Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m

13 Paź 2015 22:49 1992 18
  • Poziom 10  
    Witam.Posiadam Laptopa Toshiba z procesorem i3-2310m i grafiką intel hd3000.Ponieważ laptop zaczął się nagrzewać wymieniłem w nim pastę która już była zaschnięta na nową firmy Revoltec thermal grase.Sytuacja uległa poprawie ale podczas grania temperatura potrafi dojść na kilka sekund do 85 stopni i procesor z automatu zmniejsza taktowanie co powoduje chwilowe klatkowanie.Podejrzewam że pasta nie nadąża z przekazywaniem ciepła na radiator i dlatego tak się dzieje.Co polecacie za pastę na ten procesor by tego uniknąć.W czasie normalnej pracy temperatura procesora oscyluje w granicach 41-43 stopnie.Przed wymianą pasty temperatury wynosiły 50-60 stopni,a do 75 stopni bardzo szybko dochodziło podczas przeglądania stron nie mówiąc o graniu.Pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
    Możliwe że nową pastę niepoprawnie założyłeś, może nie założyłeś poprawnie chłodzenia... Możliwości jest wiele. Co do pasty to jedną z lepszych i opłacalnych past jest Arctic MX-2.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.Myślę że chłodzenie jest dobrze zamontowane,bo całość trzyma się łącznie na 4 śrubkach.Pastę nakładałem posiłkując się poradnikiem żeby uniknąć sytuacji że pasty dałem za mało albo za dużo.Zobaczę jak się sytuacja nie poprawi to zmienię pastę na tą co napisałeś chyba że ktoś używa jeszcze innej to wtedy porównam i wybiorę to lepszą.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    możesz poszukać jeszcze MX-4, albo jeszcze droższe, ale temp może zbiją o jakieś 1-2 C, tak ze nie warto, MX-2 powinieneś dostać w miarę wszędzie, bo to bardzo dobra pasta, nawet jak na swój wiek.

Po nałożeniu i dokręceniu chłodzenia proponował bym odkręcenie chłodzenia i sprawdzenie, czy pasta się poprawnie rozeszła między chłodzeniem i procesorem, tak na wszelki wypadek.
  • Poziom 10  
    W sumie te dwa stopnie mogą mnie uratować,ponieważ przy temperaturze 85 stopniach procesor zmnniejsza taktowanie :)
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 25  
    No to już coś nie tak z prockiem albo chłodzeniem, bo po wymianie pasty i czyszczeniu chłodzenia procek nie powinien osiągać takich temperatur.
  • Poziom 10  
    Witam nie wydaje mi się by chłodzenie było uszkodzone no ale żeby lepiej zobrazować sytuację zamieszczam dwa zrzuty ekranowe HWmonitora pierwszy podczas normalnej pracy drugi podczas obciążenia programem Prime95 Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m
  • Poziom 25  
    Faktycznie trochę za wysoka temp. Przy bezczynności temp jest jeszcze znośna, ale już podczas obciążenia zaczyna przekraczać dopuszczalne temp. rdzeni
    To może zapytam tak, czy wentylator pracuje ??
  • Poziom 10  
    Witam.Wentylator jak najbardziej pracuje i wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoje obroty.Myślę że zużyty nie jest,bo na niskich obrotach jest prawie niesłyszalny.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    To jeszcze 2 pytania.
    1. czy sprawdziłeś poprawność nałożenia pasty, jak nie to kup od razu pastę, jaką Ci poleciliśmy, i po nałożeniu sprawdź, czy jest prawidłowo rozprowadzona. Miałem taki przypadek, przy nakładaniu pasty na kartę graficzną, niby nałożyłem tyle ile trzeba, a temp. skakała gwałtownie do ok 100°C i wywalało sterownik, po chwili wszystko wracało do "normy" ale rdzeń i tak miał grubo ponad 80°C, ponowne nałożenie pasty pomogło.

2. jak miałeś wszystko rozebrane to czy zauważyłeś jak jest montowany sam procesor ? Chodzi mi o to, czy jest on lutowany czy montowany na gnieździe, na Tej stronie znalazłem max temp. rdzeni dla poszczególnego sposobu montażu procesora.
  • Poziom 10  
    Więc tak.Co do pierwszego pytania sprawdzałem było ok.Pasta była na całym rdzeniu.Co do drugiego pytania procek jest montowany na płycie nie lutowany i też już zdążyłem wyczytać że max temperatura dla niego to 85 stopni i dlatego po osiągnięciu tej temperatury z automatu spada mi taktowanie procesora.Nie wiem czemu tak się dzieje.Tej samej pasty używałem przy procesorze core duo t4500 i amd 3800+ i nic się niepokojącego nie działo.Kupię lepszą pastę i zobaczę czy coś to zmieni.
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
    Sprawdź czy heatpipe się rozgrzewa na całej długości, aby wykluczyć jego rozsczelnienie. Myślę że throttling podczas katowania w prime95 może się zdarzyć i raczej nie ma się co przejmować.
  • Poziom 25  
    Jak byś mógł jeszcze zrobić test OCCT, to zobaczylibyśmy, jak to wygląda na wykresie, czy temp. skacze drastycznie czy rośnie w "normalnym" tempie.
  • Poziom 10  
    Witam.Zamieszczam screeny z programu OCCT Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tutaj jest widoczny problem z przekazywaniem ciepła na chłodzenie, bardzo podobnie wyglądały słupki jak miałem źle nałożoną pastę na karcie graficznej
  • Poziom 10  
    Choinka wydawało mi się że skoro pasta jest na całym rdzeniu to będzie ok.

Dodano po 43 [minuty]:

No to jeszcze raz pasta nałożona i wyniki w OCCT Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m
  • Poziom 25  
    I już mamy "jakąś" poprawę, nieznaczną ale zawsze, teraz procesor zaczyna się przegrzewać dopiero po 2,5 min, a dalej... hmm. degradacja rdzenia ? nie wiem :(
  • Poziom 10  
    Witam jeszcze raz.Odświeżam mój temat bo spotkałem się z dziwną rzeczą.Jak pisałem wcześniej w poście mam problem z przegrzewaniem się laptopa.Zmieniałem pastę na lepszą,od napisania tego postu zmieniłem procesor na i3-2370m.A procesor i tak w chwili największego obciążenia się przegrzewał.I gdzieś na necie przeczytałem by zmienić w opcjach zasilania w sekcji chłodzenia systemu podłączony zmienić z aktywnego na pasywny.I problem zniknął.Fakt procesor nagrzewa się do max 80 stopni ale już nie rośnie dalej i nie załącza się Throttling szczególnie podczas grania.Pytanie czy taki zabieg jest bezpieczny,czy nie uszkodzę procesora przez to.Z góry dzięki za odspowiedź.
  • Poziom 10  
    Temat do zamknięcia wczoraj kupiłem pastę firmy AAB Thermal Grease 4 i nie ma już problemów z przegrzewaniem się.Temperatura nie przekracza 73 stopni i się nie przegrzewa.