Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie napięcia dla filtru aktywnego

12 Paź 2015 20:15 402 4
 • Poziom 9  
  Witam
  jakiś czas temu złożyłem wzmacniacz do swojego subwoofera w domu, zasilam go transformatorem pochodzącego ze wzmacniacza Technicsa i posiada on +35V GND +35V po filtrowaniu posiada około +45 GND -45, przy tych napięciach wzmacniacz bardzo fajnie mi działa ale mam jeden dylemat związany z filtrem aktywnym gdyz kupiłem gotowy zestaw NE125 i on potrzebuje na wejściu napięcia symetrycznego maksymalnie 35 a ja posiadam 45 i nie wiem jak go obniżyć? czytałem że można zastosować stabilizator napięcia lecz wszystkie są maksymalnie do 35V i pomimo przekopania wielu tematów nie wiem jak to podłączyć aby mi wszystko fajnie działało.
  Jak najtańszym kosztem to zrobić?
  Pozdrawiam i z góry dziękuje
 • Poziom 41  
  LM317 i LM337 będą dobre.
 • Poziom 9  
  Z tego co widze napięcia wyjściowe mają do 40V, pytanie jak wygląda sprawa z maksymalnym napięciem wejściowym??
 • Poziom 41  
  W tym stabilizatorze nie określa się maksymalnego napięcia wejściowego tylko napięcie różnicowe we/wy, ponieważ żadna końcówka nie jest przyłączona do masy. Według danych producenta, dopuszczalne napięcie różnicowe we/wy, wynosi 45V. W Twoim przypadku np. jeśli założymy że chcemy uzyskać napięcie wyjściowe 25V, to napięcie różnicowe we/wy wyniesie 20V.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Można nawet obniżyć to napięcie, poprzez wstawienie szeregowo przed stabilizatorem opornika, którego oporność trzeba obliczyć z prądu jaki pobiera układ zasilany oraz założonego spadku napięcia na nim, np.10V. Ograniczy to straty mocy w samym stabilizatorze.
 • Poziom 9  
  W takim razie lece dzis i kupuje te dwie kostki, widze że jest potrzebny jeszcze rezystor i potencjometr, pytanie z jakiego wzoru wyliczyć ile mi potrzeba aby napięcie spadło aby dla filtru było bezpiecznie?
  Pozdrawiam