Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta MicroSD read-only w smartfonie

Marcoral 12 Paź 2015 17:00 624 4
 • #1 12 Paź 2015 17:00
  Marcoral
  Poziom 2  

  Witam. Niedawno jeden z moich telefonów, Samsung Galaxy Trend zakończył swój żywot w dość dziwny sposób, mianowicie odszedł dosłownie na moich oczach po wpisaniu kodu PIN. W serwisie usłyszałem o jakimś problemie z procesorem i że raczej nie do odratowania. OK - kupiłem nowy telefon, Samsung Galaxy Core Prime. Kartę ze starego telefonu podłączyłem przez czytnik do komputera. Dopóki używałem ją na starym telefonie zawsze była czysta, teraz pojawiło się na niej kilka (chyba z 7 czy 8) plików bez rozszerzeń o rozmiarach kilku kilobajtów o krótkich, losowych nazwach. Zdziwiony tym faktem postanowiłem je usunąć, jednak nie było to możliwe - wyskakiwał błąd, że dysk jest chroniony przed zapisem (dodam także, że nie była to wina zabezpieczenia czytnika karty), jednak sformatowałem ją bez problemów. Sprawdziłem kartę HDTune i nie posiada żadnych bad sectorów. Zapis i odczyt na karcie na Windowsie 7 działa bez zarzutu, w telefonie karta jest jakby tylko do odczytu - przy próbie utworzenia jakiegoś katalogu wyskakuje błąd "Nie można utworzyć", podobnie jest przy usuwaniu. Po ponownym podłączeniu ją pod Windowsa wyskakuje tylko zapewne dobrze znane wszystkim pytanie, czy chcę przeskanować kartę pod kątem błędów, bla, bla, bla. Ze względu na to, że karta służy mi głównie jako dodatkowa pamięć dla telefonu wspomniana wada stanowi dla mnie lekkie ograniczenie. Dodam, że mam dostęp do innej, fabrycznie nowej karty, która takiej wady już nie posiada, więc jakikolwiek problem z telefonem raczej odpada. Jakiś pomysł czy, i w jaki sposób, tą usterkę da się naprawić?

  0 4
 • #2 12 Paź 2015 18:28
  jaskowiak90hotmail
  Poziom 8  

  Sprawdź jakiego systemu plików na tej karcie używasz. Musi to być FAT lub FAT32.

  0
 • #3 12 Paź 2015 18:42
  Marcoral
  Poziom 2  

  Kartę sformatowałem na FAT32

  0
 • #4 12 Paź 2015 19:02
  jaskowiak90hotmail
  Poziom 8  

  Sprawdź czy styki karty jak i czytnika w telefonie nie są starte, zardzewiałe lub brudne. Można jeszcze w telefonie zrobić full wipe z ustawień lub z wyłączonego telefonu

  0
 • #5 12 Paź 2015 20:22
  Marcoral
  Poziom 2  

  Telefon jest świeżo kupiony, zresztą tak, jak pisałem z inną kartą działa bez zarzutu. Ze stykami feralnej karty też jest w porządku, zresztą przy PCie też działa OK. Podejrzewam, że stary telefon mógł używać karty jako jakiegoś bufora (ogólnie jestem laikiem w tejże dziedzinie) i przy tej "nagłej śmierci" coś tknęło i kartę i to właśnie wewnątrz jej leży problem. Zachodzę tylko w głowę jak to naprawić, bo kilku rzeczy już próbowałem i lipa :cry:

  0