Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Beko - Zbyt duży prąd rozruchu, brak sprężania

Wini 230 12 Paź 2015 18:08 1680 23
  • #1 12 Paź 2015 18:08
    Wini 230
    Poziom 23  

Witam, posiadam lodówko-zamrażarkę Beko. Po 5 latach eksploatacji przestała mrozić. Po włączeniu do gniazdka agregat buczał, bardzo mocno się nagrzewał, a po kilkudziesięciu sekundach wyłączał go bezpiecznik termiczny. Wymieniłem kondensator, jednak zamiast 3µF zastosowałem 4µF, ponieważ w sklepie nie było innych i sprzedawca powiedział że może być większy. Po wymianie silnik buczy prawie niesłyszalnie, przestał się nagrzewać, jednak nie daje oznak życia i tak jak poprzednio po kilkudziesięciu sekundach odłącza go bezpiecznik termiczny. Przekaźnika rozruchowego jeszcze nie sprawdziłem ponieważ jest on w dodatkowej obudowie i nie ma za bardzo jak zewrzeć go na krótko.
    Czy przyczyną braku działania sprężarki może być zbyt duża pojemność kondensatora ?

0 23
  • Pomocny post
    #2 12 Paź 2015 18:11
    ToJestNick
    Poziom 29  

Sądzę, że po prostu agregat zakończył swój żywot... Możliwe, że jest zablokowany, załączone zostaje uzwojenie rozruchowe, jako, że silnik się nie obraca- nagrzewa się i z czasem jest odłączane przez zabezpieczenie termiczne.

0
  • #3 12 Paź 2015 18:17
    Wini 230
    Poziom 23  

Czyli nie ma sensu podmieniać kondensatora na mniejszy ? Czy jeśli byłby to problem z automatem rozruchowym, agregat wogóle nie dostawałby zasilania ?

0
  • Pomocny post
    #4 12 Paź 2015 18:26
    ToJestNick
    Poziom 29  

Skoro agregat buczy to zasilanie dostaje. Buczenie jawnie wskazuje na to, że chce ruszyć ale nie może i coś go blokuje. Kondensator może być większy 1uF wielkiej różnicy nie robi.

Dodano po 1 [minuty]:

W ogóle weź wrzuć zdjęcia tego agregatu, ciekawi mnie jaki to jest, bo większość sprężarek lodówkowych z którymi się spotkałem nie wymagała stosowania kondensatora rozruchowego.

0
  • #5 12 Paź 2015 18:33
    Wini 230
    Poziom 23  

Jest to agregat NS1112Y, taki jak na zdjęciu. Nie ma na nim kondensatora, ale fabrycznie był tam zastosowany. Czy wszystko wskazuje już na awarię sprężarki, czy też należy sprawdzić jeszcze automat rozruchowy ?

0
  • Pomocny post
    #6 12 Paź 2015 18:48
    ToJestNick
    Poziom 29  

Poszukaj tu na elektrodzie tematu o podłączaniu sprężarki lodówkowej do sieci (jest ich wiele) i podłącz ją bezpośrednio z pominięciem elektroniki w lodówce a wszystko będzie jasne.

0
  • #7 12 Paź 2015 18:58
    Wini 230
    Poziom 23  

Z tego co widzę na schematach uzwojenie główne powinno być zasilane cały czas, a uzwojenie rozruchowe, tylko na czas startu silnika. Czy wystarczy zatem sprawdzić napięcia wychodzące z automatu, czy też trzeba podłączyć agregat na krótko ?

0
  • #8 12 Paź 2015 19:01
    ToJestNick
    Poziom 29  

Automat rozruchowy (ten przy agregacie) ma za zadanie załączać uzwojenie rozruchowe, i wyłączać je po starcie silnika. Ja polecałbym podłączyć agregat na krótko i zobaczyć czy ruszy :) Tzn z pominięciem elektroniki w lodówce, automat rozruchowy na agregacie zostaw.

0
  • #9 12 Paź 2015 19:04
    Wini 230
    Poziom 23  

Czyli na stałe zasilić uzwojenie główne i na chwilę przez kondensator rozruchowy podłączyć uzwojenie rozruchowe ?

0
  • #10 12 Paź 2015 19:07
    ToJestNick
    Poziom 29  

Wszystko masz na schematach tutaj na forum :) Wystarczy poszukać :D

0
  • #11 12 Paź 2015 19:10
    Wini 230
    Poziom 23  

Ze schematu wynika że powinienem podłączyć agregat tak jak wspomniałem, ewentualnie z pominięciem kondensatora, czy mam rację ? :)

0
  • #12 12 Paź 2015 19:12
    ToJestNick
    Poziom 29  

Masz rację :) Kondensatora nie pomijaj.

0
  • #13 12 Paź 2015 19:17
    Wini 230
    Poziom 23  

To jest właściwie lodówka kolegi i jest u niego, najprawdopodobniej jutro ją sprawdzę. Chciałem się jeszcze zapytać, czy wymiana prze ze mnie kondensatora była zasadna ? :)

0
  • #14 12 Paź 2015 19:38
    ToJestNick
    Poziom 29  

Bezpodstawna bo nie zmierzyłeś jego pojemności (a mógł być dobry), ale objawy i tok rozumowania jak najbardziej prawidłowe :)

0
  • #15 12 Paź 2015 19:55
    Wini 230
    Poziom 23  

Zastanawiam się jeszcze czemu sprężarka po wymianie kondensatora pozostaje zimna i buczy znacznie ciszej ? Przy próbie rozruchu prąd nadal jest dość duży, ponieważ przygasa światło w lodówce i działa bezpiecznik termiczny, ale agregat nie grzeje się. Przedtem sprężarka prawie parzyła. Czy coś zepsułem ?

0
  • #16 12 Paź 2015 20:30
    ToJestNick
    Poziom 29  

Skoro sprężarka parzyła to wyobraź sobie jaką temperaturę musiało mieć uzwojenie, skoro jest w środku sprężarki dobre kilkanaście milimetrów od obudowy? Uzwojenie na pewno mocno dostało ,,po dupie" i sprężarka na 90% jest uszkodzona.

1
  • #17 12 Paź 2015 20:38
    Wini 230
    Poziom 23  

Czy na uszkodzenie uzwojenia mogło mieć wpływ zamontowanie kondensatora o większej pojemności. Z tego co pamiętam oryginalny miał pojemność 3µF, a nowy 4,7µF. Większa pojemność, to większy prąd w uzwojeniu, czy zatem mogło dojść do jego przepalenia ? Czy skoro teraz sprężarka jest zimna pomimo iż pobiera prąd, nie świadczy że wcześniej pracowały oba uzwojenia, a sprężarka była zatarta ? Czy też może nie uruchamiała się z powodu np. pozystora, który nie odłączał uzwojenia rozruchowego ?

0
  • Pomocny post
    #18 12 Paź 2015 20:59
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Szkoda czasu na testowanie, znam te sprężarki-są bardzo awaryjne, sprawdź czy jest gaz w układzie, brak gazu często uszkadza kompresory.

0
  • #19 12 Paź 2015 21:03
    Wini 230
    Poziom 23  

Tylko czy aby na pewno niczego nie uszkodziłem ? Sądziłem że ryzyko uszkodzeń eliminuje bezpiecznik termiczny. Wykonałem kilka prób załączenia uszkodzonej lodówki. Dopóki zamontowany był oryginalny kondensator sprężarka buczała i grzała się. Po wymianie od początku po włączeniu agregat zachowywał się cicho i cały czas był zimny

0
  • #20 12 Paź 2015 21:05
    ToJestNick
    Poziom 29  

Niektórzy z takich sprężarek robią kompresory do kół samochodowych, pracują one bez gazu wiele lat i nic im się nie dzieje :D

Kondensator nie uszkodził sprężarki, tylko uszkodziła ją wysoka temperatura do której się rozgrzała. Dla zaspokojenia ciekawości w przypadku postanowienia o demontażu sprężarki można ją rozciąć szlifierką kątową (ostrożnie!) i zobaczyć w jakim stanie jest uzwojenie.

0
  • #21 12 Paź 2015 21:11
    Wini 230
    Poziom 23  

Czyli jednak mogłem ją uszkodzić przez załączanie uszkodzonej lodówki ? Myślałem że nic się nie stanie, bo kolega przecież nie wyłączył jej od razu po awarii, tylko przez pewien czas cyklicznie uzwojenia były załączane. Czy w przypadku uszkodzenia sprężarki istnieje jakiś sposób na sprawdzenie automatu rozruchowego ? Czy obecność napięcia na pinie uzwojenia głównego i rozruchowego będzie świadczyła że automat od początku był sprawny ?

0
  • #22 12 Paź 2015 21:16
    ToJestNick
    Poziom 29  

Miałem sprężarkę która po włączeniu chwilę buczała potem cichła na chwilę, i tak w kółko. To uszkodzenie na które użytkownik raczej nie ma wpływu. Ty dostałeś sprzęt już uszkodzony.

0
  • #23 12 Paź 2015 21:29
    Wini 230
    Poziom 23  

Nie mam pieniędzy na nowy agregat dla kolegi, dlatego tak zastanawiam się czy go nie zepsułem. Po prostu chciałem mu pomóc, bo on też dużo nie zarabia. Wydaje mi się jednak że agregat mógł się zatrzeć ponieważ mówili że przed awarią lodówka głośniej pracowała. Potem wyłączyli ją z zasilania do mycia i już ponownie nie dało jej się uruchomić. Zastanawiam się jeszcze, czy możliwe jest takie uszkodzenie pozystora, aby cały czas przewodził prąd pomimo wzrostu jego natężenia, oraz dlaczego pozystor nie odłączył zasilania, pomimo tak dużego prądu na uzwojeniu rozruchowym ? Czy jeśliby cały czas były zasilane obydwa uzwojenia sprężarka powinna się uruchomić ?

0
  • #24 14 Paź 2015 21:29
    Wini 230
    Poziom 23  

Wezwany serwisant stwierdził wyciek czynnika chłodzącego, oraz awarię agregatu. Brak gazu spowodował najprawdopodobniej zatarcie sprężarki, a potem w konsekwencji spalenie jednego z jej uzwojeń. Kiedy ją testowałem, od początku silnik nie wykazywał żadnych oznak normalnej pracy, a więc najprawdopodobniej zatarcie nastąpiło wcześniej. Lodówka została przeznaczona do kasacji.
    Dziękuję Kolegom za pomoc :wink:

1