Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV

kmmepl 12 Paź 2015 00:34 19893 25
  • Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Poniższy artykuł przedstawia budowę bezprzewodowego głośnika, wykorzystującego komunikację poprzez Bluetooth. Opisywany głośnik cechuje się rozsądną jakością dźwięku i długim czasem działania (pod warunkiem zastosowania dobrej jakości ogniw 18650). W projekcie wykorzystano 3 ogniwa litowo jonowe o całkowitej pojemności 6600mAh. Autor twierdzi, że osiągnął 22h ciągłego grania na maksymalnej głośności.

Użyte elementy

Do budowy wykorzystano:
    • Moduł Bluetooth Audio (DZ356 Xs3868)
    • Moduł ładowarki ogniw LiIon/LiPo 5V 1A
    • Wzmacniacz 2x3W (PAM8403)
    • 2 głośniki 3W 4Ω
    • Ogniwa 3.7V 18650 (Ponieważ dobrej jakości ogniwa nie są tanie, zaleca się kupno używanych, bądź wydobycie ich z urządzeń wysokiej jakości)

Okablowanie

Wszystkie elementy połączono tak jak na zdjęciu poniżej.

Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV

Aby wyeliminować konieczność wyprodukowania PCB dla modułu Bluetooth, przyklejono go do płytki prototypowej i przylutowano kable bezpośrednio.

Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV

Poniższy film przedstawia test głośników.

Obudowa

Pierwotnie planowano zbudowanie obudowy z drewna, gdyż jest to najlepszy materiał do tego typu konstrukcji. Ostatecznie jednak zdecydowano się na dużo prostsze rozwiązanie. Użyto trójnika PVC o średnicy 50mm, według autora daje on znacznie bardziej oryginalny wygląd i w dodatku jest tani.

Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV

Ostatnie dodatki

Po złożeniu całej konstrukcji dodano grill i przełącznik dla lepszego efektu końcowego.

Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV Przenośny głośnik Bluetooth wykonany z trójnika PCV

Finalny efekt

źródło: http://www.instructables.com/id/Portable-Bluetooth-Speaker-2x3W-Finished-/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 12 Paź 2015 07:33
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Wszystko pięknie ładnie, ale brakuje układu zabezpieczającego przed nadmiernym rozładowaniem ogniw.

• #3 12 Paź 2015 08:09
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Nie sądzę by w praktyce był to problem. Zwróć uwagę, że zarówno moduł Bluetooth, jak i wzmacniacz zasilane są dość niskim napięciem (jedno ogniwo Li-Ion). Wzmacniacz ma w specyfikacji zakres napięć zasilających 2,5-5V. Moduł Bluetooth 3,6-4,2V. Obawiam się więc, że po spadku napięcia poniżej 3V całość i tak przestanie działać.

• #5 12 Paź 2015 09:22
    pier
    Poziom 23  

Nie polecam tego modułu Bluetooth XS3868. Można znaleźć na internecie opisy problemów z tym modułem. A mianowicie chodzi o różnego rodzaju niechciane dźwięki i piski podczas łączenia przez Bluetooth jak i w stanie bez odtwarzania dźwięku.
    Lepszy jest moduł oparty na CSR8635.
    Takie zasilanie wzmacniacza będzie powodowało spadek głośność wraz z rozładowywaniem ogniw.

Piszę to z doświadczenia ponieważ jestem na etapie wykonywania podobnego głośnika.

• #6 12 Paź 2015 14:02
    g_b@wp.pl
    Poziom 11  

Da się te moduły (XS3868 lub CSR8635) kupić gdzieś w Polsce, czy zostaje mi tylko alibaba?

• #7 12 Paź 2015 15:06
    pier
    Poziom 23  

Raczej w kraju nie kupisz. Polecam od razu zakupić moduł z Bluetooth i PAM8403 na jednej płytce. Odpada problem z lutowaniem modułu Bluetooth a i między modułem Bluetooth a PAM-EM jest op-amp.

• #9 20 Sty 2016 16:45
    Arek1984
    Poziom 16  

Przepraszam za odkopanie starego tematu ale mam kilka pytań w związku z zakupem modułu bluetooth.

Co nam daje APT-X?

Czy płytkę modułu BT np. CSR8645 Link można podłączyć bezpośrednio pod wejście apmlitunera czy potrzebny jest preamp? Np. taki moduł Link

Do samochodu planuję założyć: Link lub Link
    Czy może lepiej kupił połowę tańszy na module XS3868?

• #10 17 Gru 2016 04:49
    rosak
    Poziom 24  

[quote="Arek1984"]
    Czy płytkę modułu BT np. CSR8645 Link można podłączyć bezpośrednio pod wejście apmlitunera czy potrzebny jest preamp? Np. taki moduł Link

Pre amp nie jest potrzebny (600mV RMS), ale z CSR8645 wychodzi sygnał różnicowy który musisz skonwertować do pojedynczego. Zrobisz to właśnie odpowiednim pre ampem, np. MAX9722.

• #11 13 Sty 2017 23:12
    Patryk123231
    Poziom 6  

Ten OP-Amp służy do wzmocnienia dźwięku? Bo mam moduł BT ( https://goo.gl/SUzwZK ) Ale strasznie cicho przekazuje dźwięk :( Czy taki BT ( https://goo.gl/0d3rFz ) ma OP-Amp i mój głośnik na Pam, i tym BT będzie grał głośniej ? A może lepiej zainwestować w to ( https://goo.gl/xrd9pm ), bo pisze że ma OP-Amp? tylko czy warto aż tyle płacić za głośniki 2x3w? Bardzo proszę o Odp ;)

• #13 14 Sty 2017 09:21
    Patryk123231
    Poziom 6  

Dzięki za Odp. Wiem, że ten ostatni ma i wzmacniacz i BT, ale ja jak podpinam ten pierwszy moduł do wzmacniacza, to dźwięk jest troszeczkę głośniejszy od telefonu (przez kabel jest sporo głośniej i lepsze tony są) :/ Czyli ten droższy moduł BT nie będzie lepszy? I czy jak bym zainwestował w ten ostatni, to grałoby to podobnie do JBL GO?

• #16 14 Sty 2017 17:59
    Patryk123231
    Poziom 6  

A taki moduł BT będzie ok? Może być zasilany prosto z baterii li-ion (tylko czy na tym napięciu nie będzie trzeszczeć), tylko że jest na 5w(czy to będzie chodzić?). No i jeszcze, nic nie piszę, że ma Przedwzmacniacz(a z tego co słyszałem, to on chyba wzmacnia sygnał do takiego jaki idzie z PC-czyli dzięki niemu głośnik chyba lepiej gra, nie?), i dzięki za czas ;)

• #18 14 Sty 2017 19:26
    Patryk123231
    Poziom 6  

Do głośników po 3W. Bo chciałbym, żeby ten głośnik przez BT grał głośniej od telefonu ( Bo na tym co mam, to gra podobnie jak telefon-więc bez sensu taki głośnik) Oczywiście mam wzmacniacz na PAM8403, który na jack'u(sygnał z telefonu) gra głośno, a z PC(też przez jack) gra jeszcze głośniej. No i zastanawiam się, czy da się prze BT uzyskać taki sygnał jak z PC(albo chociaż taki jak z telefonu, a nie obniżony). ;)

• #19 14 Sty 2017 19:31
    rosak
    Poziom 24  

No to zamieszałeś trochę. Jeżeli na wyjściu wzmacniacza masz za słaby sygnał to szukasz mocniejszego wzmacniacza, a nie drugiego. W tym ostatnim module masz i dobry BT i mocniejszy wzmacniacz więc możesz to kupić i podłączyć bezpośrednio do głośników.

• #20 14 Sty 2017 19:39
    Patryk123231
    Poziom 6  

I chyba tak zrobię ;) Dzięki za wszystko :)

• #21 05 Kwi 2017 20:18
    NikTaki
    Poziom 7  

[quote="rosak"]

Arek1984 napisał:

Pre amp nie jest potrzebny (600mV RMS), ale z CSR8645 wychodzi sygnał różnicowy który musisz skonwertować do pojedynczego. Zrobisz to właśnie odpowiednim pre ampem, np. MAX9722.

Hm. Przepraszam z góry za odgrzanie kotleta, ale jak to będzie gdy moduł CSR8645 będę chciał podłączyć pod wzmacniacz na TPA3118?

• #23 07 Kwi 2017 14:31
    NikTaki
    Poziom 7  

rosak napisał:
    TPA3118 ma wejście różnicowe więc można to połączyć, chyba, że chińczyk je zmostkował to nie.

A tak w praktyce ile mocy odda taki TPA3118 na 8-9V? (wzmacniacz 2x30W)

• #25 24 Paź 2017 20:15
    NikTaki
    Poziom 7  

Czy zasadnym byłoby zasilać TPA3118 napięciem ~12V ze Step-up z ogniwa 3,7V? Nie bardzo wiem jak to rozwiązać, tj. czy połączyć ogniwa kosztem pojemności i ładowarką 12V... ale co wtedy z łatwym ładowanie z USB. Zależałoby mi gdyby poprzez moduł można byłoby ładować głośnik Bluetooth z USB (5V). Ktoś podpowie jak to jest w praktyce?

• #26 23 Maj 2018 00:51
    Krystian1256
    Poziom 7  

Robię przenośny głośnik na module pam8610.
    Jaki moduł bluetotch polecacie najtańszy