Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterka komputera po remoncie mieszkaniowym

12 Oct 2015 20:55 945 17
  • Level 14  
    Witam. Po remoncie w domu komputer zassał trochę syfu, kurzu. Przedmuchałem go sprężonym powietrzem jednak bardzo muli tzn wolno wczytuje strony , filmów nie da się oglądać bo bez przerwy zacina i kręci 5 sek oglądania i znowu zawiecha. Przeskanowałem Malware i ADW Cleanerem nic nie wykazało. Dodam tylko że przed remontrm wszystko hulało bez zastrzeżeń. Nie wiem co mógłbym jeszcze zrobić.
    Komputer tylko do internetu i filmów.
    Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Płyta główna Gigabyte GA-EP35-DS3
    Typ procesora Intel Core 2 Duo E8400
    Pamięc DDR 2 4Gb
    grafika NVIDIA GeForce GT 610 (2 GB
    Dysk twardy 2 X 500 Gb
    Zasilacz Chieftec 400W

Muszę jeszcze dopisać że skojarzyłem teraz jak nastąpiła cisza że komputer trochę buczał i teraz przestał i wrucilo wszystko do normy czyli te cuda działy się przy tym buczeniu.
    i teraz nasuwa mi się takie pytanie czy to mógł być zasilacz i on powodował takie zawiechy. Może teraz się przedmuchał i przestał buczeć.
    Czas chyba pomyśleć o nowym, ten montowałem używany więc nie wiadomo ile już wycierpiał

Dzisiaj znowu buczy i zacina podłączyłem go na sucho i cisza nic nie buczy wyjąłem grafikę dokładie przeczyściłem ale nic nie pomogło. Naprawdę już nie wiem co to może być.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 13  
    Wyczyść dokładnie z kurzu, wymień pastę termoprzewodzącą, na procesorze a także na karcie graficznej, jeśli istnieje taka potrzeba to także na chipsecie.
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 13  
    Buczenie to dość ogólnie ujęte.
    Może być np. od wentylatora GPU - jak smar się kończy wtedy wiatraczek wentylator hamuje wydając buczenie. Skoro brak smarowania go hamuje to chłodzenie nie wydajne i temperatura rośnie, a efekty takie, jak piszesz - mulenie.
    A jeśli tak to BIOS milczy.
    Co do odczytu z biosu to różnie bywa, zwłaszcza, jak czujnik na kabelku i wetknięty między żebrowanie radiatora.
    Jeśli buczenie się powtórzy, to najlepiej sprawdzić kolejno wiatraczkiwentylatory , który hałasuje - wyhamowując go delikatnie - wtedy sprawca powinien zamilknąć.
    Samo czyszczenie rzadko pomaga. Kurz strącisz z łopat, a oś jest blokowana tarciem. Trzeba rozmontować wiatraczek wentylator i nakarmić go świeżym smarem ;-) Ewentualnie wymienić.
    Stawiam na wiatrak wentylator GPU - kilka razy zdarzyło mi się podobnie.

PS. Zasilacz markowy, jednak warto spojrzeć na wiatrakwentylator, a i przy okazji i na kondensatory - i najlepszym się zdarza...
  • Level 29  
    Na wstępie test ramu, dociśnij kable i ram, sprawdź dysk i wiatraki wentylatory oraz kable czy nie dotykają ich.
  • Level 38  
    Jak dawno nie robiłeś formatu to proponuję to zrobić. Niestety Widows z czasem się zapycha i zaczyna b. wolno działać. Warto też sprawdzić stan dysków, bo któryś z nich może się kończyć. Sam tak miałem, że system wolno mi działał i okazało się, że mam 120 sektorów o czasie dostępu 500ms.
  • Level 13  
    Piotr160292 wrote:
    Jak dawno nie robiłeś formatu to proponuję to zrobić. Niestety Widows z czasem się zapycha i zaczyna b. wolno działać.

Skoro się "zapycha", to czynności jakie należy wykonać to defragmentacja dysku, wyczyszczenie zbędnych wpisów w rejestrze systemowym oraz odinstalowanie niepotrzebnego oprogramowania, przeskanować m.in. adware, ccleanerem.
    Robienie "formatu" jest zbędną procedurą. Tak jak kolega wyżej napisał warto też sprawdzić stan dysku SMART, np. Victorią.
  • Level 38  
    Tia, ale to pomoga do czasu. Niestety, ale wszelkiej maści cleanery nie wywalą wszystkiego.
  • Level 14  
    Zbadałem dyski programem Ctystal Disk Info niestety nie znam się na tym więc proszę o odszyfrowanie.
    Kompa Komputer dokładnie przeczyściłem, wymieniłem pastę na procesorze, przeczyściłem wszystkie wiatraczki wentylatory i cały zasilacz w środku ale był zasyfiony.
    Nadal trochę buczy ale jest to do wytrzymania.
    Wiatraczek Wentylator z tyłu troszkę szumi ale myślę że swoje robią dyski.

screeny z 2 dysków po 2 zdjęcia z jednego
    Usterka komputera po remoncie mieszkaniowym Usterka komputera po remoncie mieszkaniowym Usterka komputera po remoncie mieszkaniowym Usterka komputera po remoncie mieszkaniowym
  • Level 14  
    Wszystko przeczyszczone , przesmarowane pasty wymienione. Chałas dochdzi z zasilacza który jest już leciwy więc i tak go wymienie na nowy i zobaczymy.
  • Moderator of Computers service
    W dysku ST500DM002 do wymiany kabel SATA.
    Parametr (C7) informuje o problemach z połączeniem dysk-płyta.
    Parametr nie ulegnie zmniejszeniu ku zeru po wymianie, lecz nie będzie wzrastał.
  • Level 14  
    Wracam do tematu ponieważ powymieniałem trochę rzeczy a problem nie ustąpił.

- wymiana jednego dysku na ssd zainstalowany tylko system drugi został jako magazyn ( chwilowo wyłączony w menedżerze urządzeń )
    - wymienione chłodzenie na procku procesorze z boxowego AAB Cooling Super Silent P1 PWM Rev.2
    - wymienione 2 wentylatory na obudowie na na SilentiumPC Zephyr 120PWM
    dodatkowo zamontowany z powodu ograniczenia płyty kontroler obrotów wentylatorów Akasa
    - nowy zasilacz Antec VP 500W PC
    Wszystko przeczyszczone, pasty wymienione. Na grafice zatrzymałem wiatraczek wentylator i to nie on hałasuje, w ogóle to nie wentylatory.
    - wgrany nowy system.
    Jedno co zauważyłem to że na płycie świecą się cały czas wszystkie diody a procesor obciążony nie jest, to znaczy komputer tylko włączony.

Po wymianie dysku na SSD już się nie zawiesza i chodzi szybciej tylko to buczenie nie ustąpiło.
    Zdejmij boczne ścianki obudowy (obydwie) i sprawdź. Możliwe że to one wpadają w rezonans.
    Zostaw dysk SSD. Drugi dysk odepnij zupełnie od zasilania (w celach testu).
  • Level 14  
    dysk odłączyłem bez zmian, obudowa lekko drga a żę komputer nam we wnęce może to powodować odgłos buczeniea muszę to jakoś wygłuszyć i zobaczymy.
    Przysłuchaj się zasilaczowi. Bywało w niektórych modelach że piszczały cewki. Lecz to było piszczenie a nie buczenie.
    Pamięci RAM, nie spotkałem się osobiście by buczały.
  • Level 14  
    Napisałem jak wyżej wydaje się że będzie dobrze jak po wygłuszam te blacy . Dzięki za wskazówki.