Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elementy SMD lutowanie - kondensatory

13 Paź 2015 22:07 2559 5
 • Poziom 12  
  Wiele rzeczy lutowałem, które zawierały mnóstwo SMD i pewnie nie tylko ja. Ale natrafiłem na dziwny problem z kondensatorami SMD małej pojemności.

  Kondensatory 100nF i więcej jak lutuję to nigdy z nimi nie mam problemów, ale jak muszę przylutować 10nF i mniej to bardzo często zdarza się, że przylutowane, działają, a następnego dnia okazuje się, że już nie działają i są pęknięte (nie widać tego, dopiero przy rozlutowaniu wychodzi ten feler) przy jednym z wyprowadzeń.

  Na początku sądziłem, że to może przez używanie acetonu do zmywania albo nitro albo lakier... ale to nie jest problemem, bo nawet nie używając żadnego z tych środków i tak raz na jakiś czas kondensator pęka i to nie tak rzadko.

  Próbowałem lutować niższą temperaturą ale i to nie to.

  Lutuję stacją, ręcznie, stop bezołowiowy, bez dodatkowych topników, możliwie krótko.

  Sprawdziłem też czy kondensatory nie są jakieś kiepskie, ale gdzie bym nie kupił to ten sam efekt.

  Co jest w takim razie nie tak?
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 12  
  ok, sprawdzę jeszcze topnik jako element chłodzenia podczas lutowania, bo w sumie tego jeszcze nie sprawdzałem.

  Co do przegrzewania to próbowałem nawet metodą taką, że sumaryczny czas dotykania jednej i drugiej nóżki nie przekraczał 2 sekund, grotem, który nie był za bardzo rozgrzany. Spróbuje jeszcze ten topnik, bo nic innego mi nie pozostało.
 • Poziom 17  
  Podobnie jak kolega _jta_ uważam, że problem może być w technice lutowania.
  Przegrzanie i (lub) zbyt duża ilość użytej cyny.

  Stygnąca kropla cyny (zmniejszając swoją objętość) powoduje powstanie silnych naprężeń, Ten efekt wystąpi zwłaszcza wtedy gdy, kondensator nie będzie płasko przylegał do płytki i cyna pod padem z jednej strony uniesie go nad polem lutowniczym.

  Dlaczego jednak występuje to tylko dla kondensatorów o małej pojemności ?

  Po pierwsze, kondensatory (o różnych pojemnościach) mogą być wykonane z różnych rodzajów ceramiki ( o mniejszej odporności mechanicznej ?)

  Drugą możliwością, rozwiązanie tego problemu, może być sama budowa kondensatorów SMD.
  Na załączonym obrazku ( ze strony kemet.com) widać że kondensator SMD ma budowę „wafla”.
  Elementy SMD lutowanie - kondensatory

  Im mniejsza pojemność, tym mniejsza ilość warstw (niklowych elektrod) a i grubość dielektryka może być większa. To tłumaczy gorsze odprowadzanie ciepła podczas lutowania i podatność na przegrzanie.
 • Poziom 12  
  Akurat jeśli chodzi o topnik jako topnik ułatwiający samo lutowanie to tutaj ta część nie może być przyczyną. Po pierwsze dlatego, że płytki są pokryte kalafonią, po drugie po tylu latach lutowania dobrze radzę sobie z tym topnikiem, który jest w cynie. Jedyny przypadek, kiedy topnik w cynie mi odparowuje podczas pracy, to przypadek rozlutowywania a nie lutowania. Jak zdążę to wieczorem sprawdzę co z czym