Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel VBA - Zapis zaznaczonego wiersza w innym arkuszu, w pierwszej wolnej pozyc

14 Paź 2015 13:28 1578 13
 • Poziom 7  
  Witam serdecznie.
  Chcę sobie utworzyć makro które strasznie mi ułatwi pracę, mianowicie:

  Mam kilka arkuszy z pozycjami cenowymi. Potrzebuję aby makro po zaznaczeniu wiersza kopiowało do wyżej wskazanego nowego arkusza zawartość całego wiersza ( tak, to jest wręcz banalne). problem polega na tym że nie mogę sobie poradzić z tym aby wklejał mi to w pierwszym wolnym wierszu(cały czas nakleja mi pozycje na te poprzednio "przerzucone")

  Proszę o pomoc i pozdrawiam :)
 • Poziom 7  
  Prawie, tylko po podwójnym kliknięciu ma ten wiersz wysłać do innego arkusza, załóżmy mam 5 arkuszy cennika, a arkusz 6 będzie arkuszem zbiorczym, w którym znajdą się przekopiowane wartości :)

  Ale dzięki!
 • Poziom 7  
  No i Pięknie!

  Tylko... jestem aż tak tępy, czy nie mogę sobie wyświetlić kodu makra?
  Chyba że mój excel się obraził...
 • Poziom 35  
  Przy otwartym Excelu, Alt+F11.
  Następnie w lewym-górnym okienku 2x klik na nazwę arkusza.
 • Poziom 7  
  Ostatnia rzecz... Dlaczego ta funkcja mi działa tylko w dwóch kartach?

  Rozwinąłem sobie do 10 kart, i lipa, działa tylko dla dwóch kart?
 • Poziom 35  
  Musisz powyższy kod umieścić w modułach każdego arkusza.
 • Poziom 7  
  No i galanto, dziękuję!
 • Poziom 7  
  Fajna funkcja. Łatwo można ją przerobić na funkcję która po podwójnym kliknięciu usuwa wiersz. Dziękuje. Przyda mi się.
 • Poziom 7  
  Fajna ciekawostka. Bardzo przydatna funkcja. Z mojego punktu widzenia jest tylko jeden problem. Nie ma jak cofnąć danej czynności gdy np przez przypadek zrobi się dwuklik nie w tym wierszu i się go usunie (brak czegoś na zasadzie cofnij).
 • Poziom 35  
  Należy w procedurze Worksheet_SelectionChange kopiować wybrany wiersz do arkusza pomocniczego, żeby potem można byłoby go przywrócić.
 • Poziom 7  
  Korzystając z ciekawostki kolegi PRL chciałbym przestawić rozwiązanie mojego problemu z kilku postów wyżej. Chodzi o to, że po usunięciu pozycji dwuklikiem móc cofnąć operację usunięcia wiersza.
  Makro poniżej sprawia, że po podwójnym kliknięciu w arkuszu "szablon" w pierwszej kolumnie w danym wierszu wiersz ten zostanie najpierw skopiowany do arkusza "robocze" a później usunięty w arkuszu "szablon".
  Kod: vbscript
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Analogicznie można za pomocą kodu poniżej dwuklikiem w danym wierszu przenieść wiersz z arkusza "robocze" do arkusza "szablon" a na końcu sortując według własnych potrzeb (w pierwszej kolumnie miałem numerację, więc sortowałem według właśnie tej kolumny). W ten sposób można sobie wybrać cofnięcie niekoniecznie ostatniego usuniętego wiersza ale każdego innego w dowolnej kolejności.
  Kod: vbscript
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Za pomocą kodu poniżej przypisując makro do jakiegoś skrótu klawiatury (np. crtl +w) można cofać ostatnie usunięte wiersze według kolejności usunięcia na zasadzie Windosowego "cofnij". Makro działa podobnie do tego powyżej ale przenosi i usuwa wiersze w arkuszu "robocze" od ostatniego usuniętego do pierwszego usuniętego wiersza.
  Kod: vbscript
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Dodam ważną informację dla laików w programowaniu do których się również zaliczam. Pierwsze makro wrzucamy w VBA do Microsoft Exel Object do arkusza "szablon". Drugi podobnie tylko, że do arkusza "robocze" a trzeci kod wpisujemy w dowolnym module.

  Dzięki kolego PRL, że swoją ciekawostką sprawiłeś, że moje komórki mózgowe zaczęły działać i coś takiego poskładałem. Wrzucam w tym temacie rozwiązanie mojego problemu ponieważ może znajdzie się taka osoba, której się to przyda.