Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii 4xaaa jakie ogniwo słoneczne ?

karolen1 11 Oct 2015 17:10 951 7
 • #1
  karolen1
  Level 11  
  Witam mam pytanie, mam w koszyczku 4 akumulatory aaa 1,2V 1000mAh chciał bym ,aby były ładowane ogniwem słonecznym tylko nie wiem jakie kupić ,6v czy 2x6V i do tego stabilizator impulsowy przetwornica 3A WP1584 ,czy lepszym pomysłem był by Panel słoneczny 1w z wyjściem usb :)?

  Dodano po 27 [minuty]:

  Można podłączyć jakiś moduł który rozłączy po naładowaniu ? Z góry dzięki za odp
 • #2
  karolen1
  Level 11  
  Zamówiłem ogniwo 17v 1.5 ;)a co do rozłączenia ładowania kiedy będą pełne nie mam pojecia jak to zrobić proszę o pomoc
 • #3
  WRadek
  Level 23  
  Hej, musisz wykryc kiedy akumulatorki naladuja sie do 5,76V i wtedy odlaczyc panel fotowoltaiczny od akumulatorkow. Gdy napiecie na akumulatorkach spadnie do powiedzmy 4,8V uklad ma ponownie podlaczyc panel do akumulatorkow.
  Nie mam teraz jak, ale pozniej zamieszcze moje wypociny.
 • #4
  karolen1
  Level 11  
  Można kupić taki układ ?
 • Helpful post
  #5
  WRadek
  Level 23  
  Dzień dobry, Niestety mój "wynalazek" nie nadaje się do Twojego układu. Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem będzie Stabilizator napiecia na 6V (LM7806) lub zbudowany na LM317 a do jego wyjścia i "+" baterii akumulatorków dioda prostownicza np. 1N4007. Akumulatorki powinny się ładować maksymalnie do 5,76V, ale dioda prostownicza praktycznie nie przewodzi, gdy spadek na niej jest 0,25V, więc wydaje mi się, że 6-cio woltowy stabilizator i dioda prostownicza nie spowoduje przeładowania akumulatorków. Jednocześnie dioda zabezpieczy akumulatorki przed rozładowaniem, gdy zrobi się ciemno i napięcie na panelu fotowoltaicznym będzie mniejsze niż napiecie na akumulatorkach. Można jeszcze popróbować i zobaczyć czy nie stabilizować napięcia na np. 6,1V. Koszt całości powinien się zamknąć w 10 zł.
  ------
  Poczekaj czy ta bateria słoneczna ma 17V i 1,5W, czyli 85mA maks? To oznacza, że w zwykły (nawet nie pochmurny) dzień da Ci jakieś 15mA, przez 6h - to 90mAh, czyli czas ładowania tych akumulatorków to jakieś 10 dni? Zdajesz sobie z tego sprawę? Myślałem, że we wcześniejszym poście jest 1,5A, czyli, że bateria jest mocy 25W. Wtedy w zwykły dzień spokojnie Ci da 100mA, czyli istnieje szansa, że akumulatorki się naładują w jeden dzień. W pozostałych przypadkach musisz dobierać panel fotowoltaiczny i akumulatorki do odbiornika.
  Nie wiem ile pobiera w stanie czuwania telefon komórkowy, ale założmy, że działa 5 dni na jednym ładowaniu baterii (u Ciebie akumulatorków), wtedy ja założyłbym 3 takie panel fotowoltaiczne (1,5W, 17V), żeby system miał szansę być niezależny. A to i tak wtedy gdy będzie te parę godzin na słońcu. Wyobraź sobie 14dniowe zachmurzone niebo.... Koniec, akumulatorki rozładowane.
 • #6
  karolen1
  Level 11  
  Wsadziłem teraz akumulator 14ah od motoru ;)na baterii działało chwile za duży był pobór.Chyba będę musiał ten panel sprzedać bo jest za słaby .Jaki Panel był by do tego odpowiedni ?
 • #7
  WRadek
  Level 23  
  Najprościej dla systemu 12V:
  Policz jakie masz zużycie energii. W watach. Niech to będzie X.
  Do tego dobierz pojemność akumulatora 24[h]*X[W]/12[V] i masz w minimalną pojemność w [Ah]. Możesz wstawić większy.
  Teraz dobierzmy panel fotowoltaiczny. X*10 w [W] - taki potrzebowałbyś panel fotowoltaiczny. I będzie dobrze. Ale i tak życie zweryfikuje.
  Kontroler ładowania akumulatora jest do kupienia. Za około 70 zł.
  ----
  Dla systemu 6V:
  Minimalna pojemność akumulatora:24[h]*X[W]/6V i masz pojemność akumulatora.
  Możesz wstawić większy.
  Reszta obliczeń bez zmian.

  Nie widziałem dedykowanych kontrolerów ładowania akumulatorów 6V z paneli fotowoltaicznych, więc będziesz musiał zrobić swój.
  ----
  Myślę że lepiej by było panelem ładować akumulator 12V, a następnie za pomocą samochodowej ładowarki do telefonu - zasilać ten telefon. Przelicz czy Ci się to wszystko finansowo kalkuluje.
  ----
  Patrzę właśnie na mój telefon: jakaś zwykła Nokia, bateria BL-5B, 3,7V, 760mAh = 2,8Wmocy zmagazynowanej - tak w przybliżeniu. Telefon wytrzymuje dwa dni. Czyli dziennie zużywa 1,4W. Ładowarka samochodowa podłączona bez przerwy (ale bez telefonu) zużyje 5mA *12V *24h=ok. 1,5W, to już razem mamy 3W. Masz tam jeszcze jakiś układ? To policz ile on zużywa. Zsumuj wszystko.
  Pomnóż to co Ci wyszło *10 i takiej mocy powinien być panel fotowoltaiczny, żeby działało niezależnie, czyli bez ingerencji człowieka.

  Koszty: Liczmy, że zużycia mamy 5W, wtedy = potrzebujemy akumulator: 5W/12V*24h = 10Ah, cena ok. 80 zł, kontroler ładowania = ok. 70 zł, panel fotowoltaiczny 50W = około: 270 zł., ładowarka zapalniczkowa: 20 zł = RAZEM: 440 zł.

  I teraz się zastanów czy warto? Bo na to to ja Ci już nie odpowiem.
 • #8
  karolen1
  Level 11  
  Na Polu nie mam zasilania więc musi być panel 10 powinna syknąć :)na 12 h pracy przez 3 dni