Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik

14 Paź 2015 16:13 1674 13
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich

  Posiadam kilka nowych transformatorów TMM/230/24V/630VA BREVE z jednego chcę wykonać dobry i mocny prostownik 12 V do różnych akumulatorów samochodowych i maszyn rolniczych.

  1 - Czy nie będzie za mocny na prostownik ?

  Odwinąłem kilka zwojów z uzwojenia wtórnego i uzyskałem 17 V.
  Mostek prostowniczy wykonam z czerech diod 50HFR120M 50A / 1,2kV - (takie posiadam) do tego woltomierz i amperomierz analogowy 30A ( też posiadam)

  2 - Jakiej wielkości zastosować radiator do takiego mostka ?

  3 - Co jeszcze będę potrzebował ?
 • Poziom 36  
  Układu regulacji prądu ładowania oraz automatykę
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Twój transformator może zabezpieczyć prąd w obciążeniu do 36 - 37А . Lecz to nie oznacza , że jego nie wolno wykorzystać dla prostownika , od którego należy otrzymać prąd znacznie mniej . Od mocy transformatora zależy tylko maksymalny prąd . Tak że możesz wykorzystać taki transformator dla prostownika dla ładowania akumulatorów dużej pojemności prądem do 36 А i dla zasilacza kieszonkowego radioodbiornika . Każdy konsument weźmie tyle ile jemu należy . Zawiadom który maksymalny prąd chcesz otrzymać od prostownika, bez tego ciężko dać rekomendacje po wyborze elementów. A od typu elementów zależy ich koszt. Nie ma sensu tracić pieniądze., żeby skonstruować działo, która będzie strzelała po wróblach .
 • Poziom 9  
  Myślałem o regulowanym przedziale od 5 do 15 A
  bo odwijajac około 45% uzwojenia wtórnego aby uzyskać około 17 V trafo straciło też chyba swoją moc ? - czy dobrze myślę ?
 • Poziom 36  
  Odwijając uzwojenie wtórne zmniejszasz tylko napięcie, wydajność prądowa zostaje taka sama. To trafo średnio się nadaje ponieważ jest trochę zbyt duże jak na prostownik. Po prostu będziesz nosił kilka kg na darmo więc jeśli Ci to nie przeszkadza to składaj.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, plemnik7! Zawiadomiłeś, że moc transformatora 630W. Przy każdej przemianie wyjściowego napięcia moc transformatora nie zmieni się . To oznacza, zmniejszysz napięcie, wezbierze prąd i przeciwnie. Dla przykładu - było napięcie 25V. Maksymalny prąd przy takim napięciu - 630W/25V= 25,2A. Odwiniemy zwoje do napięcia 17V. Przy takim napięciu możemy otrzymać maksymalny prąd 630/17 = 37А. To zgodnie teorii, a faktyczno prąd może być mniejszy na 1-2А zza strat w transformatorze. Lecz jest wymóg - drut, którym jest namotany transformator musi mieć odpowiednią średnicę dla zabezpieczenia takiego prądu. Przedstawiam ci dla zapoznania schemat prostownika dla ładowania akumulatorów 12V . Prostownik nie boi się zwarcia, nieprawidłowej biegunowej włączenia akumulatora . Maksymalny prąd ładowania jest ograniczony tylko możliwościami wykorzystanych elementów ( diody, tyrystory, transformator ), regulacja prądu od 0 do max. Jeśli schemat ci podchodzi, wyłożę zdjęcia plytky i rekomendacje po zamianie elementów. Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik
 • Poziom 9  
  Ok duże dzięki za pomoc
  jeżeli można proszę o rysunek płytki
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Wykładam na twoją prośbę rysunek plytky . Chcę wskazać na błąd w oznaczeniu tyrystorow T1, T2. Na schemacie oni są oznaczone TS122-25. Prawidłowe oznaczenie - T122-25 . Diody D1, D2 możesz zamienić swoimi diodami 50А . Diody VD3, VD4, V6 - prostownicza dioda na prąd 1A i napięcie od 100V i więcej . Tranzystory VT1, VT4 - BC 547-550, VT2, VT3 - BC557-560. Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik

  Dodano po 3 [minuty]:

  VD5 - 1N4148 , 1N3064 , 1N3065.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Analiza plytky z rozmieszczeniem elementów pokazała , co jest kilku błędów w oznaczeniu oddzielnych elementów . Daję zdjęcie z naprawieniem błędów .
  Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik

  Dodano po 23 [minuty]:

  VD 5 na schemacie odpowiada VD 2 na plytce. VD6 na schemacie VD4 na plytce. VD3 VD4 na schemacie VD5 VD6 na plytce . Oznaczony na plytce diodę VD3 ( LED ) można wykorzystać dla kontroli włączenia prostownika. Dioda VD1 na plytce - (LED 1) na schemacie wykorzystuje sie jak wskaznik nieprawidłowej biegunowej akumulatora

  Dodano po 20 [minuty]:

  Skorygowany wariant schematu
  Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik
 • Specjalista elektronik
  Twój transformator może zabezpieczyć prąd w obciążeniu do 36 - 37А .
  Nie bardzo: 630VA/24V=26.25A. Co prawda zmniejszenie ilości zwojów uzwojenia wtórnego zmniejsza obciążenie pierwotnego (jeśli napięcie zmalało z 24V do 17V, to prąd uzwojenia pierwotnego zmalał 1.4X), ale wtórne ma ograniczoną wytrzymałość. Istotne jeszcze jest, jak uzwojenia są rozmieszczone - jeśli wtórne jest na odrębnej części karkasu, to mniejsze grzanie się pierwotnego nie pomoże wtórnemu, natomiast pomoże fakt, że opór wtórnego jest teraz mniejszy - można uznać, że wytrzyma ono prąd o 15% większy; jeśli są razem, to wtórne będzie mniej podgrzewane przez pierwotne i myślę, że wytrzyma prąd ze 25% większy - byłyby to prądy 30A i 33A. Żeby uzyskać taką samą moc, nie wystarczy odwinąć część uzwojenia wtórnego - trzeba je nawinąć grubszym drutem.

  Osobna sprawa: moc transformatora podaje się licząc prąd skuteczny, a on bywa znacznie większy, niż wyprostowany, tu będzie to czynnik około 1.4 - czyli zależnie od konstrukcji transformatora dopuszczalne obciążenie prostownika będzie 21.5A, albo 23.5A. Ale pewnie i to wystarczy?

  Układ prostownika powinien zawierać opornik dużej mocy - transformator daje większe napięcie, niż potrzebne do ładowania, różnica odkłada się na tym oporniku. Co prawda można ograniczyć prąd tyrystorami przez regulację fazową, ale wtedy prąd płynie krótkimi impulsami, co bardziej obciąża transformator. Pewnie aksakal jest w tym mało zorientowany - w ZSRR robiono transformatory z dużym zapasem, więc dało się przeciążyć transformator i on to na ogół wytrzymywał, a obecnie robi się je z minimalnym zapasem, żeby zużyć mniej materiału (celują w tym Chińczycy - robią tak, że transformator nie wytrzymuje nominalnego obciążenia) - więc niewielkie przeciążenie może spalić transformator.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, _ jta _! Twoja prawda! Transformatory w ZSRR były nie prosto z dużym, a z bardzo dużym zapasem . Wykorzystuję ich przed teraźniejszy czas . Bez problemów zabezpieczają moc do 1,5 razu więcej za oznaczoną. I przy czym jeszcze i grzeją się mniej współczesnych, A o Chinach i mowy nie ma!!! Zacytowałeś moje słowa z post#3 o prądzie 36-37A. Miałem na myśli napięcie 17V, które wskazał autor tematu. Lecz na pewno, nie przeczytał post#6, gdzie wskazałem prąd 25А dla napięcia 25V.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik

  Dodano po 18 [minuty]:

  Kolega, plemnik7! Przedstawiam ci dla orientacji zdjęcie prostownika mojej własnej konstrukcji, przeznaczonego dla ładowania akumulatorów .
  Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik Transformator TMM/230/24V/630VA na prostownik
 • Specjalista elektronik
  aksakal - Zapomniałeś o tym, że aby przy zmniejszeniu napięcia prąd wzrósł tak, by moc pozostała ta sama, trzeba wymienić uzwojenie na nawinięte grubszym drutem, a nie tylko odwinąć część uzwojenia. Dopuszczalny prąd wzrasta i po odwinięciu części uzwojenia wtórnego, bo: (1) maleje prąd w uzwojeniu pierwotnym, które może być np. pod uzwojeniem wtórnym, i wtedy je podgrzewa; (2) przy takim samym prądzie uzwojenie wtórne mniej się grzeje, bo drut jest krótszy, więc opór mniejszy. Ale nie jest tak dobrze, jak po wymianie drutu na grubszy. Tyle, że autor tematu ma transformator 630VA, a potrzebuje prądu do 15A, więc ma spory zapas, wykorzysta około 70% tego, co transformator może dać bez wymiany uzwojenia i nie potrzebuje poprawiać jego możliwości o kilkanaście %.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega,_ jta _ ! Mi bardzo żal, lecz nie uważnie czytasz, to, co napisałem. W post#6. wskazałem względem grubości drutu przy zmniejszeniu liczby zwojow .
 • Specjalista elektronik
  A rzeczywiście, nie doczytałem - zobaczyłem, że napisałeś o odwinięciu części uzwojenia tak, by mieć 17V~, więc założyłem, że nie rozważasz wymiany drutu na grubszy.