Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo

Grisch 12 Paź 2015 11:51 3654 19
  • #1 12 Paź 2015 11:51
    Grisch
    Poziom 6  

Cześć.

Niestety nie udało mi się znaleźć (przeszukując posty forum) przyczyny wzrostu ciśnienia w moim piecu gazowym, a ponieważ okres grzewczy już w zasadzie rozpoczęty chciałbym ustalić, czego mogę się spodziewać.

W zasadzie piec (Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo) zainstalowany i po raz pierwszy uruchomiony próbnie w październiku 2009 roku, pracował bez zastrzeżeń przez ostatnie 4-5 lat. Niestety w ostatnim czasie zauważyłem stopniowy wzrost ciśnienia wody (manometr usytuowany po lewej stronie), który wskazywał odpowiednio: 1.2, 1.4, 1.6...aż do 2.0... 3.0 bar'a i powyżej aż do zadziałania zaworu bezpieczeństwa. Wydawało mi się początkowo, iż dzieje się to wyłącznie w funkcji pieca po przełączeniu z sezonu letniego na grzanie c.o. + c.w.u. - oczywiście przy jakiejś usterce. Po dwóch dniach próby stwierdzam, że jest to bez znaczenia, czy piec jest ustawiony w położeniu c.w.u. czy c.o. + c.w.u. Z istotnych wskazówek to: może lekko ciepły kaloryfer podczas korzystania wyłącznie z ciepłej wody (przy wyłączonym termostacie). Ciśnienie wzrasta średnio 0.2 bar przez parę godzin do 0.4-0.6 przez kilka h. Przyłącza od lewej wydają się być: D zasilanie c.o. -letnie, C wyj. c.w.u. -ciepłe/gorące, B wej. zimnej wody -zimne, A powrót c.o. -chłodne. Również, kiedy korzystam z ciepłej wody - ciśnienie zdaje się wzrastać szybciej (poza wzrostem temp. i ciśnienia). Nie zauważono także, jakichkolwiek nieszczelności, przecieków, wycieków itp. Zamierzam sprawdzić naczynie wzbiorcze, chociaż z uwagi na zabudowanie pieca może to być utrudnione. Tutaj również pytanie: czy to przy tym naczyniu jest złącze do manometru/wentyla samochodowego w którym powietrze powinno wskazywać ciśnienie około 0.9 bara?

Czy mogę prosić o udzielenie konkretnych wskazówek lub informacji w jaki sposób samodzielnie zdiagnozować problem?

Pozdrawiam

Tomek

0 19
  • #2 12 Paź 2015 12:45
    BILGO
    Poziom 38  

Należy skontrolować ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym ;)
    W niecie jest kilka wzorów do obliczenia ciśnienia wstępnego powietrza.
    Jak będziesz sprawdzał ciśnienie powietrza to musisz wylać wodę z układu CO oraz zawór spustowy musi być otwarty podczas pomiaru oraz napełniania powietrzem naczynie.

0
  • #3 12 Paź 2015 22:18
    Grisch
    Poziom 6  

Nie posiadam manometru, ale kiedy odkręciłem korek i nacisnąłem na zaworek stwierdzam obecność powietrza - nie wody. Przy ciśnieniu około 2 barów, dosyć wyraźny dźwięk uchodzącego powietrza.

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Piec w pozycji: c.w.u.
    Zamknięty zawór zimnej wody.
    Ciśnienie ok. 1.0 bar.
    Załączył się na moment (nie wiem, być może jakaś funkcja autoodpowietrzania, czy coś... może automatyczny pobór wody - której dopływ jest zamknięty.. nie wiem) po czym przestał działaś - w sensie wydawać jakiekolwiek dźwięki. :)
    Tymczasem dobranocka, idę spać.

0
  • #4 15 Paź 2015 07:37
    Grisch
    Poziom 6  

Na chwilę obecną mogę stwierdzić:

- przyrost wody w naczyniu wzbiorczym, spowodowany był nieszczelnym zaworkiem (samochodowym).

- opróżniono instalację (wykręciłem niesprawny zaworek, kluczem 11 odkręciłem zawór opróżniania kotła, uzyskałem około 4 butelek 1.5 l wody - podobno z naczynia 8 L).

- wkręciłem nowy zawór i dopompowałem ciśnienie około 1 bar. (podobno powinno ono wynosić wg instrukcji 1 bar, wcześniej na forum czytałem o wartości 0,75 + 0,1 na każdy metr wysokości...). Wspominano również ze powinno być ono wyższe od 1 bara, wyższe od ciśnienia roboczego itp.

- uzupełniłem wodę w instalacji do około 1.2 bar (dla prawidłowego funkcjonowania podobno powinno być ono wyższe o 0.3 bara niż w naczyniu wzbiorczym).

- uruchomiłem kocioł: c.o. + c.w.u.

- ciśnienie nieznacznie wzrastało do poziomu 1.4 bar przy ok. 50 st. C i utrzymywało się (było stabilne) w miarę upływy kilkudziesięciu minut.

- po około 2-3 godzinach pracy i korzystaniu z c.w.u. ciśnienie nadal oscylowało w granicach 1.4 bara.

- po 8 godzinach i wystudzeniu kotła (grzejników), ciśnienie wynosiło 1.6 bara przy 20 st. C.

Myślę, że problem wzrostu ciśnienia wody w piecu gazowym nie został skutecznie rozwiązany, chyba że układ w jakiś sposób się ustabilizuje lub popełniłem jakiś błąd.

Być może:
    - mój wymiennik główny (z tego co wiem bitermiczny) jest niesprawny, nieszczelny, uszkodzony - przepuszcza wodę wodociągową do instalacji c.o. (nie wiem jak wykluczyć taką niesprawność? ZAMKNĄĆ zawór wej. zimnej wody, odkręcić krany z ciepła wodą, patrzeć czy nic nie kapie z kranu? Zamknąc zawór i właczyć c.o. ? sprawdzić czy uchodzi ciśnienie z pieca, bo wzrastać juz nie powinno...?)
    - może jakiś czujnik, automat dopuszczający wodę...
    - raczej nie biorę pod uwagę zaworu napełniania - w nim raczej nie ma co się zepsuć..

- problem: nie rozwiązany -

0
  • #5 16 Paź 2015 16:18
    Grisch
    Poziom 6  

Czy ktoś, może mi pomóc w kwestii wzrostu ciśnienia wody?
    W jaki sposób potwierdzić lub definitywnie wykluczyć uszkodzenie wymiennika głównego? Płaszcz zewnętrzny, gdyby był uszkodzony - zapewne ciśnienie wody spadałoby, jeśli jest uszkodzona "wężownica" wewnątrz, zdaje się może to powodować wzrost ciśnienia.. w jaki sposób sprawnie to sprawdzić?

Jaki jest koszt zakupu:
    - zaworu napełniania
    - wymiennika głównego?

Pzdr.

1
  • Pomocny post
    #6 16 Paź 2015 17:39
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Z doświadczenia napisze że na 90% jes uszkodzony wymiennik bitermiczny.
    Sprawdzić można tak: Zamknij dopływ zimnej wody do kotła i odkręć ciepła wodę w kranie, jeśli ciśnienie z kotła będzie spadać to oznacza że nagrzewnica jest uszkodzona.
    Jesli jest mala dziurka to ciśnienie spadnie po ok godzinie.
    Przekrój nagrzewnicy bitermicznej
    Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo
    W środku leci CWU, na zwenatrz CO.

1
  • #7 16 Paź 2015 20:37
    Grisch
    Poziom 6  

Właśnie dzisiaj wpadłem na podobny pomysł.. z tym, że miałem około 1-1.2 bara na piecu, zamknąłem dopływ zimnej wody, otworzyłem kran ciepłej wody użytkowej, załączyłem ogrzewanie. Temperatura wody osiągnęła około 50 st. Celsjusza (również 65 st. C i 1.5 bara) i ciśnienie na manometrze wskazywało pomiędzy 1.4-1.5 bara. Centralne ogrzewanie pracowało przez około godzinę- dwie.. podczas pracy w momencie załączenia płomienia z kranu spadało około kilka kropel - raczej chłodnej wody. Wyłączyłem ogrzewanie - z kranu raczej nie kapie.. temperatura wody powoli opada... od około godziny temperatura w kotle spadła do 30 st.C osiągając prawe 1.4 bara. Z kranu od czasu do czasu kapnie kropla wody. Czy może to wskazywać na uszkodzenia zaworu dopełniającego?
    Dam znać w jakim czasie dojdzie do spadku ciśnienia...

Dodano po 6 [minuty]:

Kran c.w.u. w pozycji otwartej....

Godz. 19:20 50 st. C 1.4 bar
    Godz. 20:36 30 st. C ~1.3 bar
    Godz. 22:00 20 st. C ~1.23 bar

0
  • #8 16 Paź 2015 20:52
    BILGO
    Poziom 38  

Grisch napisał:

Jeśli ciśnienie spada to wymiennik uszkodzony.
    Jakby zawór dopełniający był uszkodzony to ciśnienie by rosło.

0
  • #9 16 Paź 2015 20:54
    Grisch
    Poziom 6  

BILGO napisał:
    Grisch napisał:

Jeśli ciśnienie spada to wymiennik uszkodzony.
    Jakby zawór dopełniający był uszkodzony to ciśnienie by rosło.

Ciśnienie nie może wzrastać, ponieważ dopływ zimnej wody do pieca jest zamknięty...

Ciśnienie wzrasta podczas normalnej eksploatacji co może wskazywać na:
    - uszkodzenie wymiennika bitermicznego (pomiędzy c.o. oraz c.w.u.)
    - przepuszczający zawór dopełniający
    ....

0
  • #10 16 Paź 2015 22:02
    BILGO
    Poziom 38  

Grisch napisał:
    Ciśnienie nie może wzrastać, ponieważ dopływ zimnej wody do pieca jest zamknięty...

A jak zawór jest uszkodzony ?
    Jeśli odetniesz dopływ zimnej wody (kran ciepłej wody otwarty) i ciśnienie będzie spadać w obiegu CO (CO -wyłączone) == uszkodzony wymiennik.

Zawór dopełniający obieg CO można łatwo sprawdzić ;) Trzeba od niego odkręcić obieg CO i zobaczyć czy nie kapie z niego woda (ciśnienie zimnej wody ok 3bary).

Jeśli zawór OK to wymiennik uszkodzony,

0
  • #11 16 Paź 2015 22:11
    Grisch
    Poziom 6  

BILGO napisał:
    Grisch napisał:

A jak zawór jest uszkodzony ?
    Jeśli odetniesz dopływ zimnej wody (kran ciepłej wody otwarty) i ciśnienie będzie spadać w obiegu CO (CO -wyłączone) == uszkodzony wymiennik.

Zawór dopełniający obieg CO można łatwo sprawdzić ;) Trzeba od niego odkręcić obieg CO i zobaczyć czy nie kapie z niego woda (ciśnienie zimnej wody ok 3bary).

Jeśli zawór OK to wymiennik uszkodzony,

Nie do końca rozumiem... ja raczej obstawiam zawór dopełniający.. ponieważ po blisko 3 h...

22:00 ok. 20 st. C. ~ 1.23 bara (nakapało z kranu parędziesiąt kropli - co myślę wskazuje na przepuszczający zaworek dopełniający...)

Nie mogę odciąć obiegu CO ponieważ nie mam zaworów na C.O. - niestety (podłączono kocioł wyłącznie z zaworami gazu i wody).

Dlatego pozostają możliwości: zaworek lub wymiennik... oby okazał się to... tylko zaworek.. tyle czasu utrzymuje się ciśnienie >1.0 bara.. chyba że to naprawdę mikro uszkodzenie wymiennika...

0
  • #12 16 Paź 2015 22:30
    BILGO
    Poziom 38  

Grisch napisał:
    22:00 ok. 20 st. C. ~ 1.23 bara (nakapało z kranu parędziesiąt kropli - co myślę wskazuje na przepuszczający zaworek dopełniający...)

Pomiary ciśnienia wykonuj w tej samej temperaturze.
    Jeśli na piecu było 50st i 1.4 a później przy 20st było 1.23bara to normalne (chodź wskazuje na małą ilość powietrza w naczyniu przeponowym).
    Jeśli z kranu CWU po zamknięciu zimnej wody kapie woda to wygląda na uszkodzony wymiennik.

Zrób zdjęcie instalacji oraz narysuj schemat.

0
  • #14 16 Paź 2015 22:43
    Grisch
    Poziom 6  

BILGO napisał:

Jeśli na piecu było 50st i 1.4 a później przy 20st było 1.23bara to normalne (chodź wskazuje na małą ilość powietrza w naczyniu przeponowym).

Możliwe, że zbyt mało.. i to może powód rosnącego ciśnienia?
    Ile powinno być powietrza (jakie ciśnienie) po wyzerowaniu (opróżnieniu wody z kotła) ciśnienia na piecu? W instrukcji napisano, że 1 bar. ?

Wcześniej, zaczęło się od tego, że zaworek (powietrza) nie gwarantował szczelności - wymieniłem, dopompowałem ok 1 bar. Chyba, że popełniłem przy tym jakiś błąd i np. w naczyniu wzbiorczym była jeszcze spora ilość wody?

1
  • #15 16 Paź 2015 22:48
    BILGO
    Poziom 38  

Grisch napisał:
    eśli zawór dopełniający przepuszcza - z kranu również będzie kapać - dlatego nie mam pewności.

Według schematu może tak być. Trzeba sprawdzić ten zawór w pierwszej kolejności.

0
  • #16 16 Paź 2015 23:30
    Grisch
    Poziom 6  

Właśnie jestem w trakcie. Myślę, że skoro od 4 godzin ciśnienie wraz z temperaturą spadło do 1.2 bara przy 20 st. C to może faktycznie przepuszczający zawór.. kolega wcześniej wspominał.. ze niewielkie uszkodzenie w wymienniku to kwestia godziny do zejścia ciśnienia.. nie wiem tylko czy miał na myśli spadek do zera.. czy do 1.

0
  • #17 17 Paź 2015 09:08
    Grisch
    Poziom 6  

Po dopuszczeniu wody oraz osiągnięciu ciśnienia na manometrze: ~1.8 bar i ponad 8 godzinach od zamknięcia zaworu doprowadzającego zimną wodę do pieca z otwartym kranem ciepłej wody wykapało około 100-150 ml wody, a ciśnienie spadło do poziomu 1.62 bara.

Pytanie zatem:

Czy jeśli uszkodzony byłby wymiennik, to może to trwać tyle czasu, czy raczej jest to szybsza reakcja i ciśnienie spada znacznie szybciej (np. w ciągu godziny)?

Cały czas nie daje mi spokoju zawór napełniający - chyba czas na jego wykręcenie i sprawdzenie kondycji.

Jeśli już go wykręcę, ponownie sprawdzę ciśnienie w naczyniu wzbiorczym. Ciśnienie powinno wynosić odpowiednio 1.0 bara jak napisano w instrukcji ?

Pzdr

0
  • #18 19 Paź 2015 20:06
    Grisch
    Poziom 6  

Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo - Wzrost ciśnienia Beretta Quadra 24 e.s.i. Turbo

Dodano po 9 [minuty]:

Powyżej fotografie zaworu napełniającego..., odwróciłem o 180 stopni uszczelkę na końcu trzpienia, niestety obawiam się, że wszystkie możliwości sprawdzenia wzrostu ciśnienia wody w kotle, zostały już wyczerpane, myślę że zawór ten nie ma prawa przepuszczać wody w pozycji zamkniętej - jego kondycja jest w moim przekonaniu właściwa, dlatego przygotować się muszę na uszkodzony wymiennik - "wewnętrzna strona" (pomiędzy c.o. i c.w.u.. co nie objawia się przeciekiem na zewnątrz). Sprawdziłem również ponownie ciśnienie w naczyniu wzbiorczym. 4 lata użytkowania i wymiennik bitermiczny zdaje się być uszkodzony.

0
  • #19 19 Paź 2015 21:57
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Diagnoza słuszna. Niestety od początku było to wiadome. Bywa.

1
  • #20 20 Paź 2015 09:40
    Grisch
    Poziom 6  

-west napisał:
    Diagnoza słuszna. Niestety od początku było to wiadome. Bywa.

Dla specjalisty w danej dziedzinie pewnie i owszem, może oczywista na pierwszy rzut oka :).

Myślałem, że są jeszcze po drodze jakieś elektrozawory, czujniki, nieszczelne/uszkodzone uszczelki itp.

Zastanawia mnie jedynie szybkość procesu wzrostu ciśnienia wody - nie jest on drastyczny, ale mimo wszystko nie pozwala na bezpieczne i zgodne z zasadami użytkowanie kotła (podobno przy minimalnych nieszczelnościach spadek ciśnienia do "0" po zamknięciu zaworu doprowadzającego zimną wodę do pieca i otwarciu kranu ciepłej wody następuję w zaledwie kilka godzin - w moim przypadku w kilka godzin obserwuję spadek ciśnienia zaledwie 0.2 bara od wartości 2.0). Może są jakieś sposoby na uszczelnienie wymiennika, podobnie jak chłodnic samochodowych.. ale tak, czy inaczej finalnie pewnie wiąże się z zakupem i wymianą wymiennika.

Możliwe również, że post i sama rozmowa (choć skromna) okaże się pomocna w niedawno rozpoczętym sezonie grzewczym dla innych użytkowników oraz forumowiczów.

Pozdrawiam

2
  Szukaj w 5mln produktów