Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PWM sterowane termistorem

ccompany 14 Oct 2015 12:44 684 3
 • #1
  ccompany
  Level 15  
  Witam,
  Mam wentylatory o łącznym poborze prądu 38A ze sterowaniem PWM.
  Chciałbym zastosować regulację prędkości wentylatorów w zależności od temperatury. Z tytułu dużego prądu odpadają rozwiązania z tranzystorem, szczególnie, że wentylatory są już z PWM, więc warto moim zdaniem z tego skorzystać.
  Wydaje mi się, że gdybym do tego układu zastosował termistor, byłoby to w sam raz dla mnie.
  Pozostaje tylko pytanie jak w tym układzie zastąpić potencjometr termistorem. Głowię się nad tym już chwilę, ale nic konkretnego nie wymyśliłem.
  Czy może zastąpić potencjometr rezystorem, a termistor wyprowadzić między D1 i P1 do TRIG1? Zamęt wprowadzają mi też te diody.. Czy są zastosowane po to, żeby układ mógł generować impuls z wypełnieniem poniżej 50%? Czy to jakaś inna magia? Podpowie ktoś?:) Dziękuję.
  PWM sterowane termistorem
 • Helpful post
  #2
  SlawekKedra
  Level 43  
  ccompany wrote:
  Czy może zastąpić potencjometr rezystorem, a termistor wyprowadzić między D1 i P1 do TRIG1?

  Można tak zrobić ale wówczas nie będzie możliwe osiągnięcie tak szerokich zmian we współczynniku wypełnienia, ponadto taka konfiguracja oprócz zmiany współczynnika wypełnienia wraz ze zmianami temperatury, będzie pociągać za sobą również zmianę częstotliwości.
 • #3
  ccompany
  Level 15  
  Wg noty katalogowej wentylatory akceptują sygnał o częstotliwości między 30Hz a 300kHz(zalecane 25kHz), więc teoretycznie zmiana częstotliwości byłaby do zaakceptowania jeśli nie znajdę lepszego rozwiązania.
  Pełny zakres sterowania w sumie też nie jest mi potrzebny, bo wentylatory startują teraz przy 40 stopniach, uruchamiane termostatem bimetalicznym, ale hałas który generują jest uciążliwy, a nie ma potrzeby żeby bez przerwy kręciły się na 5500 obrotów.
  Generalnie pełnią szczęścia będzie dla mnie układ który pozwoli przy 70-75 stopniach na 100% wydajności wentylatorów a przy 40 stopniach mniej więcej 30%.
 • #4
  SlawekKedra
  Level 43  
  To się powinno udać, ale będzie wymagać eksperymentów z termistorem i jakimiś opornikami, aby w efekcie ustawić sobie urządzenie tak, aby działało zgodnie z oczekiwaniami.