Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna hotspot ariston - Podłączenie

12 Paź 2015 11:42 1929 15
  • Poziom 12  
    Witam.
    Przeczytałem kilka innych wątków odnośnie podłączenia płyty indukcyjnej i nadal nie jestem mądry z tego.
    Rozmawiałem wstępnie z elektrykiem u mnie w Holandii i on powiedział że jest możliwe założenie płyty na jednej fazie ale jest potrzebne założenie osobnej grupy. Tutaj to się robi że zakładają dodatkowy bezpiecznik 2x16A i prowadzą kabel 5x2.5 mm2. I niby u nich to są dwie fazy.
    Według mnie to kompletny bezsens że tak są dwie fazy , bo normalnie fazy są przesunięte w czasie. A tutaj tylko jedna faza poprowadzona dwoma kablami , no i 0 też dwoma.
    Nie lepiej i co ważniejsze taniej (przynajmniej tutaj) założyć jeden bezpiecznik różnicowy 30A i kabel 3x4mm2 ?
    Ja u siebie mam dwie grupy główne zabezpieczone 40A każda i przewód główny od licznika jest na oko 4mm2
  • IGE-XAO
  • Poziom 28  
    Kolego przede wszystkim to kuchenkę taką powinna podłączać osoba z uprawnieniami, to jest wymóg gwarancji. Po przeczytaniu Twojego posta wnoszę, że takowych nie posiadasz... Po za tym zarówno przy kuchence jak i w instrukcji musi być wszystko napisane.
    pzdr
  • Moderator Elektrotechnika
    masterofhardcore napisał:
    Tutaj to się robi że zakładają dodatkowy bezpiecznik 2x16A

To jest Holandia więc nie pytaj elektryków w Polsce jak to ma być połączone . Generalnie kraje Beneluxu posiadają jeszcze stare instalacje TT bez przewodu N lub nawet IT, więc nie nam to tu osądzać co tam jest w przewodach.
    Tu temat podobny bo dotyczący głównie Belgii ale dotyczy kraju sąsiadującego więc podobieństwa zbliżone.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2596287.html
  • IGE-XAO
  • Poziom 38  
    Rozmawiałem wstępnie z elektrykiem u mnie w Holandii i on powiedział że jest możliwe założenie płyty na jednej fazie ale jest potrzebne założenie osobnej grupy. Tutaj to się robi że zakładają dodatkowy bezpiecznik 2x16A i prowadzą kabel 5x2.5 mm2. I niby u nich to są dwie fazy.
    W Polsce to jest inaczej ? Płyta 7,2kw = 2 niezależne fazy.
    Jak widać holenderscy elektrycy są bardziej rozgarnięci od polskich -przynajmniej potrafią myśleć..
    W Polsce na 2 niezależne fazy elektrycy dają 3x16A.
  • Poziom 12  
    @ tomjed uprawnienia jako takie mam. Mam kurs podstawowy elektryczny. Instalację elektryczną w mieszkaniu do 10KW mogę sam robić. Kurs zrobiłem w 98 ale nigdy jako elektryk nie pracowałem. Ale nie o to chodzi. Płyta używka więc kij z gwarancją. A przy płycie jest tylko napisane jak ją podłączyć na 1 fazę ,na 2 fazy i na 3 fazy.
    A moje pytanie nie jest o podłączeniu samej płyty tylko o jaki jest sens rozdzielania jednej fazy na dwa bezpieczniki i prowadzenie tego osobnymi kablami.

@ Krzysztof Reszka kolego nie zgadzam się z tobą odnośnie starej elektryki. W Belgi i Luksemburgu może tak ale Holandia ma od 2001 w standardzie 5 kabli na 3 fazy i 3 kable na 1 fazę. Sam pamiętam jak na starym mieszkaniu właśnie pod koniec 2000 spółdzielnia mieszkaniowa wymieniała całą elektrykę bo musiało być dodane uziemienie. I teraz od trafa do domów leci 1 lub 3 fazy 0 czyli N (niebieski) i uziemienie (żółto-zielony). A w Polsce nie było takiego faktu że wymieniali kable od trafa do domów i samych domach. Więc sorry jesteś w błędzie, przynajmniej odnośnie Holandii

@ CYRUS Holenderscy elektrycy potrafią myśleć ? HAHA dobre. Holendrzy to przeważnie takie tępaki że pożal się Boże. Tutaj polscy specjaliści obojętnie od czego są bardziej cenieni niż Holendrzy. Bo Polak zrobi szybciej ,lepiej i dokładniej. Pracodawcy wolą zatrudnić Polaka niż Holendra bo Polak szybciej robi i jest tańszy.

Ale panowie wracając do mojego pytania. Jaki jest sens rozgałęziać jedną fazę na dwa osobne bezpieczniki 2x16A i prowadzenie tego osobnymi kablami ? Kabel 5x2.5mm2 z tego dwa kable to niby te dwie fazy i dwa kable to dwa 0 (N) i jeden uziemienie. To przecież zawsze będzie tylko jedna faza. Jeżeli wezmę dam jeden bezpiecznik różnicowy 1x32A i kabel 3x4mm2 to przecież na to samo wyjdzie ? Zwłaszcza że od licznika idzie kabel 4mm2.
  • Poziom 38  
    A moje pytanie nie jest o podłączeniu samej płyty tylko o jaki jest sens rozdzielania jednej fazy na dwa bezpieczniki i prowadzenie tego osobnymi kablami.
    Kolego , 32A to 3x6. Podłączysz do zacisków płyty ?
  • Poziom 1  
    jeżeli nie chcesz utracić gwaranci, lepiej nie rób tego sam tylko zawołaj elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia i po podłączeniu płyty podbije Ci kartę gwarancyjną
    robercik256 napisał:
    jeżeli nie chcesz utracić gwaranci, lepiej nie rób tego sam tylko zawołaj elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia i po podłączeniu płyty podbije Ci kartę gwarancyjną

Czy kol.czytał post nr.5?
    Płyta używka więc kij z gwarancją.

robercik256 napisał:

Więc nie martwmy się o gwarancję.
    Tutaj to się robi że zakładają dodatkowy bezpiecznik 2x16A

. I teraz od trafa do domów leci 1 lub 3 fazy 0 czyli N (niebieski) i uziemienie (żółto-zielony).

Według mnie to jest instalacja TT z wyłączanym torem N .
  • Poziom 6  
    Witam

Na moje, to nie ma znaczenia czy płyta indukcyjna czy nie

podłączenie jednofazowe przewód 3x4mm2, zabezpieczenie 20A
    podłączenie 2 lub 3-fazowe przewód 4 lub 5x2,5mm2 zabezpieczenie 16A każdej fazy.
    Przy zasilaniu mieszkania instalacją 3-fazową, lepiej zasilać 2-3 fazami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    A moje pytanie nie jest o podłączeniu samej płyty tylko o jaki jest sens rozdzielania jednej fazy na dwa bezpieczniki i prowadzenie tego osobnymi kablami..
    32A to przedlicznikowy 40A. Nie dostaniesz w Polsce 40A na fazę. Jak ci tyle dadzą to możesz.
    Bo sieć rozdzielcza jest jaka jest.
    Cytat:
    Jeżeli wezmę dam jeden bezpiecznik różnicowy 1x32A
    To co jest przed licznikiem to nie są bezpieczniki, tylko dokładnie ograniczniki mocy.
  • Moderator
    Panowie fachowcy, czy słyszeliście o tym, że nie należy zwiększać przekroju przewodów ponad to, co występuje wcześniej? Co wiecie o instalacji wcześniejszej? Nic! Dlatego schowajcie pobożne życzenia do kieszeni, skoro elektryk znający tamtejsze realia udzielił swojej rady, to nie poprawiajcie go według własnych wyobrażeń. Rozdzielenie zasilania kuchenki na niezależne obwody z własnym zabezpieczeniem każdego ma sens i nie należy szukać dziury w całym.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    WojcikW napisał:
    retrofood napisał:
    Panowie fachowcy, czy słyszeliście o tym, że nie należy zwiększać przekroju przewodów ponad to, co występuje wcześniej? Co wiecie o instalacji wcześniejszej? Nic! ...

Jak to nic? Post #5 przewód 4mm².

Od licznika do...
    Ja tego nie wiem.
  • Poziom 38  
    retrofood napisał:
    Panowie fachowcy, czy słyszeliście o tym, że nie należy zwiększać przekroju przewodów ponad to, co występuje wcześniej? .
    Z reguły w WLZ do rozdzielnicy jest zapas przekroju.
    A z rozdzelnicy idzie 4mm2.