Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[cpld][vhdl] - 1szy projekt - Licznik do adresowania pamięci ROM

13 Paź 2015 01:12 2328 7
  • Poziom 16  
    Cześć!

Po wielu nieudanych podejściach do stworzenia pierwszego poważniejszego projektu samemu postanowiłem zasięgnąć porady na elektrodzie.

Zupełnie pierwsze kroki mam już za sobą (na 704-K Xilinx starter kit) - udało mi się rozrysować schemat, który zsyntetyzował się poprawnie ("migacz" diodą w zależności od naciśniętego przycisku).

Poważniejszym projektem jest licznik, zaprezentowany na poniższym schemacie.

[cpld][vhdl] - 1szy projekt - Licznik do adresowania pamięci ROM

Licznik ten docelowo liczy +1 lub +256 w zależności od 4ch sygnałów wejściowych.

Z powodu niedogodności związanych z edytowaniem tego schematu (edytor jest zwyczajnie niewygodny, wiesza się, nie można usuwać fragmentów połączeń, tylko całe gałęzie) jak i chęcią nauki VHDL, postanowiłem zrobić ten moduł od nowa, pisząc własnoręcznie program (szczególnie mając na uwadze nieczytelność/objętość kodu generowanego przy kompilowaniu schematu).

O ile układ ze schematu niezbyt szczęśliwie ale jednak działał, uznałem ze potrzebuję również móc symulować zachowanie układu (sonda logiczna i 8-kanałowy analizator są na etapie projektowania/modelowania zdecydowanie znacznie mniej wygodne).

Używam Xilinx ISE 10.1 oraz multisim 5.7.

W skrócie sam układ powinien działać następująco:
    Gdy CS == 1 - nic się nie dzieje.
    Gdy CS == 0 - układ pracuje według następujących zmiennych:
    Zapis - resetuje licznik.
    odczyt gdy A0 == 0 daje licznik+1
    odczyt gdy A0 == 1 daje licznik+256

Moje pytania:

1. Czy poniższy kod ma szanse działać?
    2. Czemu poniższy kod wraz z dołączonym test benchem nie daje wykresów w multisim?

jeśli brakuje w opisie detali jak układ ma się zachowywać, to proszę o zadawanie pytań.

Kod: vhdl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kod: vhdl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 27  
    w testbench masz:
    COMPONENT counter PORT(clock : IN std_logic; clear : IN std_logic; ...
    w entity counter brak portow clock i clear;

skad taki dziwaczny sposob zerowania?
    if lowCS = '0' and lowWR = '0' and lowRD = '1' and A0 = '1' then
    Pre_Q := Pre_Q - Pre_Q;

napisales 'process' bez jakichkolwiek ograniczen czasowych [clk'event,risingedge],
    wiec ISE zrozumie taka linie:
    if A0 = '0' then Pre_Q := Pre_Q + 1;
    ze Pre_Q ma byc zwiekszane o '1' ciagle, "w czasie 0 sekund"
    a zapewne nie chodzi ci o to, by uklad wpadl w jakies drgawki

j.
  • Poziom 16  
    J.A napisał:
    w testbench masz:
    COMPONENT counter PORT(clock : IN std_logic; clear : IN std_logic; ...
    w entity counter brak portow clock i clear;

Czy sygnał clock jest potrzebny do pracy tego układu?
    Dodatkowy reset poza tym wynikającym z kombinacji zmiennych wejściowych nie jest mi potrzebny, usunę go więc z bench'a.

Cytat:

skad taki dziwaczny sposob zerowania?
    if lowCS = '0' and lowWR = '0' and lowRD = '1' and A0 = '1' then
    Pre_Q := Pre_Q - Pre_Q;

Znalazłem gdzieś w internecie, uzasadnienie było takie, że to się lepiej syntezuje.

Cytat:

napisales 'process' bez jakichkolwiek ograniczen czasowych [clk'event,risingedge],
    wiec ISE zrozumie taka linie:
    if A0 = '0' then Pre_Q := Pre_Q + 1;[/]
    ze Pre_Q ma byc zwiekszane o '1' ciagle, "w czasie 0 sekund"
    a zapewne nie chodzi ci o to, by uklad wpadl w jakies drgawki

j.

Ok, to może by przyczyna, potrzebuje żeby przetwarzanie następowało przy opadającym zboczu CS, czy mogę użyć analogii stąd:
    http://stackoverflow.com/questions/18661936/set-and-reset-on-rising-and-falling-edge
    używając if falling_edge(lowCS) then... ?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Rafraf napisał:

Czy sygnał clock jest potrzebny do pracy tego układu?
    Dodatkowy reset poza tym wynikającym z kombinacji zmiennych wejściowych nie jest mi potrzebny, usunę go więc z bench'a.

do pracy TEGO ukladu raczej tak,
    dobra inzynierska praktyka wymaga takze zerowania;

Rafraf napisał:

Znalazłem gdzieś w internecie, uzasadnienie było takie, że to się lepiej syntezuje.

nie sadze by to sie lepiej syntetyzowalo niz zwykle 'X := 0';

Rafraf napisał:

Ok, to może by przyczyna, potrzebuje żeby przetwarzanie następowało przy opadającym zboczu CS, czy mogę użyć analogii stąd:
    http://stackoverflow.com/questions/18661936/set-and-reset-on-rising-and-falling-edge
    używając if falling_edge(lowCS) then... ?

nie wydaje mi sie, by to byla dobra analogia, tam jest dyskutowany inny problem;

w twoim przypadku powinienes po prostu logike licznika zamknac w:
    PROCESS (clk)
    IF (rising_edge clk) THEN

if (lowCS = '0' then .....
    else if (A0 = '0') then ...
    else ...

END IF;

j.
  • Poziom 16  
    W międzyczasie projekt rozwinął się w dobrym kierunku, na symulatorze mam już takie przebiegi jakich oczekuję, aczkolwiek pojawił się problem zegara, bo jak mniemam ten układ potrzebuje zewnętrznego taktowania? Jeśli tak - jak skonfigurować piny odpowiedzialne za zegar dla fizycznego CPLD i w który pin się wpiąć? (widziałem, że jest tam kilka źródeł zegara)?
  • Poziom 20  
    Tak, potrzebuje zewnętrznego taktowania. Poszukaj w dokumentacji twojej płytki do którego pinu jest podpięty zegar i go normalnie przypisz (w *.ucf lub GUI) do sygnału 'clock'. Kilka źródeł zegara które widziałeś to są specjalne IO do którego można doprowadzić zegar - wszystko zależy od tego co tam fizycznie jest podłączone.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    W toku rozwoju projektu pojawiają się kolejne pytania:
    czy te liczniki muszą mieć zewnętrzny zegar aby działać?

Czy zliczanie według zasad podanych w pierwszym poście mogłoby mi zapewnić zmodyfikowanie kodu

Code:

PROCESS (clk)
    IF (rising_edge clk) THEN

tak aby był uwarunkowany na:

Code:

IF (falling_edge A0) THEN

Jak się okazało urządzenie nadrzędne nie przekazuje zegara a ja sobie używałem syntetyczny do symulacji.
  • Poziom 20  
    Liczniki potrzebują zegara, a dokładniej jego zbocza do zatrzaśnięcia kolejnych wartości.
    Jeżeli licznik ma się inkrementować przy odczycie to można go taktować (zatrzaskiwać kolejne wartości) sygnałem 'lowRD'. Musisz wtedy zwrócić uwagę w jaki sposób urządzenie nadrzędne generuje sygnały sterujące. Gdy zostanie wystawiony sygnał odczytu i zmieniony adres A0 to nic się na wyjściu nie zmieni, bo nie było zbocza na lowRD. Urządzenie nadrzędne może się wtedy spodziewać że odczytuje dane z adresu powiększonego o dwa.

Można by to obejść używając do taktowania generator kwarcowy który jest zamontowany na twoim kicie, a inkrementowanie licznika odbywało by się po wykryciu zmiany stanu na 'lowRD' lub 'A0'. Jednak to rozwiązanie zwiększy pobór mocy, zużycie zasobów i wymaga zegara(co komplikuje nieco sprawę jeśli chciałbyś przenieść układ poza kit ).

Wszystko zależy od tego jakiego działania oczekujesz.

Pozdrawiam