)

• #3 07 Cze 2005 22:57
    cursor
    Poziom 30  

Ale przecież nie będą zwracać uwagi na to, żę postojówki nie świecą. Jedynie do czego mogliby się doczepić to kolor postojówki. A co jakbym założył białe postojówki(wtedy postojówki będą świecić w tym samym kolorze co mijania)?

• #4 07 Cze 2005 23:03
    kiciak85
    Poziom 14  

będą zwracać na to uwagę choćby nawet przy kontroli - w tedy należy wyłączyc światła mijania tzn włączyć postojowe. Przecież są białe postojówki standardowo w każdym samochodzie :)

• #5 08 Cze 2005 08:42
    cursor
    Poziom 30  

Chyba mnie trochę nie zrozumiałeś. Chce dorzucić przekaźnik, który po włączeniu świateł mijania odłączy postojówki. Jak ustawię przełącznik na postojówki to one będą świecić normalnie.

• #6 08 Cze 2005 12:09
    Bartek_Wosik
    Poziom 27  

Myslie że nie bedzie to wielkim problemem, musisz tylko wziąć pod uwage fakt iż często postojówki z przodu są połączone z tylnymi i gdy wyłączysz przednie postojówki na czas swiecenia świateł mijania to również moga Ci przestać świecic tylne. Można temu łatwo zaradzić przerabiajac nieco instalacje świateł tak aby uniezależnić tylne od przednich. Sam fakt iż w czasie swiecenia sie świteł mijania nie bedą się śweciły przednie postojówki (które w tym czasie i tak sa praktycznie niezauważalne) nie bedzie stanowić problemu.

Pozdrawiam

• #7 08 Cze 2005 12:39
    mipix
    Poziom 29  

Mam taki pomysł. Można by zrobić "rozgałęźnik" do żarówki, tzn, wkładało by się jedną żarówkę z podwójnym złączem (w miejsce oryginalnej postojówki) a wystawały by z tego oryginalna postojówka i dioda LED. Wtedy nie zniszczy się lampy i będzie możliwość oddzielnego załączania żarówki i LED-a.
    Inny pomysł to poczekać, do czasu gdy pojawią sie dwukolorowe diody LED (biała/inny kolor), wtedy sterowanie jest banalnie proste i odpadła by żarówka postojowa.

• #8 08 Cze 2005 16:15
    kiciak85
    Poziom 14  

mipix napisał:

Inny pomysł to poczekać, do czasu gdy pojawią się dwukolorowe diody LED (biała/inny kolor), wtedy sterowanie jest banalnie proste i odpadła by żarówka postojowa.

genialny pomysł, widziałem takie diody świeciły w kilku kolorach (wisiały na choince u sąsiadki hehe) no ale w domu mamy 230V a w samochodzie 12V i do tego napięcie stałe, nie wiem czy to ma jakieś wpływ tzn. czy stałe czy zmienne

• #9 10 Cze 2005 01:41
    Peet
    Poziom 2  

Świecenie postojówek razem ze światłami mijania ma sens. Wyobraź sobie sytuację że spaliła ci się żarówka od świateł mijania i jedynie postojówka będzie dawała jakiekolwiek pojęcie kierowcom z naprzeciwka że to zbliża się samochód a nie motocykl. Resztę niech wam wyobraźnia podpowie.

• #10 10 Cze 2005 07:44
    huzar105
    Poziom 11  

Wszystko zależy na jakiego funkcjonariusza prawa się trafi... No i dobra gadka ;) to podstawa... Co do diody to ja mialem niebieskie zamiast postojówek! I nigdy nie miałem problemu (już to pisałem) ale warto zawsze mieć komplet normalnych żarówek! Tak żeby lepiej spać ;) A miałem kolor niebieski dawało efekt taki można by powiedzieć ala ksenony, ale to tylko tak zamkniętym jednym okiem :)

• #11 10 Cze 2005 11:33
    kiciak85
    Poziom 14  

mój kumpel ma niebieskie diody zamiast postojówek, fajnie to nawet wygląda ale zalatuje WT. Teraz sobie badlooka z taśmy zrobił :/ zaczynam się wstydzić z nim jeździć