Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena projektu instalacji C.O. z wymiennikiem plytowym

retsef 15 Paź 2015 01:15 2010 11
  • #1 15 Paź 2015 01:15
    retsef
    Poziom 14  

Instalator zaskoczyl mnie wymiennikiem plytowym w projektowanej instalacji. Ponizej schemat.

Interesuje mnie ocena takiej instalacji. Bedzie ona pracowac w nowym domku jednorodzinnym, pietrowym, z dwoma obiegami CO, obiegiem CWU, dom o powierzchni okolo 220mkw, docieplony styro 15cm, dach docieplony, podloga docieplona, dwa regulatory pokojowe, regulator pogodowy, piec na ekogroszek z podajnikiem. Instalacja bedzie wypelniona woda, grzejniki stalowe.

0 11
  • #2 15 Paź 2015 07:15
    kambal
    Poziom 12  

Instalacja poprawna. Wymiennik zastosowany by cała instalacja kotłowa została w kotłowni. Grzejniki w układzie zamkniętym, mniej strat. Zastanowił bym się w takim układzie nad zaworem 4drogowym, ale prawdopodobnie producent tak wymaga w warunkach gwarancji.

1
  • #3 15 Paź 2015 12:41
    retsef
    Poziom 14  

kambal napisał:
    Zastanowił bym się w takim układzie nad zaworem 4drogowym, ale prawdopodobnie producent tak wymaga w warunkach gwarancji.

Tak, instalator chcial trojdrozny, ale zmienilismy po konsultacji z producentem.

Druga sprawa od producenta uslyszalem ze w takiej instalacji nie bedzie dzialac czujnik pogodowy, komputer nie bedzie mogl sterowac temp zasilania grzejnikow, nie beda dzialac poprawnie regulatory pokojowe.

Dodatkowo producent kotla zaznacza ze komputer nie wysteruje pompa oznaczona nr 9 na schemacie.

Strasznie duzo zarzutow. I co z ta pompa? Ma chodzic caly czas? Moze powinienem zrobic sobie uklad logiczny ktory ja zalacza warunkow? Np gdy jedna z pomp w obiegu kaloryferow dziala.

Dodano po 5 [godziny] 14 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, czy w obiegu kaloryferow stosowac pompy 25/40 czy moze raczej 25/60? Dom jest parterowy z uzytkowym poddaszem.

0
  • #4 15 Paź 2015 16:09
    kambal
    Poziom 12  

Sprawdź, czy kocioł nie ma przypadkiem dopuszczenia do instalacji w układzie zamkniętym. Przy spełnieniu odpowiednich założeń, tj podwójny zawór bezpieczeństwa dużego przekroju, duże naczynko przeponowe (czerwona bańka) nowe kotły można instalować w zamkniętym układzie. Wtedy ma rację bytu zawór 4drogowy oraz całe te okablowanie czujnikami temp i termostatami pokojowymi.

Do grzejników spokojnie pompa 25/40.

Przemyślałem instalacje jeszcze raz. Generalnie to wszystko powinno działać tak jak założył producent, a jedynie z większym opóźnieniem. Wymiennik przekazuje ciepło, separując od siebie dwa układy ogrzewania. A pompę nr 9 musisz przez dwa przekaźniki połączyć z pompami grzejnikowymi by załączała się z każdą z nich osobno:)

0
  • #5 15 Paź 2015 23:19
    retsef
    Poziom 14  

kambal napisał:
    Sprawdź, czy kocioł nie ma przypadkiem dopuszczenia do instalacji w układzie zamkniętym.

Ma. Wyslalem schemat producentowi. Niby dziwia sie w ogole wymiennikowi, podpowiadaja zeby zrezygnowac z wymiennika i zrobic wszystko w ukladzie zamknietym.

0
  • #6 16 Paź 2015 06:38
    Ptak3124
    Poziom 24  

Niech mi któryś wyjaśni, po co przy wymienniku płytowym stosować zawór 4D?
    Jeszcze takich "układów" nie widziałem...
    Producent kotła powinien zaakceptować wymiennik płytowy na rzecz zaworu 4D.
    Sam wymiennik płytowy jest "zabezpieczeniem" temp. powrotu kotła.
    Przy braku zaworu 4D pompa kotła powinna pracować, puki kocioł grzeje. To załatwia ochronę temp. powrotu kotła.
    Z zaworem 4D, jak wyrysował autor pompa ta powinna działać razem z pompami grzewczymi. Temp. powrotu powinien zabezpieczyć zawór 4D.

Co do zamykania kotła do układu zamkniętego ze zbiornikiem przeponowym to napisze, że dopuszczenie producenta to jedno. Jednak przepisy dotyczące instalacji piszą co innego na temat kotłów stałopalnych.

Oczywiście praktyka pokazuje, że sę da kocioł kocioł z podajnikiem używać w zamkniętym układzie grzewczym. Użytkownicy mają problemy, bo instalacje mogą się się zapowietrzać.
    Jednak widziałem konstrukcje kotła, gdzie rusz palnika jest pod rusztem wodnym kotła (tzw. awaryjnym). Temp. pracy kotła powyżej 70'C wystarczała, żeby kocioł "zabulgotał" nieznacznie.

0
  • #8 16 Paź 2015 09:02
    retsef
    Poziom 14  

A moze zawor 4D w ukladzie zamknietym? Ktos mi tu podpowiada ze komputer lepiej nim wysteruje, bardziej plynnie

0
  • #9 16 Paź 2015 09:34
    Ptak3124
    Poziom 24  

Troche lepiej to teraz wyglada.

Za pompą po stronie kotła zawór zwrotny, by pompa cwu nie płatała "figla" No i bedzie zaleta, że w razie potrzeby będzie priorytet cwu.

Zawór 3D po stronie układu zamkniętego jak najbardziej. Może też być zawór 4D, ale jakoś nie jest to uzasadnione.

Po stronie układu zamkniętego są dwa obiegi. Dobrym pomysłem będzie, żeby mieć możliwość regulacji temp. w obu obiegach. Więc potrzebne będą dwa zawory mieszające (przy pompach). Pompa powinna "ciągnąć" wodę z zaworu mieszającego. Wtedy siłownik zaworu "namiesza" gorącą wodę z zasilania i zimną z powrotu tak, by woda w układzie utrzymywała się na zadanym poziomie.
    Można wtedy zaworem mieszającym z siłownikiem regulować temp. wody w kaloryferach w zależności od np. temp. na zewnątrz (krzywa grzewcza).
    Jeśli jest obieg ogrzewania podłogowego, to też jest możliwość regulacji.
    Plusem było by to, że obiegi (z zamkniętego układu) będą działać razem i osobno...

Temp. minimalna kotła i powrotu jest podana w charakterystyce kotła. Czyli np. 65'C kocioł i 45'C powrót. Temp. powrotu przy w/w układzie regulować będzie sterownik wyłączając pompy "ogrzewania" (nie kotła) do momentu, aż temp. powrotu wzrośnie.

0
  • #10 16 Paź 2015 09:59
    retsef
    Poziom 14  

Producent mi cos zwraca uwage, ze gdy sa dwa uklady jak na schemacie to ich sterownik zawor mieszajacy traktuje jako czesc ukladu CO1. Z CO2 pompe wylacza dopiero regulator pokojowy. Jezeli dobrze rozumiem to steronik wylacza wlasnie tylko wtedy gdy temp powrotu jest za niska.

Nie mam pojecia czy w tej odpowiedzi producent cos mi zarzuca czy mam cos zmieniac?

0
  • #11 16 Paź 2015 11:22
    Ptak3124
    Poziom 24  

Sterownik obsługuje dwa obiegi, czyli pracą dwóch pomp i dwóch zaworów mieszających.
    Regulator pokojowy w istocie wyłącza pompę, jeśli temp. w pomieszczeniu gdzie jest regulator spadnie poniżej nastawionej temperatury.
    Obsługa zaworu mieszającego pewnie jest do wyboru. Ochrona powrotu kotła albo temperatura zasilania (za zaworem).

Niestety (pewny nie jestem), ale Twoja pompa kotła raczej przez Twój sterownik nie będzie obsługiwana.
    Chyba, że jeden z obiegów w opcjach sterownika da się wysterować wg. potrzeb. Czyli pompa działa, gdy kocioł grzeje. Reszta pomp musi zostać wyłączona, jeśli temp. powrotu spadnie poniżej progu.

0
  • #12 16 Paź 2015 16:11
    retsef
    Poziom 14  

Ptak3124 napisał:

Regulator pokojowy w istocie wyłącza pompę, jeśli temp. w pomieszczeniu gdzie jest regulator spadnie poniżej nastawionej temperatury.

Chyba wylacza kiedy wzrosnie powyzej zadanej?

Dodano po 35 [sekundy]:

Ptak3124 napisał:
    Niestety (pewny nie jestem), ale Twoja pompa kotła raczej przez Twój sterownik nie będzie obsługiwana.

Niestety nie bedzie.

Dodano po 4 [godziny] 9 [minuty]:

Ok zmienilem schemat zgodnie z powyzszymi uwagami.

Na schemacie pozycja nr 19 to zawor zwrotny, jezeli rozumiem jest poprawnie za pompa po stronie kotla.

0