Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DomGaz INVAR olejowy-niższa temp na piecu i ster. ręczne czy wysoka i ster. aut?

14 Paź 2015 09:39 1116 2
  • Poziom 11  
    Drodzy Forumowicze.

Chcę odwołać się do Waszych doświadczeń i fachowości. Powiedzcie proszę która z dwóch opcji jest oszczędniejsza i pozwala na mniejsze zużycie oleju.

Kocioł to olejowy DomGaz Invar, Palnik Hansa.

Opcje:

1. Ustawienie niższej temperatury na piecu i sterowanie ręczne - wówczas temperatura kotła będzie z grubsza odpowiadać temperaturze na grzejnikach - ciągłe grzanie o niższej temperaturze.

2. Sterowanie automatyczne - wysoka temperatura na piecu i na grzejnikach - sterownik automatycznie steruje kiedy przepompować gorącą wodę na grzejniki, potem grzejniki wytracają temperaturę i są nagrzewane gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej temp. ustalonej na sterowniku w ogrzewanym pomieszczeniu.

Zatem, która z opcji jest bardziej ekonomiczna przy założeniu, że utrzymujemy podobny komfort cieplny pomieszczeń. Przy pierwszej opcji mamy stałe grzanie i brak "szoków" temperaturowych w ogrzewanych pomieszczeniach.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Witam.
    Od kilku lat ogrzewam dom piecem na gaz ziemny. Stosuję następujący sposób ogrzewania.
    1. Nastawa ręczna temperatury na piecu minimalna jednakże uzależniona od temperatury zewnętrznej. Im cieplej na zewnątrz tym temperatura na kotle mniejsza.
    2. Programator z nastawą temperatury dziennej oraz z nastawą temperatury nocnej. Nastawy uzależnione od komfortu jaki chcesz mieć w pomieszczeniach. Programator zamontowany w najchłodniejszym pomieszczeniu użytkowym. Ja ustawiłem temp dzienną 21 stopni nocną na 17 stopni. Sterownik wyłączy piec w dzień jeżeli temp wzrośnie powyżej 21 stopni. W nocy sterownik załączy piec jeżeli temp. spadnie poniżej 17 stopni. W sterowniku idzie programować okresy dla dnia i nocy dla każdego dnia tygodnia. Dodatkowo każdy kaloryfer posiada głowiczkę termostatyczną, która reguluje temp danym pomieszczeniu. Dom o powierzchni około 180 mkw kocioł 21 kW. Nastawa temperatury na kotle zazwyczaj w przedziale 40 do 55 stopni przy dużych mrozach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dziękuję za info. Te wskazówki bardzo mi pomogły.

Pozdrawiam!