Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MiniDysk Sony - Jak odczytać dane zapisane na nośniku mini dysk

daru78 13 Paź 2015 20:42 966 10
  • #1 13 Paź 2015 20:42
    daru78
    Poziom 5  

Witam, mam pytanko odnośnie skopiowanie danych audio zapisanych na nośniku MD. Czy jest jakiś czytnik (pomijając zwykły odtwarzacz MD) dzięki któremu będę mógł zrzucić pliki audio metodą kopiuj - wklej z nośnika mini dysk na komputer? Posiadam zapisane około 400 utworów muzycznych na mini dyskach i chciałbym je zarchiwizować w kompie, przegrywanie analogowo lub nawet cyfrowo ale w czasie rzeczywistym nie wchodzi w grę.
    Proszę o jakieś wskazówki, pomysły jak można dokonać takiego czynu.
    Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

0 10
  • #2 13 Paź 2015 22:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nie ma czegoś takiego. Jedyne wyjście to zgrywanie w czasie rzeczywistym.

0
  • #3 14 Paź 2015 05:26
    Polon_us
    Poziom 40  

Jaka to jest wersja MD?

Czy jest to może HD-Mini?

Jakie wyjścia ma te urządzenie?

0
  • #4 14 Paź 2015 07:57
    daru78
    Poziom 5  

Dokładnego modelu nie znam bo nie mam go pod ręką ale z gniazd to ma standardowe chinch oraz cyfrowy optical

0
  • #5 14 Paź 2015 08:00
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jeszcze raz powtórzę - nie znajdziesz żadnego magicznego sposobu na skopiowanie nagrań. Tylko i wyłącznie przegrywanie w czasie rzeczywistym.

0
  • #6 14 Paź 2015 09:11
    Polon_us
    Poziom 40  

Artur k. napisał:
    Jeszcze raz powtórzę - nie znajdziesz żadnego magicznego sposobu na skopiowanie nagrań. Tylko i wyłącznie przegrywanie w czasie rzeczywistym.

Z całym szacunkiem dla administratora Artura K., powyższe stwierdzenie nie jest do końca prawdą.
    Z informacji jakie znalazłem na Internecie firma Sony w 2004 roku wprowadziła na rynek odtwarzacze MD oznaczone logo HI-MD.
    Istotną zmianą w tych modelach było m.in. umożliwienie dwu-stronnej wymiany plików pomiędzy odtwarzaczem MD a komputerem. Co nie było możliwe w wcześniejszych wersjach.
    Wymiana plików audio pomiędzy HI-MD a komputerem odbywa się pod nadzorem programu SonicStage, który jest załączany do urządzenia.

Przykładem takowego odtwarzacz HI-MD jest model MZ-NH600D, którego instrukcję załączam poniżej - proszę zwrócić uwagę na strony 59-66 tejże instrukcji.

Autor tematu nie podał modelu posiadanego odtwarzacza, stąd moje wcześniejsze zapytanie.
    Jeżeli owy odtwarzacz nie ma logo HI-MD to transfer do PC nie będzie możliwy.
    Może autor znajdzie kogoś, kto posiada taki odtwarzacz i pożyczy :)

MiniDysk Sony - Jak odczytać dane zapisane na nośniku mini dysk

3
  • #7 14 Paź 2015 15:38
    daru78
    Poziom 5  

wielkie dzięki właśnie o coś takiego mi chodziło, o info czy jest jakieś urządzenie czytające MD i komunikujące się z PC.
    Pozdrawiam

0
  • #8 14 Paź 2015 18:54
    Artur k.
    Admin grupy audio

Polon_us napisał:
    Z całym szacunkiem dla administratora Artura K., powyższe stwierdzenie nie jest do końca prawdą.
    Z informacji jakie znalazłem na Internecie firma Sony w 2004 roku wprowadziła na rynek odtwarzacze MD oznaczone logo HI-MD.
    Istotną zmianą w tych modelach było m.in. umożliwienie dwu-stronnej wymiany plików pomiędzy odtwarzaczem MD a komputerem. Co nie było możliwe w wcześniejszych wersjach.
    Wymiana plików audio pomiędzy HI-MD a komputerem odbywa się pod nadzorem programu SonicStage, który jest załączany do urządzenia.

Przykładem takowego odtwarzacz HI-MD jest model MZ-NH600D, którego instrukcję załączam poniżej - proszę zwrócić uwagę na strony 59-66 tejże instrukcji.
    Owszem, ale z tego co mi wiadomo dotyczy to jedynie dysków HI-MD, a nie zwykłych dysków MD. Dysk HI-MD ma pojemność 1GB i widoczny jest w systemie jako pamięć masowa, zaś dźwięk zapisywany jest w systemie plików FAT, dlatego możliwe jest łatwe przenoszenie zawartości na dysk komputera.
    W przypadku zwykłych dysków według mojej wiedzy nie ma takiej możliwości.

To:
    daru78 napisał:
    z gniazd to ma standardowe chinch oraz cyfrowy optical

świadczy o tym, że mamy do czynienia ze zwykłym stacjonarnym odtwarzaczem MD, a nie HI-MD, bo odtwarzacz Hi-MD miałby złącze USB. Poza tym nie wiem czy w ogóle były stacjonarne HI-MD, ja nigdy nie widziałem - tylko przenośne typu "walkman". Te zaś nie miały RCA, miały mini jack.

0
  • #9 15 Paź 2015 08:20
    Polon_us
    Poziom 40  

daru78 napisał:
    wielkie dzięki właśnie o coś takiego mi chodziło, o info czy jest jakieś urządzenie czytające MD i komunikujące się z PC.

Muszę, niestety ostudzić kolegi entuzjazm :( Proszę poczytać poniżej.
    Artur k. napisał:
    Owszem, ale z tego co mi wiadomo dotyczy to jedynie dysków HI-MD, a nie zwykłych dysków MD.

Tu kolega ma rację. Tym razem przestudiowałem instrukcję dokładnie, łącznie z tym, co jest napisane małymi literkami. I te zastrzeżenie było tam umieszczone.
    Pisząc uprzedni wpis nie doczytałem tego, sugerowałem się ogólną instrukcją przenoszenia plików audio -> "Transferring back audio data from your MD Walkman ...".
    Artur k. napisał:
    Dysk HI-MD ma pojemność 1GB i widoczny jest w systemie jako pamięć masowa, zaś dźwięk zapisywany jest w systemie plików FAT, dlatego możliwe jest łatwe przenoszenie zawartości na dysk komputera.

Te łatwe przenoszenie dotyczy tylko plików nie-audio, np. zdjęcia, teksty - które można zapisać na dysku HI-MD, a czego nie mogły uprzednie wersje. Ale pliki audio wciąż mogą być tylko zarządzane przez program SonicStage.

Także, reasumując muszę przychylić się do głosu kolegi Artura k. Zakładając, że kolega nie posiada wersji HI-MD, bo modelu urządzenia wciąż kolega nie podał. Choć, o ile nie jest to wersja HI-MD, to nie ma to znaczenia.

Gdyby kolega miał wersję HI-MD i w tym formacie zapisywał pliki audio, to nie byłoby problemu. A tak pozostaje przegrywanie w czasie rzeczywistym.

0
  • #10 15 Paź 2015 08:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ciekawą rzecz można przeczytać na angielskiej Wikipedii:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hi-MD

Cytat:
    In March 2006, Sony released the MZ-RH1 Hi-MD Walkman in Japan, which was later followed in other regions. With this unit, Sony enabled faster-than-realtime full digital transfers from standard MiniDiscs to the computer for the first time. Users with extensive MiniDisc collections, for example, could upload their recordings digitally faster than real-time via USB connection, just like Hi-MD recordings already offered.

Wychodzi na to, że jednak da się ale trzeba mieć MZ-RH1, choć i tu mamy pewne ograniczenia (w tym DRM) o czym tam wspomniano. Rejestrator MZ-RH1 jest do dziś dostępny w niektórych sklepach, jednak jego cena przytłacza - prawie 1200zł.
    Nie wiem czy jakiekolwiek inne mają taką możliwość, ja trochę MD naprawiałem w życiu i z ciekawości zapoznawałem się z ich możliwościami. Z tych modeli (obsługujących Hi-MD) które miałem w rękach, nigdy nie udało mi się wprost przekopiować nagrań audio ze zwykłego MD na komputer - dlatego napisałem, że się nie da. Nigdy nie trafiłem MZ-RH1, bo pewnie ze względu na cenę nie był zbyt popularny.

1
  • #11 20 Lis 2016 00:33
    arigato
    Poziom 22  

Rozważania trwały zaledwie, lub aż ponad dwa dni. Przez ten czas: jeden do jednego, można by skopiować ponad trzy tysiące minut muzyki. Co 74 lub, co 80 minut podchodzimy do MD i zmieniamy dyskietkę. Sam już nie wiem, czy warto o ten problem kruszyć kopię…
    Czy da się wprost (cyfrowo) przekopiować zawartość MD na komputer?
    Oczywiście, że można, ale za pomocą ToSlink, lub COAXIAL i w czasie rzeczywistym, rzecz jasna :D

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo