Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.

dieludolfs 15 Oct 2015 15:51 8973 10
Tespol
 • #1
  dieludolfs
  Level 11  
  Witam, kilka lat temu dostałem wybrakowany rosyjski prostownik ze sprawnym trafo jak na poniższym zdjęciu. Załatwiłem sobie nowy mostek prostowniczy z diód samochodowych, dołożyłem nowe zabezpieczenia i prostownik zadziałał, ale...

  Na minimalnym zakresie bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosi 11,7V, pod obciążeniem żarówki H7 (12v 55W) spada do równych 10V. Byłem wręcz niemal pewien, że taki prostownik będzie zbyt słaby do ładowania jakichkolwiek akumulatorów, ale cud zdarzył się dopiero wtedy, gdy podłączyłem zaciski do rozładowanego akumulatora, wtedy prostownik zaczął dawać 14V i ok. 5A prądu ładowania na minimalnej mocy 8-O Wraz z przełączaniem pokrętła w kierunku maksimum, napięcie i moc ładowania wzrastały. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, że "na sucho" prostownik pokazuje tak słabe napięcie, a po podłączeniu do akumulatora ono wzrasta?

  Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.
 • Tespol
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Wszystko zależy od zastosowanej automatyki, masz schemat, albo przynajmniej symbol tego prostownika.
 • Tespol
 • #3
  dieludolfs
  Level 11  
  To jest schemat tego prostownika. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale u mnie nie ma zamontowanego kondensatora C1 tylko jest gniazdo sieciowe od ATXa z jakimś rezystorem.

  Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Stałe napięcie na wyjściu mostku zwiększa się w 1,41 razu w porównaniu z przemiennym napięciem na wejściu mostku ( lecz należy mieć na myśli straty na diodach 1,5-2V). Chcę pryzpomnieć, transformator prostownika przeznaczony dla napięcia 220V, a teraz w Polsce standard 230V, a faktyczno wahania napięcia dochodzą i do 240V. Nie dziw, się że napięcie będzie różniło się od oczekiwanego.
 • #6
  dieludolfs
  Level 11  
  Hermogenes wrote:
  Prostownik daje napięcie zmienne pulsujące nie mylić z przemiennym (jakie jest po pierwotnej stronie mostka) woltomierz mierzy wartość skuteczną tego napięcia po podłączeniu akumulatora; który jest też kondensatorem mierzysz sumaryczne napięcie obu żródeł (przebieg pulsujący prostownika dokłada się do stałego napięcia akumulatora.


  Rozumiem, że akumulator by go nie ugotować powinienem ładować patrząc na napięcie sumaryczne?
 • Helpful post
  #7
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Zasilacz do ładowania akumulatorów samochodowych ma stosunkowo prostą konstrukcję, co widać z załączonego schematu. Rzeczywiście więcej nie trzeba.
  Na zaciskach pojawia się napięcie stałe niewyfiltrowane.
  dieludolfs wrote:
  Na minimalnym zakresie bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosi 11,7V
  Łatwiej będzie zinterpretować wyniki pomiarów jeśli rozważy się oba wyżej opisane przypadki pomiarów.
  Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.
  Dla każdego przebiegu okresowego można wyznaczyć 3 wartości - średnią, skuteczną i maksymalną. Ich wzajemne proporcje zależą od stopnia odkształcenia (odstępstwa od kształtu sinusoidy) przebiegu. Wartość 11,7V to wartość skuteczna wskazana przez miernik reagujący na wartość średnią przebiegu - Uśr1.
  Ta z kolei oznacza pole zakreskowane, ograniczone na rysunku sinusoidą.
  Jeśli to pole zamienimy na prostokąt obejmujący podstawą 3 "pulsy" sinusoidy z rysunku to jego wysokość wyznaczy wartość średnią przebiegu.

  Po obciążeniu zasilacza żarówką nastąpiło zrozumiałe obniżenie napięcia - wszystkie wartości z rysunku 1 nieznacznie zmalały.

  dieludolfs wrote:
  wtedy prostownik zaczął dawać 14V i ok. 5A prądu ładowania na minimalnej mocy
  Po podłączeniu akumulatora sytuacja ulega drastycznej zmianie.
  Napięcie na wyjściu już nie spada okresowo do 0V co 10 ms (dla 50 Hz).
  Płaska część obwiedni pomiędzy wierzchołkami sinusoidy obrazuje napięcie akumulatora. Wskazanie miernika to wynik jego reakcji na zakreskowaną część przebiegu z rys. 2. Stąd wyższe wskazania miernika.
  Zmianie ulegają także wzajemne proporcje Uśr2, Usk2 i Um2. Wartości średnia i skuteczna wzrastają natomiast maksymalna spada, gdyż to właśnie w jej okolicy następuje przepływ prądu od zasilacza do akumulatora.
 • #8
  kriss2106
  Level 9  
  Witam ! Mógł by ktoś mi zapodać zdjęciem ze środka takiego prostownika? Dostałem taki od szwagra ale część kabli jest odłączonych i nie wiem jak były proszę o zdj ponieważ nie znam się na schematach z góry dziękuję :)
 • #9
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zdjęcie wnętrzności ci nie pomoże! Montaż prostownika jest bardzo spoisty i nic tam nie zrozumiesz ! Lecz zdjęcie jest nie potrzebne. Schemat prostownika jest bardzo prosty, można powiedzieć prymitywny . Dla reanimacji prostownika dosyć miernika oporu i woltomierza.
 • #10
  kriss2106
  Level 9  
  Już sobie poradziłem właśnie pomogło mi zdjęcie które znalazłem brakowało jednego kabelka i śmiga :) ale dzięki za odpowiedź :)
 • Helpful post
  #11
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dzięki Bogu, że ci udało się pokonać problem ! Wykładam zdjęcie, który w przyszłości pomoże przy problemach nie tylko ci ale i niektórym kolegom - właścicielom analogicznych prostowników. Stary rosyjski prostownik 6,3A - Napięcie wzrastwa wraz z obciążeniem.