Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.

15 Paź 2015 15:51 6390 10
  • Poziom 11  
    Witam, kilka lat temu dostałem wybrakowany rosyjski prostownik ze sprawnym trafo jak na poniższym zdjęciu. Załatwiłem sobie nowy mostek prostowniczy z diód samochodowych, dołożyłem nowe zabezpieczenia i prostownik zadziałał, ale...

Na minimalnym zakresie bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosi 11,7V, pod obciążeniem żarówki H7 (12v 55W) spada do równych 10V. Byłem wręcz niemal pewien, że taki prostownik będzie zbyt słaby do ładowania jakichkolwiek akumulatorów, ale cud zdarzył się dopiero wtedy, gdy podłączyłem zaciski do rozładowanego akumulatora, wtedy prostownik zaczął dawać 14V i ok. 5A prądu ładowania na minimalnej mocy 8-O Wraz z przełączaniem pokrętła w kierunku maksimum, napięcie i moc ładowania wzrastały. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, że "na sucho" prostownik pokazuje tak słabe napięcie, a po podłączeniu do akumulatora ono wzrasta?

• Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 29  
    Wszystko zależy od zastosowanej automatyki, masz schemat, albo przynajmniej symbol tego prostownika.
  • Poziom 11  
    To jest schemat tego prostownika. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale u mnie nie ma zamontowanego kondensatora C1 tylko jest gniazdo sieciowe od ATXa z jakimś rezystorem.

• Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Stałe napięcie na wyjściu mostku zwiększa się w 1,41 razu w porównaniu z przemiennym napięciem na wejściu mostku ( lecz należy mieć na myśli straty na diodach 1,5-2V). Chcę pryzpomnieć, transformator prostownika przeznaczony dla napięcia 220V, a teraz w Polsce standard 230V, a faktyczno wahania napięcia dochodzą i do 240V. Nie dziw, się że napięcie będzie różniło się od oczekiwanego.
  • Poziom 11  
    Hermogenes napisał:
    Prostownik daje napięcie zmienne pulsujące nie mylić z przemiennym (jakie jest po pierwotnej stronie mostka) woltomierz mierzy wartość skuteczną tego napięcia po podłączeniu akumulatora; który jest też kondensatorem mierzysz sumaryczne napięcie obu żródeł (przebieg pulsujący prostownika dokłada się do stałego napięcia akumulatora.

Rozumiem, że akumulator by go nie ugotować powinienem ładować patrząc na napięcie sumaryczne?
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Zasilacz do ładowania akumulatorów samochodowych ma stosunkowo prostą konstrukcję, co widać z załączonego schematu. Rzeczywiście więcej nie trzeba.
    Na zaciskach pojawia się napięcie stałe niewyfiltrowane.
    dieludolfs napisał:
    Na minimalnym zakresie bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosi 11,7V
    Łatwiej będzie zinterpretować wyniki pomiarów jeśli rozważy się oba wyżej opisane przypadki pomiarów.
    Dla każdego przebiegu okresowego można wyznaczyć 3 wartości - średnią, skuteczną i maksymalną. Ich wzajemne proporcje zależą od stopnia odkształcenia (odstępstwa od kształtu sinusoidy) przebiegu. Wartość 11,7V to wartość skuteczna wskazana przez miernik reagujący na wartość średnią przebiegu - Uśr1.
    Ta z kolei oznacza pole zakreskowane, ograniczone na rysunku sinusoidą.
    Jeśli to pole zamienimy na prostokąt obejmujący podstawą 3 "pulsy" sinusoidy z rysunku to jego wysokość wyznaczy wartość średnią przebiegu.

Po obciążeniu zasilacza żarówką nastąpiło zrozumiałe obniżenie napięcia - wszystkie wartości z rysunku 1 nieznacznie zmalały.

dieludolfs napisał:
    wtedy prostownik zaczął dawać 14V i ok. 5A prądu ładowania na minimalnej mocy
    Po podłączeniu akumulatora sytuacja ulega drastycznej zmianie.
    Napięcie na wyjściu już nie spada okresowo do 0V co 10 ms (dla 50 Hz).
    Płaska część obwiedni pomiędzy wierzchołkami sinusoidy obrazuje napięcie akumulatora. Wskazanie miernika to wynik jego reakcji na zakreskowaną część przebiegu z rys. 2. Stąd wyższe wskazania miernika.
    Zmianie ulegają także wzajemne proporcje Uśr2, Usk2 i Um2. Wartości średnia i skuteczna wzrastają natomiast maksymalna spada, gdyż to właśnie w jej okolicy następuje przepływ prądu od zasilacza do akumulatora.
  • Poziom 9  
    Witam ! Mógł by ktoś mi zapodać zdjęciem ze środka takiego prostownika? Dostałem taki od szwagra ale część kabli jest odłączonych i nie wiem jak były proszę o zdj ponieważ nie znam się na schematach z góry dziękuję :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Zdjęcie wnętrzności ci nie pomoże! Montaż prostownika jest bardzo spoisty i nic tam nie zrozumiesz ! Lecz zdjęcie jest nie potrzebne. Schemat prostownika jest bardzo prosty, można powiedzieć prymitywny . Dla reanimacji prostownika dosyć miernika oporu i woltomierza.
  • Poziom 9  
    Już sobie poradziłem właśnie pomogło mi zdjęcie które znalazłem brakowało jednego kabelka i śmiga :) ale dzięki za odpowiedź :)
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Dzięki Bogu, że ci udało się pokonać problem ! Wykładam zdjęcie, który w przyszłości pomoże przy problemach nie tylko ci ale i niektórym kolegom - właścicielom analogicznych prostowników. Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.