Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Elektryczna domu jednorodzinnego w układzie TT

12 Paź 2015 19:33 2643 12
 • Poziom 2  
  Witam. Mam pytanie, czy zaprezentowany schemat jest poprawny. A jeśli nie to co jest do poprawy. pozdrawiam. Instalacja Elektryczna domu jednorodzinnego w układzie TT
 • Computer ControlsComputer Controls

 • Poziom 39  
  W układzie sieci TT punkt neutralny uzwojenia wtórnego transformatora zasilającego instalację jest bezpośrednio uziemiony. Wszystkie części przewodzące dostępne powinny być ze sobą połączone przewodami ochronnymi PE i przyłączone do tego samego uziomu. Jakkolwiek prąd zwarciowy jest w dużym stopniu ograniczony przez impedancję uziemienia, może generować niebezpieczne napięcie dotykowe. Prąd ten jest zwykle za mały, aby spowodować zadziałanie zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych, ale może spowodować zadziałanie zabezpieczenia nieróżnicowanego.

  Przewód neutralny nie może być uziemiony poniżej wyłącznika RDC. Masy muszą być uziemione w jednym punkcie i zastosowanie jednego wyłącznika RDC powyżej w instalacji jest zwykle wystarczające. W przypadku gdy obwody są uziemione w różnych punktach, każdy obwód musi mieć swoje własne zabezpieczenie RDC.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Moderator Elektrycy
  Piotr2608 napisał:
  W układzie sieci TT punkt neutralny uzwojenia wtórnego transformatora zasilającego instalację jest bezpośrednio uziemiony. Wszystkie części przewodzące dostępne powinny być ze sobą połączone przewodami ochronnymi PE i przyłączone do tego samego uziomu

  A jak transformator jest 2km dalej? to też?
  Wszystkie części przewodzące dostępne? Klamki też?
  Piotr2608 napisał:
  Przewód neutralny nie może być uziemiony poniżej wyłącznika RDC

  A powyżej to już może być uziemiony?
  Jaki jest cel tego uziemienia?
  Kto ma je wykonać? elektryk wykonujący instalację wewnętrzną?

 • Poziom 39  
  Napisze to tak - układ z ilustracji nie jest układem instalacji TT.
  Tworzymy centralne uziemienie do którego podłączamy przewodem obudowy urządzeń elektrycznych pracujących w tej sieci elektrycznej. Można zastosować jeden wyłącznik RDC do jednego obwodu głównego - jednej linii zasilającej. W przypadku gdy linii zasilających będzie więcej, na każdej z nich stosujemy wyłącznik RDC. Przewód PE nie może być podłączony do przewodu neutralnego "N" inaczej mówiąc rozdzielony na przewód N oraz PE. Instalacja ta jest niebezpieczna ze względu na występujące różnice potencjałów na obudowach urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej przy wykorzystaniu przewodu PE.
 • Moderator Elektrycy
  Piotr2608 napisał:
  Napisze to tak - układ z ilustracji nie jest układem instalacji TT.

  Nie jest to poprawny schemat to się zgadza. Chociaż coś ma wspólnego, brak przewodu PEN ;)

  Piotr2608 napisał:
  . Instalacja ta jest niebezpieczna ze względu na występujące różnice potencjałów na obudowach urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej przy wykorzystaniu przewodu PE.

  Nie rozumiem tego stwierdzenia.

 • Poziom 39  
  A fakt źle to ująłem. Jest to układ 4-przewodowy (L1, L2, L3, N), w którym punkt neutralny źródła zasilania jest bezpośrednio uziemiony. Ochronę przeciwporażeniową realizuje się przez indywidualne lub grupowe uziemianie części przewodzących dostępnych instalacji, które w normalnych warunkach nie są pod napięciem. Odbiorniki chronione przez to samo urządzenie ochronne powinny być uziemiane grupowo – połączenie przewodem ochronnym między nimi oraz do jednego wspólnego uziomu. Poza tym każdy obiekt budowlany powinien mieć połączenia wyrównawcze główne.

  Chodziło mi o to iż na źle "uziemionych" urządzeniach może wystąpić niebezpieczna różnica potencjałów.

 • Poziom 39  
  A więc układ nie jest poprawny.
  Według mnie usuwamy wyłącznik RCD z tego miejsca ze schematu w którym został umiejscowiony. Montujemy 3 wyłączniki RCD na każdym rozgałęzieniu - Garaż, Kotłownia, Kuchnia.
  Do każdej obudowy urządzenia podłączonego do sieci należy podłączyć przewód PE podłączony wspólnie do centralnego uziomu.

  Przedstawiam poprawny układ TT.
 • Moderator Elektrycy
  Kolego, te wyłączniki różnicowoprądowe przy takim podłączeniu N-ek nie będą działać.
  Ja bym dodał jeszcze jeden wyłącznik róznicowoprądowy od strony zasilania, rezerwujący te poszczególne wyłączniki (ale o innej charakterystyce).
 • Poziom 37  
  W całym obiekcie będą tylko gniazda " siłowe "

  W sieci TT problemem jest pętla zwarcia.
  Pętle zwarcia można wymienić trzy. Pętla zwarcia miedzy fazowa. Pętla zwarcia miedzy fazą a przewodem neutralnym i ta najważniejszą miedzy fazą a przewodem ochronnym. Troszkę namieszałem :D
  Nas interesuje zaistnienie zwarcia miedzy fazą a przewodem ochronnym ( metalowe obudowy itp. ) tak zwane samoczynne wyłączenie zasilania.
  W tym przypadku gdyby doszło do uszkodzenia i zwarcia do obudowy ( do PE ) to zwarcie zamyka się przez ziemię a uziemienie transformatora.
  W Pętli oczekuje się dużego prądu zwarcia by zadziałało zabezpieczenie. W sieciach TN problemu niema ale w TT jest bo obwód zwarcia zamyka ziemia. To wprowadza znaczną rezystancję która ograniczy prąd zwarcia a przez to zabezpieczenie nie zadziała w odpowiednim czasie.
  Dlatego dla sieci TT prócz dobrego uziemienia ważne jest zabezpieczenie różnicowoprądowe ( RCD ) . Co prawda zastosowałeś RCD ale jest to aparat złożony i może zawieść. Dlatego nie powinno się opierać instalacji na jednym RCD.
  Tu zastosowałeś jedno RCD na cały obiekt.
  Wszystko rozwala się o cenę aparatów RCD.
  Powinieneś zastosować kilka RCD i Obwody 3f zabezpieczone 3 fazowymi zaś obwody 1f 1fazowymi i do tego dodatkowo aparat RCD 100mA by był selektywny do tego wszystkiego i stanowił ostatnią deskę ratunku w razie gdyby 30mA aparat zawiódł. Esy w tym przypadku stanowią zabezpieczenie prze przeciążeniem lub zwarciem miedzy fazowym lub faza neutralny.
  ( pomijam fakt że na schemacie niema N do lampek faz )

 • Poziom 39  
  Fakt - czyli RDC 500 mA po między wyłącznikiem nadmiarowo-prądowymi głównym a tymi trzema zabezpieczeniami RDC - i tutaj każde RDC po 30 mA.
 • Specjalista elektryk
  Co mi się nie podoba na pierwszy rzut oka:
  1. Rozłącznik główny nie zapewnia wcześniejszego załączenia / późniejszego rozłączenia toru N.
  2. Brak podanego zabezpieczenia przed rozłącznikiem.
  3. Brak przekroi, typów i długości przewodów.
  4. Brak zabezpieczenia lampek (może nie, jeśli będzie podane zabezpieczenie w punkcie 2).
  5. Nieprawidłowo podłączony ogranicznik przepięć - przewody powinny być możliwie krótkie.
  6. Brak określenia typu ogranicznika przepięć, brak wiedzy o instalacji odgromowej, o rodzaju przyłącza.
  7. Upływność w jednym odbiorniku lub części instalacji powoduje wyłączenie zasilania w całym obiekcie.
  8. Brak rezerwowania RCD wyłącznikiem selektywnym.
  9. Brak informacji o sposobie wykonania uziomu GSU, GSW.
  10. Brak połączeń wyrównawczych.

  Tyle na szybko. W związku z tym można zauważyć, że projektowaniem instalacji elektrycznych powinny się zajmować osoby posiadające kwalifikacje w tym zakresie - uprawnienia budowlane. Zakres wiedzy potrzebny na ten egzamin można poznać tu: http://www.piib.org.pl/wykaz-przepis-obowipzu...h-znajomosci-na-uprawnienia-budowlane-kkk-153 Nie jest to temat na forum dla początkujących.